Prezentowali rękodzieło i śpiewali na ludowo

DSC_5298
fot. Karolina Jaszczuk
Przeglądy tradycji mają na celu promocję regionalnych zwyczajów, kultury, kulinariów czy też rękodzieła. Co roku takie wydarzenie, będące największym w regionie, odbywa się w Sosnówce. Jest ono połączone z konkursami, koncertami i kiermaszem.
W niedzielę (7 kwietnia) już po raz szósty odbył się Powiatowy Przegląd Tradycji Wielkanocnych w Sosnówce. Impreza co roku zyskuje na popularności. Podczas wydarzenia m.in. podsumowano trzy konkursy. W jednym z nich nagrodzono osoby, które wykonały najpiękniejszy stół wielkanocny. Prace oceniała specjalna komisja. Ostatecznie pierwsze miejsce zdobyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Rumianki” w Romaszkach (gm. Rossosz). Drugie miejsce zajęło Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Jelnica (gm. Międzyrzec Podlaski). Trzecia nagroda przypadła Zespołowi Śpiewaczemu z Rozwadówki (gm. Sosnówka).

W drugim konkursie komisja wzięła pod uwagę pisanki wielkanocne. W grupie wiekowej dzieci i młodzieży szkolnej, najpiękniejszą pracę techniką tradycyjną wykonał Bartosz Koprianiuk. Drugie miejsce zdobyła Julia Bujnik, a trzecie Marcelina Caban. W kategorii pisanek zrobionych techniką współczesną zwyciężył Mateusz Andrusiuk. Drugie miejsce zajął Paweł Jaroszuk, a trzecie Wiktoria Masalska. W grupie wiekowej dorosłych, w technice tradycyjnej najlepsza okazała się Danuta Bandzerewicz. Drugą nagrodę zdobyła Marlena Charecka, a trzecią Bogumiła Koprianiuk. W kategorii techniki współczesnej wygrała Henryka Polikarczuk. Drugie miejsce zajęła Anna Wróbel, a trzecie Dominika Kalinowska.

Trzeci konkurs wyróżnił najpiękniejsze palmy wielkanocne. Najpierw zostały wzięte pod uwagę prace wykonane przez dzieci i młodzież szkolną. W kategorii indywidualnej zwyciężyła Wanda Ruszyńska. Drugie miejsce zdobyła Natalia Kościuczyk, a trzecie Julia Doroszuk. W kategorii grupowej pierwszą nagrodę zdobyli przedstawiciele Zespołu Szkół w Sławatyczach. Kolejne pozycje przypadły reprezentantom Internatu w Leśnej Podlaskiej przy ZS CKR oraz Szkoły Podstawowej w Horodyszczu.

W grupie wiekowej dorosłych, w kategorii indywidualnej najpiękniejszą pracę, zdaniem komisji, wykonała Zofia Bobrycka. Druga nagroda powędrowała do Jadwigi Jaworskiej, a trzecia do Aliny Kolanowskiej. W kategorii grupowej zwyciężył Zespół Śpiewaczy „Bagnoszki” z Drelowa. Drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Zahorowie, a trzecie Zespół „Jarzębina” z Zabłocia.

Wydarzenie uświetniały liczne występy. Tego dnia wystąpiły wystąpiły Natalia Raczkowska oraz Oliwia Spychel. Można było również podziwiać Scholę Parafii pw. Narodzenia NMP w Motwicy, Zespół Muzyczny ze SP w Horodyszczu czy Zespół Śpiewaczy z Rozwadówki. Na scenie nie zabrakło także Zespołu „Biesiadnicy:” z Żeszczynki, Zespołu „Rumenok” z Hołowna, Zespołu Śpiewaczego „Jarzębina” z Zabłocia czy „Pogodnej Jesieni” z Konstantynowa. Oprócz wcześniej wymienionych wystąpiły również zespoły „Białynia” z Worońca, „Jutrzenka” ze Sławacinka Starego, „Echo” z Przychód oraz „Echo Polesia” Klubu Seniora w Terespolu.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *