BRATKI-SUPER KWIATKI*

BRATKI-SUPER KWIATKI* 15

Nazwa łacińska fiołka ogrodowego (bratka)- Viola x wittrockiana obejmuje wiele mieszańców i odmian uzyskanych ludzką ręką. Pochodzą one od gatunków dziko rosnących w Europie i Azji. Odmiany bratka różnią się bardzo wieloma cechami.

Łodygi mogą się pokładać lub wznosić do góry. Kwiaty osiągają średnicę od 2-3 cm do nawet 10-11 cm. Są one jednobarwne lub wielobarwne. Przy odmianach wielobarwnych zawsze dolny płatek jest największy i najbardziej kolorowy. Żartobliwie mówi się, że jest to macocha. Po bokach znajdują się, nieco mniejsze, ale także kolorowe dwa płatki- córki macochy. Najmniej ozdobne są górne płatki określane jako kopciuszek, mimo że wyrastają po dwa. Z tej krótkiej ‘bajki’ wywodzi się potoczna nazwa bratków- macoszki.

Najciekawsze odmiany
Oprócz niezwykłych barwnych kwiatów, odmiany bratków różnią się miedzy sobą cechą, którą trudno zauważyć spoglądając na rośliny- mrozoodpornością. Otóż okazuje się, że nie wszystkie bratki dobrze zimują. Zatem przyjrzymy się dokładniej charakterystyce odmian. Dzieli się je na tzw. odmiany ustalone i odmiany heterozyjne. Odmiany ustalone uważane są za bardziej zimotrwałe. Można je posadzić w gruncie już jesienią. W obrębie odmiany nieco się różnią wysokością wzrostu, pokrojem i terminem kwitnienia. Odmiany heterozyjne nazywane także mieszańcowymi mają bardzo wyrównane rośliny, jednolite w obrębie odmiany.

Odznaczają się zwartym wzrostem nawet w wyższych temperaturach. Są mało wrażliwe na niedobór światła i dlatego rozpoczynają kwitnienie bardzo wcześnie wiosną. W większości są mniej zimotrwałe niż odmiany ustalone, dlatego ich produkcję prowadzi się pod osłonami. W grupie tej wymienia się zdobywające ostatnio uznanie bratki miniaturowe, które jednak pochodzą od fiołka rogatego (Viola cornuta). Odmiany heterozyjne zawsze mają znak F1 umieszczany na końcu nazwy, dlatego łatwo je poznać. Bratki oraz ponad 1000 odmian innych kwiatów można kupić w Sklepie Świat Kwiatów https://sklep.swiatkwiatow.pl/nasiona/

Zasady uprawy
Bratek jest rośliną dwuletnią. W pierwszym roku uprawy tworzy liście i czasami zakwita, ale głównie kwitnienie przypada w drugim roku, po czym rośliny usuwa się. Rośliny uzyskuje się z siewu nasion. Ogrodnicy, którzy nie dysponują tunelem foliowym, musza wybierać odmiany o dobrej zimotrwałości. Nasiona sieje się od połowy czerwca do połowy lipca na miejscu tylko do tego przeznaczonym, nazywanym rozsadnikiem. Siew wykonuje się rzutowo. Po wzejściu siewek należy je przepikować, czyli posadzić do gruntu w odstępach 15-20×20 cm. Bratki przeznaczone do uprawy pojemnikowej dobrze jest posadzić do doniczek. Zagłębione w ziemi pozostają do wiosny i wtedy przesadza się je do większych pojemników. Jesienią bratki posadzone na rabatach lub kwietnikach wzdłuż głównej ścieżki na działce oraz te w doniczkach okrywa się gałązkami świerkowymi lub liśćmi. Niektóre odmiany zakwitają jeszcze w tym samym roku jesienią. Nie jest konieczne usuwanie kwiatów, choć przed zimą warto je zerwać ze względu na możliwość rozwijania się szarej pleśni.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *