Będzie płot na granicy. Białoruskie dziki nie wejdą do Polski

Będzie płot na granicy. Białoruskie dziki nie wejdą do Polski 16

W marcu do Sejmu ma trafić projekt specustawy w sprawie budowy płotu wzdłuż granicy Polski z Białorusią i Ukrainą. Ma on zapobiec przedostawaniu się dzików zarażonych ASF na teren naszego kraju.

W sobotę  w Białymstoku Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa poinformował o projekcie nowej specustawy dotyczącej budowy ogrodzenia wzdłuż granicy z Białorusią i Ukrainą. Takie rozwiązanie ma uniemożliwić wędrówki dzikom i pozwoli walczyć z wirusem ASF. Według ministra specustawa ma trafić do parlamentu do połowy marca.

Pierwszy przypadek wystąpienia wirusa ASF w Polsce odnotowano cztery lata temu. Już wtedy afrykański pomór świń rozprzestrzeniał się w województwie podlaskim oraz lubelskim i stworzył gigantyczny problem dla rolników i hodowców trzody chlewnej. Oni sami organizowali wiele spotkań na których przewijały się różne rozwiązania, w tym budowa takiego płotu wzdłuż granicy.

Krzysztof Jurgiel na spotkaniu w Białymstoku mówił, że to Sejm określi kiedy rozpocznie się budowa płotu oraz jakie przeznaczone zostaną na to środki. Dodał, że za jego budowę będą odpowiadali wojewodowie danych terenów. Szczegóły tego ja będzie wyglądał płot i z czego będzie wykonany nie są jeszcze znane. Ma zaprojektować go wykonawca wybrany po uchwaleniu specustawy.

-Trzeba odgrodzić Polskę, doprowadzić do tego, żeby ze środowiska zginął, został wyeliminowany wirus, a to nie jest kwestia dnia, dwóch. Chcemy to w kilka lat zrobić – mówił Krzysztof Jurgiel.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *