Bialska neonatologia ma dwie dekady. Haidar: „Jeszcze wiele przed nami”

DSC_6201

To już 20 lat jak przy bialskim szpitalu funkcjonuje oddział neonatologiczny. Od 1998 roku na świat przyszło tam 25 tys. dzieci, a wśród nich około 2,3 tys. wcześniaków.

W miniony piątek (7 września) bialski Oddział Neonatologiczny świętował swój jubileusz z okazji 20-lecia istnienia. Obchodom towarzyszyła konferencja, podczas której zaprezentowano m.in. historię oddziału.

Choć w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej Oddział Neonatologiczny powstał w roku 1998, to przygotowania do jego utworzenia zaczęły się dwa lata wcześniej. Wtedy rozpoczęły się prace nad przygotowaniem bazy lokalowej. Oddział zaczął działalność latem. Dokładnie 6 lipca 1998 roku przyjął pierwszego małego pacjenta.

Wówczas pracowało tam troje lekarzy – Riad Haidar, Joanna Sobczak oraz Teresa Tymińska-Surówka. Wraz z potrzebami pacjentów zwiększał się również personel. – Zaczynam się bać i martwić, bo ilość personelu nie idzie równolegle z potrzebami. Obecnie na oddziale pracuje ośmiu lekarzy, w tym sześciu specjalistów w dziedzinie pediatrii i neonatologii, a dwójka w trakcie specjalizacji – mówi Riad Haidar, ordynator Oddziału Neonatologii bialskiego szpitala.

Dyrektor szpitala zaznacza, że oddział jest dumą tej placówki. – Już po pięciu latach swojego funkcjonowaniu oddział uzyskał trzeci, czyli najwyższy poziom referencyjności. To oznacza, że wszystkie przypadki noworodków, które przychodzą na świat z problemami zdrowotnymi mogą być u nas zaopatrywane i leczone – mówi Dariusz Oleński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. – Mają aparaturę medyczną, sprzęt i przede wszystkim kwalifikacje lekarzy i pielęgniarek na takim poziomie, że już nie ma wyższego w systemie opieki zdrowotnej.

Oddział Neonatologiczny jest praktycznie jedynym oddziałem w szpitalu, który pozyskał niezbędny sprzęt bez kosztów. – Jest to sprzęt najwyższej jakości i technologii. Są to dary otrzymane od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – wyjaśnia Oleński.

Riad Haidar przyznaje, że wraz ze swoją załogą nie chcą spoczywać na laurach i udawać, że wszystko jest zrobione, ponieważ wiele jeszcze przed nimi. – Coraz wyżej stawiamy poprzeczkę. Temat, który spędza mi sen powiek to rozszerzenie intensywnej terapii o salę, która będzie jeszcze bardziej przyjazna dla potrzebującego wcześniaka i jego rodzicom – tłumaczy ordynator.

Oddział od początku swojego funkcjonowania przyjął około 25 tys. noworodków, w tym około 2,3 tys. wcześniaków. Współpracuje z placówkami nie tylko z regionu, ale z całego kraju.Oddział obejmuje opieką również małych pacjentów urodzonych w innych szpitalach m.in. w Siedlcach, Radzyniu Podlaskim, Międzyrzecu Podlaskim czy Parczewie.

Udostępnij!

Komentarze: 2

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *