32. Biesiada Nadbużańska w Sławatyczach

32. Biesiada Nadbużańska w Sławatyczach 16

W sobotę (24 sierpnia) w Sławatyczach odbyła się 32. Biesiada Nadbużańska. W tym roku zorganizowano ją w wyjątkowych okolicznościach przyrody – nad Bugiem. Spotkały się tam zespoły z trzech stron, a mianowicie Polski, Białorusi i Ukrainy.

Biesiadę rozpoczął oficjalnie wójt gminy i koncert w wykonaniu miejscowej orkiestry dętej. Tuż po nich na scenie można było już zobaczyć Łuczynę z Brześcia, Macierz z Ortela Królewskiego oraz Kalinę z Zabłocia. Zespoły wprowadziły uczestników w biesiadny klimat i zachęciły do zabawy nie tylko za długim, wspólnym stołem.

– Zorganizowaliśmy biesiadę, by pielęgnować nadbużański folklor. Jest to piękna tradycja, lecz nieco zapomniana. Ciesze się, że są tu dzisiaj z nami młodsi i starsi uczestnicy, którzy świetnie się razem bawią i integrują – mówił Arkadiusz Misztal, wójt gminy Sławatycze.

Na scenie można było zobaczyć też Chór Polesie, Chór im. Chlebcewicza i kapelę Błagowiest z Białorusi. Ukraińską muzykę zaprezentował uczestnikom biesiady zespół Mołodyczki. Tuż po ostatnim występie w wykonaniu Klawej Ferajny muzycy rozpoczęli międzykulturowy i międzynarodowy koncert integracyjny.

Podczas imprezy można było odwiedzić wiele stoisk rękodzielników oraz spróbować regionalnych potraw przygotowanych przez mieszkanki Sławatycz. Miejscowi druhowie zorganizowali grilla dla uczestników zabawy.

Udostępnij!