OSP świętowała sześć dekad istnienia

DSC_5237
fot. Monika Chodzińska

To już 60 lat jak strażacy-ochotnicy z międzyrzeckiej gminy służą lokalnej społeczności. Podczas uroczystości tradycyjnie odznaczono zasłużonych druhów. 

W minioną niedzielę (20 maja) w Strzakłach odbyły się Gminne Uroczystości św. Floriana. Była to dobra okazja, by uczcić 60-lecie istnienia tutejszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Po mszy św. odprawionej w intencji strażaków w kaplicy w Strzakłach uroczysty pochód przemaszerował na plac przy byłej szkole podstawowej. Tam, po odczytaniu rysu historycznego jednostki, przyszedł czas na odznaczenia wyróżnionych strażaków.

Medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymał Antoni Rarak. Wręczono również odznakę „Strażak Wzorowy”, którą przyznano Danielowi Celińskiemu, Mariuszowi Kozosowi, Pawłowi Kozosowi, Karolowi Michalukowi, Karolowi Mościckiemu, Mariuszowi Mościckiemu, Mateuszowi Przygodzkiemu i Adrianowi Rarakowi.

Nie zabrakło też wyróżnień „Za wysługę lat”. Od 50 lat w jednostce działają Władysław Jankowski, Franciszek Karwowski oraz Antoni Rarak. Za wysługę 45 lat odznaczenia otrzymali Franciszek Jałtuszyk, Kazimierz Kokoszkiewicz i Józef Nieroda. Za 40 lat służby wyróżniono Ryszarda Biernackiego, Eugeniusza Karwowskiego oraz Czesława Zaniewicza.

Od 35 lat w służbie są Jan Gaszewski, Janusz Karwowski, Henryk Michaluk, Janusz Michaluk, Roman Przychodzki oraz Wiesław Rarak. Za wysługę 30 lat odznaczono Antoniego Karwowskiego.

Co ciekawe, zanim w 1958 roku powstała jednostka w Strzakłach, od pięciu lat funkcjonowała tam inna. Jak tłumaczy Sławomir Charczuk, prezes OSP, niegdyś miejscowość była podzielona na Strzakły oraz Kolonię Zalasek, w której jednostka była od 1953 roku. – Jednostka w Strzakłach powstała w 1958 roku. Wybudowano tu remizę, a tamta jednostka z powodu braku członków została zlikwidowana – mówi prezes. W tej chwili szeregi OSP Strzakły zasila 37 strażaków.

–  Wszystkim druhom, którzy tworzyli tę jednostkę chcę podziękować i pogratulować determinacji. To ich zasługa oraz młodych druhów, którzy rozpoczynają swoją służbę, że ta jednostka do teraz funkcjonuje – mówi Krzysztof Adamowicz, wójt gminy Międzyrzec Podlaski. – Chcemy nadać nowe oblicze strażnicy OSP. Zamierzamy ją rozbudować. Prace zaczną się już w wakacje – tłumaczy wójt. Jednostka na ten cel otrzymała dofinansowanie w kwocie 160 tys. zł.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *