Autostrada będzie. Przejedziemy się nią w 2024 roku

37908866_1883776708327082_3357870921674129408_n

Podpisano umowę na koncepcje autostrady do Białej Podlaskiej. Fizycznie, trasa ma pojawić się dopiero w 2024 roku. Pochłonie ponad 3 miliardy.

Dzisiaj (27 lipca) Dariusz Stefaniuk, prezydent Białej Podlaskiej podpisał umowę na wykonanie elementów koncepcji programowej w sprawie budowy autostrady A2. Na spotkaniu obecny był między innymi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury oraz Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

Wykonawcą koncepcji jest firma Multiconsult Polska. Wartość wykonania takiej dokumentacji wyniesie około 10,5 mln złotych. Ma być gotowa w ciągu 14 miesięcy. Projektanci opracują plan zawierający szczegółowe dane techniczne, środowiskowe oraz geologiczne.

Tuż po wykonaniu koncepcji i rozstrzygnięciu przetargu ma ruszyć budowa ponad 60 kilometrowego odcinka autostrady A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej.

– Odcinek autostrady A2, dla którego podpisujemy dzisiaj koncepcję programową, to 63 km nowej, bezpiecznej drogi, która połączy się z drogą ekspresową S19, czyli z przebiegającą z północy na południe Europy trasą Via Carpatia. Realizacja autostrady A2 jest inwestycją o istotnym znaczeniu dla rozwoju gospodarczego Polski i całej Europy Środkowo-Wschodniej. Konieczność jej budowy wynika z potrzeby stworzenia spójnego układu komunikacyjnego, zapewniającego wysoką przepustowość i komfort podróży – tłumaczył Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Nowa autostrada powstanie od obwodnicy Siedlec do węzła Cicibór (węzeł ma powstać w okolicy wiaduktu na ul. Janowskiej). Będzie ona dwujezdniowa oraz dwupasmowa. Na tym odcinku pojawią się 43 mosty i przejścia dla zwierząt. Wybudowana zostanie także infrastruktura pozwalająca na zatrzymanie się podróżnych i odpoczynek w trakcie jazdy. Na tym odcinku w przyszłości ma powstać węzeł z trasą Via Carpatia.

Autostrada będzie. Przejedziemy się nią w 2024 roku 15

Podpisanie umowy na budowę odcinka A2 do Białej Podlaskiej zaplanowane jest na styczeń 2021 roku. Zakończenie inwestycji i oddanie autostrady do użytku ma odbyć się w sierpniu 2024 roku. Koszt tego przedsięwzięcia oszacowano na 3 mld złotych.

Oświadczenie w tej sprawie wydał poseł Stanisław Żmijan. Pisze w nim – W odniesieniu do słów z dzisiejszej konferencji prasowej ministra Adamczyka oraz prezydenta Stefaniuka obarczających winą za opóźnienia przy budowie autostrady A2 na wschód od Warszawy rząd Platformy Obywatelskiej pragnę przypomnieć parę faktów, których zapewne zapomnieli Państwu przekazać jej organizatorzy.

Po pierwsze to właśnie Prawo i Sprawiedliwość zaraz po objęciu władzy lansowało koncepcję rezygnacji z autostrady do granicy z Białorusią na rzecz drogi w standardzie 2+1. Spowodowało to, że straciliśmy dwa lata na badanie wariantu zupełnie nieracjonalnego i niekorzystnego dla wschodniej Polski. Teraz wrócono właśnie do koncepcji proponowanej przez Platformę Obywatelską.

Organizacja konferencji prasowej z okazji podpisanie umowy na ważny etap, ale w porównaniu do samego procesu budowy autostrady kosztowo niewielki jest tylko dowodem na propagandowy wymiar wydarzenia. Przygotowanie Koncepcji Programowej wymaga jedynie ok. 10 milionów zł, a proces budowy autostrady z Siedlec do Białej Podlaskiej ponad 3 miliardów zł. Powyższe działania podjęto więc zapewne ze względu na zbliżające się wybory samorządowe. Jednak gdyby rząd Prawa i Sprawiedliwości był faktycznie zdeterminowany, aby realizować wspomnianą inwestycję to dziś moglibyśmy już podpisywać umowę na budowę.

Wspomniana kwota inwestycji pokazuje również fiasko lansowanej przez ministra Adamczyka koncepcji optymalizacji kosztów budowy dróg. Odcinek A2 w. Lubelska – Konik – obw. Mińska Mazowieckiego na który przetarg ogłoszono za rządów Platformy Obywatelskiej kosztował ok. 34 mln zł za kilometr. Kilometr planowanego odcinka z Siedlec do Białej Podlaskiej mimo mniejszego zurbanizowania i niższych cen gruntów kosztować będzie aż 47 mln zł.

Uprzedzając pytania o brak rozwoju infrastruktury w Polsce wschodniej pragnę nadmienić, że proces planowania i budowy dróg szybkiego ruchu jest działaniem o wiele bardziej skomplikowanym niż tylko decyzja polityczna. W pierwszej kolejności budowane są obwodnice i drogi na odcinkach o najwyższym natężeniu ruchu, dlatego autostrada A2 jest budowana od zachodu w kierunku granicy z Białorusią.

Przypomnę również, że rząd Prawa i Sprawiedliwości mimo wielu propagandowych zapowiedzi z kampanii wyborczej nie ogłosił żadnego przetargu wykonawczego na drogę szybkiego ruchu na Lubelszczyźnie. Dodam również, że trzymam kciuki za Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w realizacji wspomnianej inwestycji, bo termin roku 2024 jest realny, ale wymaga maksymalnego zaangażowania i natychmiastowego realizowania kolejnych etapów inwestycji.

Udostępnij!

Komentarze: 15

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

  1. czekam na autostradę do wawy już przeszło 20 lat….. sukces ma wielu ojców porażka żadnego…. dyzma stefaniuk od senatora próżno się uśmiecha

  2. „Będzie” to zbyt odważna deklaracja, to jest dopiero KP, które niczego nie gwarantuje. Niemniej jest to już jakiś krok i trzymajmy kciuki, że w końcu cośsięruszy na poważnie.

  3. Bardziej pasuje określenie już 2024, bo to termin jest bardzo optymistyczny. Gdyby wszyscy pokazani politycy zamiast organizować konferencję prasową z okazji każdej umowy związanej z autostradą wzięli do ręki łopaty to zapewne już byśmy śmigali do Warszawy 🙂

  4. Mam nadzieję, że do tego czasu całe te PiS-owskie towarzystwo będzie siedziało w więzieniach. Pozdrawiam

  5. 3mld podzielić na 63 km to wychodzi ponad 47mln za kilometr. Teraz przypomnijmy sobie pisie krzyki gdy poprzednie rządy budowały 1km za 20mln… Czy ten kosztorys oznacza, że KORYTO+ zajumie 1,7miliarda złotych?

  6. To przecież tylko koncepcja. Potem należy opracować dokumentację techniczną, co potrwa. A potem dopiero można poszukiwacz wykonawcy. Obiecanka, cacanka na zasadzie: głosujcie na pIS bo nikt tak wam nie obieca jap pis.

  7. Stefaniuk a co z obiecanymi 1000 miejscami pracy na lotnisku przy recyklingu samolotów ,to było twoje najważniejsze zobowiązanie wyborcze,okłamałeś społeczeństwo ,zapomnij o głosie w tych wyborach moim i wszystkich oszukanych.

  8. pożyjemy zobaczymy,ale brawo za chęci.Jeszcze szybka kolej prezydencie!!!!!!!!!Szybka i bezpieczna komunikacja jest potrzebna dla Polski Wsch. jak tlen.
    PS. mamy nadzieję że „opieki” na tym przedsięwzięciem nie będzie sprawować obecny drugi asystent z UM.