Bialski szpital przybierze fioletowy kolor. O co chodzi?

Bialski szpital przybierze fioletowy kolor. O co chodzi? 15

Od początku ubiegłego roku w szpitalu w Białej Podlaskiej na świat przyszło prawie 450 wcześniaków. Najmniejsze dziecko ważyło zaledwie 700 g. Ci mali wojownicy mają swój dzień – Światowy Dzień Wcześniaka, który obchodzony jest w połowie listopada. Symbolem tego i kulminacyjnym momentem jest podświetlenie budynków właśnie na fioletowo.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, podobnie jak w poprzednich latach, włączy się w obchody Światowego Dnia Wcześniaka, które odbędą się już w najbliższą sobotę (17 listopada).

Inauguracja zaplanowana jest na godzinę 16 w budynku Centrum Dydaktyczno-Administracyjnego WSzS. Szpital zaprasza wcześniaków wraz z rodzicami i zachęca, by tego dnia mieć na sobie coś fioletowego.

Na całym świecie organizowane będą różnego rodzaju akcje wspierające maluchy oraz ich rodziców. Warto wspomnieć, że Światowy Dzień Wcześniaka powstał z inicjatywy Europejskiej Fundacji na rzecz Opieki nad Noworodkami oraz Fundacji Wcześniak.

Wszelkie inicjatywy podejmowane z tej okazji mają na celu pokazanie rodzicom i ich dzieciom, że nie są sami. Służą one również temu, by przedstawić szereg problemów z jakimi maluchy muszą zmierzyć się już od pierwszych minut życia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, ile dzieci przychodzi na świat zbyt wcześnie i jakie są tego konsekwencje.

–  W 2017 roku w naszym szpitalu odbyło się 1425 porodów, w tym narodziło się 27 par bliźniąt. Przyszły na świat 247 wcześniaki  (111 dziewczynek i 136 chłopców). 126 dzieci ważyło poniżej 2500 g – wyjaśnia Magdalena Us, rzecznik prasowy bialskiego szpitala. – W tym roku do listopada urodziło się 196 wcześniaków (95 dziewczynek i 101 chłopców). 102 dzieci ważyło poniżej 2500 g. W tym roku na świat przyszły 22 pary bliźniąt oraz trojaczki. Najmniejsze wagowo dziecko ważyło 700 g – dodaje.

Momentem kulminacyjnym całej akcji jest podświetlenie budynków na fioletowo. Podobnie jak w poprzednich latach taki kolor przybierze również bialski szpital.

A tak Światowy Dzień Wcześniaka w Białej Podlaskiej wyglądał rok temu. Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *