Biała zagra bluesowo

gitara
Szykuje się jeden z najpopularniejszych festiwali Polski wschodniej. Biała Blues Festival jest już od ponad dekady kulturalną wizytówką miasta. Pomysłodawcą i twórcą wydarzenia jest Jarek Michaluk.
Co roku do Białej Podlaskiej przyjeżdżają niesamowici artyści z całego kraju i z zagranicy. W mieście nad Krzną gościli już m.in. Moreland & Arbuckle (USA), Wanda Johnson & Shrimp City Slim Band (USA), Mike Russel Band (USA), Alvon Johnson (USA), Keith Dunn & Power Set (USA,PL), Juwana Jankins (USA), Lester Kidson (Kanada), Pete Brown & Krissy Matthews Band (Wlk. Brytania), Patsy Gamble (Wlk. Brytania) czy Charlie Slavik & St.Johnny Band (Czechy).

Nie brakowało też polskich artysów takich jak Martyna Jakubowicz, Magda Piskorczyk, Kasa Chorych, Sławek Wierzcholski z Nocną Zmianą Bluesa, Ewa Uryga, Jorgos Skolias, Grzegorz Kapołka Trio, Boogie Boy i Kraków Street Band.

XI Biała Blues Festival zaplanowano na 22 kwietnia o godzinie 17 w auli AWF przy ulicy Akademickiej 2 w Białej Podlaskiej. Elementem wiodącym podczas tegorocznej edycji festiwalu będzie gitara. Zobaczymy ją u wszystkich wykonawców.

Festiwal rozpocznie się występem grupy Adam Bartoś Band z Lublina. Adam Bartoś jest wokalistą, autorem tekstów i muzyki. Gra na gitarach akustycznej, elektrycznej i rezofonicznej, a także na harmonijce ustnej. W jego wykonaniu można usłyszeć utwory bluesowe, jazzowe, folkowe i rockowe z lat 70. Adam jest obdarzony głosem o charakterystycznej barwie. Obecnie promuje wydaną w ubiegłym roku płytę „Nowy Ląd”. W skład zespołu wchodzą Adam Bartoś (śpiew, gitary, harmonijka), Jan Jarecki (piano), Michał Kowalczyk (kontrabas, bas) i Mateusz Jakubczyk (perkusja).

O 18.30 na scenie pojawi się toruńska Tortilla. Zespół jest dobrze znany ze swoich dokonań bluesowych. Reprezentuje jako jedna z nielicznych grup w Polsce autentycznego bluesa elektrycznego. Tortilla choć czerpie z bluesowych korzeni, przełamuje narzuconą w tym nurcie konwencje, tym samym podążając własną niebanalną drogą. W efekcie proponują unikalny i rozpoznawalny styl, którego cechą charakterystyczną jest szacunek do tradycji czarnoskórych wykonawców oraz rock’n’rollowa energia.

Jeśli chcieć w kilku słowach opisać zespół, można stwierdzić, że jego największymi atutami są żywiołowe koncerty, znakomity kontakt z publicznością oraz sposób interpretacji i niezwykła barwa głosu wokalistki zespołu. Co ważne, zespół ponad 1,2 tys. razy grał na najważniejszych krajowych festiwalach bluesowych i koncertach. Niejednokrotnie można było zobaczyć Tortillę w Holandii, Francji, Niemczech, na Słowacji, Węgrzech, Litwie, Ukrainie czy Białorusi.

Należy również wspomnieć, że zespół jest laureatem festiwalu „Rawa Blues” w Katowicach. Tortilla ma na koncie koncerty z takimi osobami ze świata bluesa jak Johnny Winter, Ten Years After, Carey Bell, Big Joe Turner, Mick Taylor, Carlos Johnson, Charlie Musselwhite, Sugar Blue, Eric Sardinas, Tony McPhee, Guitar Crusher czy Stan Webb’s Chicken Shack.

Na zakończenie o 20 wystąpi Danny Handley Band (UK/PL). Brytyjski muzyk jest najbardziej znany z roli gitarzysty i wokalisty w zespołach The Animals & Friends oraz Natural Born Swingers. Od najmłodszych lat pasjonuje się Beatlesami, Elvisem Presleyem i Chuckiem Berry. Danny Handley urodził się w 1976 roku w Burnley. Jego przygoda z muzyką zaczęła się gdy w wieku 11 lat kupił egzemplarz Gibson Les Paul oraz zaczął pobierać lekcje gry na gitarze u Dave’a Duxbury’ego. Dokładnie 10 lat temu Brytyjczyk założył projekt Danny Handley Blues.

Rok później zastępował Johna Williamsona z The Animals & Friends, który złamał ramię. Zespół pod wrażeniem jego występu postanowił zatrudnić go do swojej trasy w Szkocji. We wrześniu 2011 roku Danny na dobre dołączył do grupy. Rok później został członkiem Natural Born Swingers Richa Lee. Z tym zespołem wydaje album „Put A Record On”. Danny Handley Band tworzą Danny Handley (gitara, śpiew), Łukasz Gorczyca (gitara basowa) oraz Tomek Dominik (perkusja).

Bilety w cenie 50 zł można nabyć w przedsprzedaży w Verona Cafe (ulica Janowska 4/8, nr tel. 83 344-20-20) bądź w sklepie muzycznym Music Audio (ulica Janowska 11).

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *