Bialskie lotnisko może trafić w ręce resortu obrony narodowej

Bialskie lotnisko może trafić w ręce resortu obrony narodowej 16

Liczącym ponad 320 hektarów byłym lotniskiem wojskowym w Białej Podlaskiej zainteresowało się Ministerstwo Obrony Narodowej. Resort zauważył, że ten teren mógłby być dobrym miejscem  m.in. do szkolenia i funkcjonowania Sił Zbrojnych RP.

Około 40 hektarów lotniska jest własnością Agencji Mienia Wojskowego. Z tego 24 hektary stanowią część podstrefy pomorskiej specjalnej strefy ekonomicznej, której łączna powierzchnia wynosi 94 ha.  Miasto zamierzało inwestować na tym terenie. Była mowa o przedsiębiorcach z zachodu, później ze wschodu, a ostatecznie niewielka część strefy powędrowała w ręce bialskiego inwestora. 3,4 ha ziemi kupił tam właściciel firmy Pol-Kres Edwood.

By zachęcić innych inwestorów, podstrefa miała zostać uzbrojona w media. Planowano także budowę drogi wewnętrznej, która skomunikowałaby lotnisko z ulicą Łomaską. Na ten cel miasto uzyskało 5,8 mln zł unijnej dotacji. Nie wiadomo jednak czy plany zamienią się w rzeczywistość. Przejęciem w całości terenu lotniska, czyli ponad 320 hektarów, zainteresowało się Ministerstwo Obrony Narodowej.

– Wpłynęła do nas oficjalna korespondencja, najpierw od Agencji Mienia Wojskowego, a następnie od Ministerstwa Obrony Narodowej, z której wynika, że MON interesuje się terenem byłego lotniska. W korespondencji jednoznacznie stwierdzono, że nie możemy otrzymać prawa do dysponowania nieruchomością AMW na cele budowlane – wyjaśnia Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej.

Partnerem w projekcie dotyczącym uzbrojenia terenu podstrefy i budowy drogi wewnętrznej jest Urząd Marszałkowski. – Wystosowałem odpowiednie pismo do marszałka, w którym poinformowałem, że na chwilę obecną realizacja tego projektu z przyczyn od nas niezależnych nie jest możliwa – dodaje prezydent.

Na łamach „Dziennika Wschodniego” biuro prasowe MON poinformowało, że tereny byłego lotniska wojskowego „stanowią znaczący potencjał w szkoleniu i funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP, co wpływa na podnoszenie zdolności obronnych państwa oraz wzmocnienie wschodniej flanki NATO, będącymi priorytetami resortu obrony narodowej”.

Udostępnij!

Komentarze: 34

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

 1. Z przyczyn od nas niezależnych? Tzn, że wam nie zależy czy co? Normalny prezydent by wyjaśnił, że nie ma ludzi bo musi najpierw obiecane stołki zapchać. Swoją droga to nic przez kilka miesięcy nie zrobiliscie tylko wykręcacie się z roboty. brawo WY

  1. Faktycznie z za bug-a jesli sa problemy z czytaniem ze z rozumiem to zapraszam do podstawowki w art jest jasno napisane ze mon chce zabrac teren wiec miasto poinformowalo marszalka ktory rozdziela pieniadze unijne ze nie moze realizowac inwestycji infrastrukturalnej z przyczyn niezaleznych

  2. Ty Andrzej z za Buga i pisowcu zatwardziały , weż duży młotek pier….. się w czoło , to może zrozumiesz artykół.

  3. jakie kilka miesięcy ? podstrefy jak nie ma tak i nie będzie a przejęcie terenu przez MON jest w tej sytuacji najwłaściwsze, ale gdzie jest drewno z wyciętego lasu?

 2. Ciekawe co PiS kombinuje z lotniskiem, przed wyborami tyle inwestycji obiecywali na lotnisku, a teraz po przegranych wyborach w mieście i gminie, nagle lotnisko jest potrzebne dla wojska.

  1. Sluchajcie w bp juz zadne samoloty nie wystaruja niech nikt sie nie łudzi przeciez to ruina wypedzili wojsko dawno temu i nikt tu niewroci awionetki to maks pas pokruszony lepiej nowe lotnisko wybudowac i taniej

 3. Jak zwykle chodzi o $$$. Kto rządzi wojskiem? a kto rządzi miastem? I wszystko jasne, terenu nie dostaniecie bo my go kiedyś może wykorzystamy do tego czy tamtego. A wy z PełO możecie sobie poszukać innej piaskownicy do zabawy. Obiektywnie patrząc to Miasto Biała Podlaska od wyborów stoi w miejscu, taka perspektywa na najbliższe lata przeraża.

 4. Misiu Przecież od roku wiadomo ze WOT bedzie mial siedzibe na lotnisku ale newsy daja hehehe juz dawno dogadane ze z roskoszy sie beda przenosić nawet projekty widzialem a stare bloki beda zagospodarowane ludzie nie kupia tego co z galeria zacisze mozenktos wie ?

   1. pchają się drzwiami i oknami jak widać już od jakiegoś czasu, jakby nie jeden lokalny patriota co się nad DS zlitował to nikt by w tą strone nawet nie spojrzał, zwłascza że panowie z miłościwie nam rządzącej w kraju frakcji publicznie się odgrażają że chcą wprowadzić strefę ekonomiczną na terenie całego kraju to takie lotnisko na zadupiu z byle jakim dojazdem nie jest dla nikogo atrakcją

 5. Tak samo jak dach amfiteatr dach do rozbiórki pisza ja rozumiem ze caly skoro tak sie pisze , a okazuje sie ze do przebudowy czesc ,a w zasadzie nowy projektant powiedzial ze byc moze nalezalo by dokonac wzmocnien dla pewnosci. Najlepiej by bylo zajechac i sie dowiedziec i nie wprowadzac ludzi w błąd

 6. Resort resortem, a mi to zwyczajnie śmierdzi. Przejmą, a potem cichaczem sprzedadzą niemcom albo żydom tak jak resztę kraju.

 7. Ktoś się walnął w bardzo mądry czerep w MON. Najpierw uważali, że teren lotniska jest zbędny dla wojska i przekazali obszar do Agencji Mienia Wojskowego, która miała za zadanie go sprzedać bądź wydzierżawić. Za kadencji p. Czapskiego część terenu lotniska została przekazana miastu bezpłatnie pod warunkiem jego zagospodarowania. Wówczas to lotnisko straciło status lotniska zarówno wojskowego jak i cywilnego. Tutaj należy poinformować co niektórych komentujących, iż we wcześniejszym jak i obecnym planie zagospodarowania województwa lubelskiej dla tego terenu oprócz funkcji gospodarczej przewidziano również funkcję lotniskową. Jednakże poprzedni włodarz miasta skutecznie zatrzymał zagospodarowanie terenu lotniska, gdzie obiecywał recykling samolotów. Do dnia dzisiejszego w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego „byłe lotnisko wojskowe” posiada status jedynie lądowiska. Paranoja, ktoś w MON dopiero teraz się zorientował się, że teren po byłym lotnisku wojskowym można wykorzystać do celów armii. Trzeba było wcześniej pomyśleć, a by nie zaprzepaścić szansy na rozwój Białej i zatrzymać profesjonalne kadry pilotów i utworzyć tu szkołę o tym profilu.

 8. Co po zwrocie terenów miastu ma do powiedzenia AMW? Na swoich 40 ha może mi Bajkonur III postawić! Reszta jest miasta i ten teren trzeba uzbroić!

 9. gen. dyw. Jarosław Gromadziński w wywiadzie dla KRP

  Chcemy przywrócić do sił zbrojnych garnizon Biała Podlaska. Myślimy o dużym garnizonie, w okolicach 1500 żołnierzy, jednostki bojowe. Chcemy zagospodarować teren po byłym lotnisku, bo nie mówimy o jednostce lotniczej, a o jednostce Wojsk Lądowych. Tutaj są już bardzo zaawansowane plany. Jestem po rozmowach z panem prezydentem zależy nam na dobrej współpracy z władzami lokalnymi. Tutaj będziemy budować nowy garnizon.

 10. No tak ale nie napiszecie że nasz nowy „prezydent” przepuścił okazję na kilkanaście milionów złotych dofinansowania, mając nadzieję że mon przejmie lotnisko.

  Szkoda, że akcja wyszła dopiero teraz, gdyby była poprzednia władza z p. Prezydentem Stefaniukiem na pewno nie przepuściliby okazji rozwoju miasta, a tak jak w zaściankowie będziemy stać w miejscu. Sytuacja taka sama jak ze stadionem (wielka niespodzianka że stanęło po zmianie prezydenta haha), tylko że na większą skalę.

  Szkoda, przemęczmy się kilka lat, miejmy nadzieję, że dobrobyt jeszcze wróci…

 11. Ból p.Stefaniuka nie maleje,dziwny zbieg okoliczności i nagle zainteresowanie juz na piśmie MON-u,wcześnie tylko pogloski na temat lotniska,.Widzę to tak p.Stefaniuk poskarżyl się p.Biererckiemu jak by tu dopaść p.Litwiniuka.Znalazl sposob p.Bierecki kilka słow do przedstawicieli MON ipo temacie.Wina nowego prezydenta.Dziwię się jednak panu Chodzińskiemu dlaczego insyunuje szkodliwość dzialań prezydenta dla miasta.Amyślałem że p.Adam to przyzwoity człowiek,nie podatny na socjotechnikę pis

 12. HURA PIS GÓRA BEDZIE WOJSKO W BIALEJ PRZYNAJMNIEJ COS ROBIA JESZE TĄ PO PRZEPEDZIC Z BIAŁEJ POWINNIBRAWO PANIE PREZESIE ABY TAK DALEJ