Bialskie więzienie ma już 120 lat

DSC_3201
fot. Karolina Jaszczuk

Wojewódzkie obchody święta Służby Więziennej w tym roku odbyły się w Białej Podlaskiej. Jubileusz stulecia istnienia więziennictwa połączony był ze 120-leciem utworzenia bialskiego Zakładu Karnego.

Więzienie znajdujące się na ulicy Prostej w Białej Podlaskiej jest najstarszym na Lubelszczyźnie. Powstało na terenie, który należał wcześniej do zakonu Sióstr Szarytek. Jednostkę penitencjarną wybudowano w 1898 roku na polecenie władz carskich. Wcześniej jako więzienie służyły podziemia bialskiego zamku Radziwiłłów. Obecnie w bialskim zakładzie karnym może przebywać 270 skazanych. Osadzeni bardzo często wykonują prace na rzecz samorządu, pracują charytatywnie lub znajdują zatrudnienie na indywidualnych stanowiskach.

Uroczystość jubileuszowa miała miejsce w miniony piątek (15 lutego) i rozpoczęła się mszą św. odprawioną w kościele św. Antoniego w Białej Podlaskiej. Następnie zebrani przenieśli się na aulę bialskiej filii Akademii Wychowania Fizycznego, gdzie odbył się uroczysty apel. Wzięli w nim udział m.in. prezydent miasta Michał Litwiniuk, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, wicemarszałek Dariusz Stefaniuk, przedstawiciele służb mundurowych oraz duchowieństwa i oczywiście pracownicy bialskiego więzienia. Ważnym elementem uroczystości było wręczenie okolicznościowych medali i wyróżnień, a także awansów zawodowych.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *