Bialczanin jako jedyny z Polski wygrał stypendium. Będzie prowadził badania w Ameryce

Bialczanin jako jedyny z Polski wygrał stypendium. Będzie prowadził badania w Ameryce 15

Cezary Kirczuk z Białej Podlaskiej został laureatem międzynarodowego konkursu organizowanego przez kanadyjską uczelnię, w którym otrzymał stypendium naukowe ”Lassonde Undergraduate Research Award (LURA) York University” w Toronto. Pojedzie tam na cztery miesiące.

Cezary obecnie jest studentem Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie dwóch kierunków technicznych – Inżynieria ciepła oraz Metalurgia. Choć wyjechał do innego miasta, ze swoją rodzinną Białą Podlaską jest mocno związany i nie trudno tam o nim nie słyszeć.

Wielokrotnie dał się on poznać jako wolontariusz, a także organizator i prowadzący wielu wydarzeń kulturalnych, m.in. kilku edycji programu „Dance with Me – zatańcz ze mną”, „Dance with Me KIDS”, „Photo Race – fotograficzny wyścig”, „Rodzina=Razem”, czy koncertu „Metamorfoza idealna”. Choć często realizuje się w działaniach charytatywnych i kulturalnych, nie brakuje mu czasu na naukę. Cezary prowadzi własne badania naukowe, jeździ na konferencje, a także wygrywa konkursy naukowe.

Spośród dużej liczby zgłoszeń to właśnie bialczaninowi udało się być tym szczęśliwcem, który wyjedzie na stypendium. W Ameryce zajmie się on badaniami naukowymi na temat „Mechanical and structural properties of boiler grade steel”. Cezary będzie pracował 40 godzin tygodniowo, a efekty tego zaprezentuje pod koniec sierpnia na międzynarodowej konferencji w Toronto.

–  Sam proces rekrutacji nie należał do najłatwiejszych.  Musiałem przygotować swoje obszerne CV w języku angielskim, napisać list motywacyjny, a także opisać badania jakimi chciałbym się zająć w przypadku wygranej – mówi Cezary. – Jest to dla mnie duże wyróżnienie. Ponadto to okazja do nawiązania dalszej współpracy i promocji naszego miasta Biała Podlaska. Oczywiście towarzyszy mi strach, ponieważ jestem w tym programie jedyną osobą z Polski, a ponadto to duże zderzenie się z językiem angielskim, z którym na co dzień, aż tyle nie mam do czynienia – dodaje stypendysta.

 

Udostępnij!

Komentarze: 1

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *