214 wcześniaków w 2019 roku. W weekend ich święto

214 wcześniaków w 2019 roku. W weekend ich święto 15

Dzień wcześniaka odbędzie się już w najbliższą niedzielę. Jak co roku bialski szpital włącza się w inicjatywę i zaprasza wcześniaków oraz ich rodziny. Inicjatorem spotkań w Białej Podlaskiej jest Riad Haidar, ordynator oddziału neonatologii. 

Wcześniaki wraz z rodzicami zaproszeni są na inaugurację Dnia Wcześniaka w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej. Odbędzie się ona w niedzielę (17 listopada) o godz. 16 w budynku Centrum Dydaktyczno-Administracyjnego szpitala.

Światowy Dzień Wcześniaka powstał z inicjatywy Europejskiej Fundacji na rzecz Opieki nad Noworodkami oraz Fundacji Wcześniak. 17 listopada jest dniem, w którym wspierani są mali wojownicy i ich rodzice. Warto tego dnia mieć na sobie coś fioletowego.

17 listopada na całym świecie odbywają się różnego rodzaju akcje, które przede wszystkim mają na celu pokazanie maluchom i ich rodzicom, że nie są sami. Światowy Dzień Wcześniaka ma także na celu zwrócenie uwagi na szereg problemów z jakimi muszą się zmierzyć od pierwszych minut życia. Wielu ludzi nie jest świadomych, jak wiele dzieci przychodzi na świat przedwcześnie oraz jakie są tego konsekwencje.

– Kulminacyjnym momentem jest podświetlenie budynków na kolor fioletowy, który jest symbolem obchodów Światowego Dnia Wcześniaka. Nasz szpital, jak co roku też będzie podświetlony na kolor wcześniaków – podkreśla Magdalena Us, rzecznik szpitala.

Według danych z 2019 roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej urodziło się 214 wcześniaków (92 dziewczynki i 122 chłopców). 98 dzieci ważyło poniżej 2500 gram. W tym roku na świat przyszły 28 par bliźniąt. Najmniejsze wagowo dziecko ważyło 480 g (22 tydzień ciąży). Dane podane na dzień 14 listopada.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *