Budowę Karuzeli wstrzymano. Decyzję zaskarżyli sąsiedzi

Budowę Karuzeli wstrzymano. Decyzję zaskarżyli sąsiedzi 16

Budowa galerii ruszyła jeszcze w tym roku. Prace nie trwały jednak długo. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił pozwolenie na  jej budowę.

Centrum Handlowe „Karuzela” powstające przy ul. Łomaskiej w Białej Podlaskiej miało być największym obiektem handlowym w mieście. Latem tego roku symbolicznie wmurowano kamień węgielny i rozpoczęto prace.

Wojewódzki Sąd Administracyjny 31 października uchylił jednak decyzję i pozwolenie na budowę spółce Zielona Galeria.
Sprawę zaskarżyli mieszkańcy pobliskich domostw.

W odwołaniu uzasadnili swoje zdanie tym, że prace, ciężki sprzęt i inne maszyny budowlane mogą spowodować zmiany gruntowe związane z utratą stabilności podłoża i pękaniem budynków usytuowanych w pobliżu działki na której ma powstać galeria. Ich zdaniem prace przyczynią się także do zmiany kierunku spływu i odpływu wód opadowych. Uważają, że nie ma także gwarancji na to czy przejeżdżający obok kilkutonowy sprzęt nie narazi ich domu na uszkodzenia.

W treści wyroku możemy przeczytać, że „Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Czaja (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Robert Hałabis Asesor sądowy Jerzy Parchomiuk Protokolant Starszy asystent sędziego Małgorzata Olejowska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 25 października 2018 r. sprawy ze skargi J. K. i K. K. na decyzję Wojewody z […] r., znak: […] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego w sprawie zmiany decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Prezydenta Miasta B. P. z […] r., znak: […]; II. zasądza od Wojewody na rzecz J. K. i K. K. kwotę […]([…]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania”

ZOBACZ TEŻ: Budowa trwa. W miejsce fabryki mebli powstanie centrum handlowe

Udostępnij!

Komentarze: 96

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

  1. Masz rację, przed rozpoczęciem budowy chodziła pewna pani na usługach właściciela Rywala, nic nie wskórali to teraz kolejna próba – że niby sąsiedzi powstającej galerii – śmiech na sali.

  2. Nikt ale to nikt z okolicznych mieszkańców nie składał skarg i nie słyszał o skargach na Karuzelę. Wniosek jest jeden… zaczęła się brudna gra konkurencji !!! Dla zainteresowanych już wczoraj karuzela rozpoczęła zwijanie majdanu. Macie bialczanie to co wam inni zgotowali czyli chaszcze i ugór !!!!!

 1. Paczuski dogadal się z JEDNYM z sąsiadów i wielce mi zatrzymanie budowy. Niestety, ale jeżeli wielmozny Pan właściciel galerii Rywal czuje się zagrożony, to trudno. Budowa i tak powstanie, to tylko kwestia czasu.

 2. wielomilionową inwestycję w trakcie budowy wstrzymuje pan Janek i pani Marysia , którym uprzednio nie przeszkadzało sąsiedztwo zakładu przemysłowego ja tego nie kupuje …..

 3. To miasto cofa się w rozwoju, kilka lat i osiągnie gospodarcze dno. Zamiast patrzeć w przyszłość, skupić się na rozwoju, konkurencyjności i tworzeniu nowych miejsc pracy, niektórzy tylko szukają sposobów, aby temu zapobiec dla własnych materialnych korzyści

 4. skoro tak to niech na śląsku zamkną wszystkie kopalnie ze względu na hałas szkody górnice mieszkańcom pomogli prawnicy o pana J i pana
  brawo!!!!

  1. Jestem Ślązakiem z Podlasia. Niechby który ruszył kopalnię to zobaczy co znaczy siła ślązaków 🙂 Jestem w Białej 2-3 razy do roku i szczerze życzę jak najlepiej miastu ale to co jest od kilku lat to totalne cofanie się w rozwoju. Nie dziwcie się że ludzie z tamtąd uciekają. Kolejna storpedowana inwestycja….bez komentarza

   1. Ślązak z Podlasia… uroniłem łzę. Za 20 lat będziecie z tego węgla co najwyżej biżuterię robić bo do niczego się nie będzie nadawał. Zobaczy Pan co to znaczy siła slązaków za 30 lat.

 5. Czy gdyby w tym miejscu budowano olbrzymie obiekty kultu religijnego,to mieszkańcy też by ich budowę zakwestionowali ?

 6. Niema hałasu….to są jakieś brednie… Dla starychudzi wszystko przeszkadza !!! Powinni dalej budować ta galerię. …

  1. no wykazał sie chyba … na przeciwko Rywala stał jego wielki baner 😉 a tu nagle po wyborach blokada … hmmm dziwne

   1. Dopisz że na duch wielkich kontenerach i na placu należącym do bodajże do właściciela Rywala… nawet oświetlenie baneru było z dachu centrum… przypadek?

   2. Coś za coś.. Ale to było do przewidzenia .Poprzedni Prezydent nie uległ presji .To przegrał . Jaki inwestor tu przyjdzie !!! Miejsca pracy !!! Zobaczycie nie tylko młodzi będą uciekać z tego miasta .Bo nie ma tu rozwoju a ni przyszłości .

  2. Wystarczy umieć czytać ze zrozumieniem. Sąd daministracyjny to nie prezydent. Eksperci komentatorzy bez pojęcia o czymkolwiek.

   1. nie jestem za pisem ale radze zobaczyc np przesłuchania przed sądem kaczyńskiego i wałęsy – i sędzina ktora demonstrowała w koszulce konstytucja więc niektórym sędziom też jest bliżej do niektórych opcji politycznych

    1. bliżej, nie bliżej, ale nie myślisz chyba ze jakikolwiek sąd w tym kraju zdążył by wydać wyrok w tak krótkim czasie jak rządy Litwiniuka?Redakcja ma dostęp do dokumentów to niech ujawni kiedy zostało złożone zażalenie do Sądu Administracyjnego na decyzję o pozwoleniu na budowę i skończą się wtedy śmieszne domysły który z prezydentów szkodzi i kto komu jest winien wdzięczność bo się okaże że to wyłącznie sprawa konkurencji a nie polityczna

 7. Macie nowego prezydenta ze złodziejakiego PO i straciło masto przynajmniej 150 miejsc pracy ale ktoś na tym zarobił
  .

  1. Jakiej pracy za 1500zł tu trzeba budować fabryki a nie galerie po myślcie o drobnych przedsiębiorcach którzy padają mało wam jeszcze..? Stanowisko pracy za 1500 zł na pół etatu pracujesz 8 godz.śmiechu warte ciemna Biała

   1. To w fabrykach zarabia się miliony? Czy nadajesz się tylko do pracy w fabryce?
    Praca po 8 h to zwykle daje pełny etat, co wg. Pana wyliczeń powinno przynieść 3000 tyś dochodu. Ja tam myślę, że to jest niezła pensja.

    1. @mat, to porównaj sobie poziom życia w miastach Lubelszczyzny, gdzie fabryki są, jak np. Puławy czy Świdnik, z miastami, gdzie tych fabryk nie ma, czyli np. Białą Podlaską. Dzięki „Azotom” Puławy zamożnością i stopniem rozwoju biją Białą na głowę.

 8. Sąsiedzi – jasne? w takie bajki nie wiem czy przedszkolak da się nabrać. Swego czasu chodziła pewna pani która „nie” była powiązana z właścicielem Rywala. Nic nie wskórała więc teraz ponownie konkurencja macza palce,

 9. Nie na darmo usłyszałam kiedyś że w Białej to nic się nie dzieje bo tu zawistni ludzie żyją…Teraz coraz bardziej w to wierzę…Menatalność typu-żebyś nie miał lepiej ode mnie nadal funkcjonuje…wstyd konkurencjo !!!

 10. I wracamy do miasta teoretycznego, gdzie większość spraw załatwia się za kurtyną i gdzie silniejszy ma rację. Czy nowy Prezydent będzie pomagał w sabotowaniu tego projektu?

 11. wiadomo czyja to robota , wstyd i żenada .Tak będą robić do końca kadencji. Stadion problemy Karuzela problemy ,ciekawe co jeszcze ZROBIĄ.

  1. Ula myślę ze wiesz kto podpisywał umowę na budowę stadionu.Jasne ze Stefaniuk i desant Gdański .To oni ponoszą odpowiedzialność za ten rozp …….Mam nadzieję ze odpowiedzą przed sądem .A karuzela to niech się gryzą .Czytając te komentarze mam wrażenie ze nasza społeczność to sami prawnicy.Ludzie spokojnie.

   1. akurat za poprzednika prace w końcu ruszyły a tu bach wstrzymane przez sąsiadów za nowego prezydenta – i jeszcze raz napisze – przypomnijcie sobie gdzie stał największy blibord obecnego prezydenta – i jak ktos napisał poniżej kto współfinansował kampanie – tu dużo myśleć naprawdę nie trzeba – a traci miasto

    1. bdb3+ weź się zastanów kilka razy zanim coś napiszesz, polecam zapoznać się z KPA, ciekawe kto Ci w miesiąc czasu załatwi uchylenie przez WSA. To już się zaczęło za starego prezydenta. To jeszcze obecną władzę obarczmy winą za FATALNĄ WARSZAWSKĄ. To przecież też ich wina bo budowa jeszcze trwa…

     1. oczywiście że obarczamy …. to tak dawno nie było i przypomnij sobie mmm kto był wiceprezydentem do sierpnia czy września – jeśli tak źle było w ratuszu to powinien po kilku miesiącach lub roku bić na alarm wyjść z tamtąd i uświadamiac ludzi, a tu traf chciał że 2 miesiące przed wyborami – trzeba być naprawde slepym aby nie widzieć powiązań w mieście – a sądy – sędziowie prtestują w koszulkach konstytucja mają bliżej do jednej opcji politycznej a sędziowie inni nie protestują mają bliżej do innej – tak czy tak jest źle dla miasta – pocieszam się tylko tym że to nie tylko u nas takie cuda- możesz zaklinać rzeczywistość i mówić ludziom że sądy, kodeksy itd że to wszystko jest niezależne – ja subiektywnie śmiem wątpić

 12. Zadaniem Prezydenta jest teraz wspomóc Inwestora, bo są to miliony złotych dla Miasta, zarówno teraz jak i w późniejszym okresie (podatki, miejsca pracy itd), nie wspominając już o tak ważnych rondach, które Inwestor obiecał przy tej okazji wybudować.
  Problem w tym, że Pan P. (wł. Rywala), który jak wszyscy wiedzą stoi za całym zamieszaniem, zdaje się że współfinansował kampanię Koalicji Obywatelskiej…

 13. niech powstanie galeria bo min. zbudują ronda!!
  Kpina.To miasto niech buduje ronda i tyle. a teren niech przeznaczą na to co naprawdę da prawdziwe miejsca pracy
  Sklepów w Białej to już i tak mamy nadmiar A ci co tak naprawdę chcę nowej galerii to i tak pewnie w sieci kupują

  1. Tylko że Miasto wiecznie nie ma funduszy na te ronda, więc jak jest okazja że prywatny inwestor chce wspomóc to idiotyzmem jest nie skorzystać.
   A to czy sklepów jest za dużo czy za mało to sprawa ich właścicieli, widocznie nie jest za dużo skoro duże marki chcą tu inwestować. Niektórzy tak przeżywają jakby to z publicznych pieniędzy te sklepy powstawały..

 14. Idąc tokiem rozumowania powyższego forum można by przypuszczać, że maczała palce w tej sprawie parafia z ul. Długiej, żeby ludzie chodzili do kościoła a nie do galerii. Ale osobą, która najbardziej się cieszy jest były prezydent. Widać było po ostatniej sesji Rady Miasta, jak jego poplecznicy atakowali nowego prezydenta, mimo wielkich starań nic im się nie udało wskórać, bo za ich zarzuty odpowiedzialny był poprzedni prezydent.

  1. Kasiu, a ile tych Niedziel jest handlowych w miesiącu w 2018, 2019, 2020? Tutaj parafia nie musi działać. W grę wchodzą dziesiątki milionów złotych. Konkurencja dla Rywala urosła. Za tysiąc złotych „sąsiad” może wiele powiedzieć.

   1. a jakby budowali osiedle mieszkaniowe to tez by przeszkadzało?a przejscie podziemne pod torami nie przeszkadza? coś mi tu smierdzi

 15. BP dziwny jesteś
  Jak miasto nie ma pieniędzy ! najlepiej niech wszyscy wyręczają miasto z tego co należy do ich obowiązków. To co miasto tylko nazwy dla rond jest w stanie zorganizować i spraszać gości na otwarcie ?

  1. Tu nie chodzi o wyręczanie miasta, ale durnotą jest odrzucać takie wsparcie. Budowa ronda Łomaska-Kolejowa obiecywane jest przy każdych wyborach od kilku lat, a później odkładane jest na dalszy plan, bo „brak funduszy”, bo „są ważniejsze inwestycje” itd.

 16. To nie chodzi o to czy „sklepy są z publicznych pieniędzy” tylko o to aby mądrze teren miasta był wykorzystany i tylko, albo , aż tyle

  1. po pierwsze to jest prywatny teren, po drugie to chyba lepiej jak ktoś zagospodaruje to w ten sposób, niż miałby zostać taki bajzel jak był dotychczas, bo na „fabryki”, których tak wszyscy się domagają, to raczej są zdecydowanie lepsze miejsca w Białej.

 17. A nie zauważyliście, że decyzję wydał Sąd Administracyjny w Lublinie, a nie Michał Litwiniuk? Nie popadajmy w paranoję. Idąc tym głupim tokiem myslenia, to juz dyzma ma w Lublinie większe zasięgi :-)))) Tak to jest jak się artykuł ocenia po tytule nie czytając treści.

  1. Ale to michala za wszystko beda rozliczac jak stefaniuka za poprzedniej kadencji niestety tak juz jest . Sory taki mamy klimat jak to mowi PO

 18. Mamy klasyczny przykład powrotu p.Czapskiego i jego układu.Będąc 16 lat prezydentem miasta prowadził setki spraw,procesów sądowych,prawie zawsze wychodził na swoje ogrywając swoich przeciwników w białych rękawiczkach.Sam Paczuski raczej sprawy by nie wygrał.Ma tu przecież wykupioną małą działeczkę do blokowania inwestycji i próbował to robić ale bez pomocy Czapskiego nic z tego nie wyszło.

  I tak wróciło stare!!!!!

 19. A CO MA DO TEGO LITWINIUK?? KIEDY ROZPRAWA SIE TOCZYŁA NIE BYŁ JESZCZE PREZYDENTEM! PREZYDENTEM BYŁ STEFANIUK. W ARTYKULE SA WYRAŹNE DATY!! POZA TYM TO SĄD ROZSTRZYGAŁ, MIESZKAŃCY MIELI PRAWO NIE GODZIĆ SIĘ NA BUDOWĘ W SĄSIEDZTWIE I MIELI PRAWO ZASKARŻYĆ. SWOJĄ DROGĄ WCALE IM SIĘ NIE DZIWIĘ TO NIE JEST DOBRE MIEJSCE NA TAKIE PRZEDSIĘWZIĘCIA.

 20. Chcę znać komentarz do tej sytuacji Pana Prezydenta Litwiniuka. Jest za Karuzelą w Białej czy nie? I mam pytanie do wszystkich tu piszących. Czy to prawda, że Pan P. jest tylko słupem jako właściciel przy Narutowicza, bo słyszałem, że prawdziwym właścicielem jest syn Ś.P. Józefa Oleksego, który miał swego czasu duże wpływy w Białej Podlaskiej?

 21. Odezwały się biaslkie je.łopy znawcy prawa i wszystkiego. Nie ma się czemu dziwić, że PiS ma jeszcze takie poparcie.Brak podstawowej wiedzy z zakresu rozumienia czytanego tekstu. Rozstrzygnięcie jest z 31 października tego roku. Dlaczego nie wiadomo o tym było przed wyborami?
  A Litwiniuk to mógł sobie wiedzieć, odpowiadał za oświatę nie za inwestycje. Za inwestycje i pozwolenia na budowę odpowiadał Chodziński. Gó.wno do tego miał Litwiniuk. bdb3+ tu.manie doczytaj a nie siejesz propagandę. Wybory się już skończyły a jak nie rozumiesz tekstu czytanego to wróć do podstawówki.

  1. ktoś…. ja tekst czytany rozumiem dokładnie i daty tez widze ale trzeba umiec wyciągac wnioski i dodawać 1+1 ….no chyba ze Tb zawsze wychodzi 3 to ok wszystko rozumiem….a co do tego kto za co odpowiadał to jeśli siedzisz w szambie i widzisz że w szambie obok już sie topią to nie chcesz wyjść ze swojego? …. widocznie obecny prezydent nie chciał i wyszedł dopiero 2 miesiące przed końcem … no ale takie życie….tu.,manie 🙂

 22. Żal mi was wszystkich co tu piszecie. Wielka galeria komu ma powstać Białorusinom?? W białej średnia krajowa to najniższa krajowa same sklepy nic poza tym. Taki duży obszar można było wykorzystać. Na jakąś fabrykę która zatrudnialaby 2000ludzi a nie sam handel.

  1. Nic straconego, o wiele lepszych terenów pod inwestycje w Białej nie brakuje , weź i zrób tę fabrykę nikt ci nie broni a nawet gorąco kibicować będą.

   1. To, że nie ma chętnych do postawienia fabryki nie oznacza, że ma powstać kolejna galeria. Ja osobiście najprawdopodobniej na kolejnej galerii stracę, być może będę musiał zlikwidować swoją firmę.
    A tak na marginesie: jak dla mnie to ta decyzja po prostu śmierdzi, niezależnie od tego kto za nią stoi.

 23. no to macie teraz wyborcy — rządy Litwiniuka! p.Paczóski — bardzo dobry znajomy Pana nowego Prezydenta (chyba też sponsor kampanii Litwiniuka, sponsor tygodnika Podlasiak). – zatrzymuje ogromną inwestycję, bo ewidentnie szkodzi jego prywatnym interesom. Czyli, że co? jak mam to rozumieć – że p. Paczóski jest jednak dobrym businessmanem – Dobrze zainwestował swoje pieniądze – teraz się zwrócą…

 24. Dawno, dawno temu prezydent Czapski podpisał 2 umowy z inwestorem galerii, na budowę galerii i budowę dróg, w tym 3 rond. Czy ktoś jeszcze pamięta ale inwestor udzielił miastu pożyczki 2 miliony z hakiem na wykup gruntów, pod budowę dróg dojazdowych do nowej galerii, które miał wykonać inwestor. Spłata pożyczki miała nastąpić po zakończeniu budowy galerii, mniejsza o szczegóły ale powiązana miała być z wpływami z podatku od nieruchomości galerii. Było tylko jedno ale, tzn. warunek, że galeria miała być wybudowana do końca 2015 r. inaczej pożyczka ulegała umorzeniu. Rok 2015 minął a prezydent Stefaniuk nie pochwalił się jaki aneks podpisał z inwestorem bo pożyczka nie uległa umorzeniu. Oczywiście w interesie miasta była budowa galerii a nie umorzenie pożyczki, ale ciekawe dlaczego Stefaniuk nie pochwalił się wynikiem negocjacji, skoro na stronie internetowej miasta chwalił się mianowaniem dzieci na przedszkolaków jak by to było otwarcie wielkiej inwestycji.

  1. Ludzie skoro wy wszystko wiedziec po co czytacie wiadomosci a media sa albo stronnicze albo nei pisza o tym bo sa słabe wiecej sie dowiaduje z komentarzy jak z wiadomosci przedstawianych

  2. Ciekawe to, faktycznie bylo cos z pożyczka. W takim układzie komentujący wstrzymanie budowy niech zainterrsuja się tym aneksem, ktory podpisał były Prezydent,

 25. I znowu zły wybór odrazu się zapowiada litwiniuk dogadał się z paczuskim i zablokowali inwestycjev a komu to niby miało by przeszkadzać tylko dla Pana Paczuskiego ale przez jego pomysły zaciożamy Biała podlaske i ich mieszkańców bo prezydent chciał wejść w du….dla Pana Paczuskiego dziękujemy parę milionów znowu w plecy będzie miasto

 26. I co nie ma kolegi czapskiego i paczuski sra w gacie pomyslcie jakby ktoś z was miał kilka baniek to i tak by mu nikt nie pozwolił zburzyć bank na prostej a on mógł nie wierzę że garstka ludzi zablokowała taką inwestycję a co on ma monopol na galerię smiech

 27. jak dla mnie to to jest sztuczne blokowanie budowy…budowy obiecywanych rond i przy okazji pobliskich ulic, które w znaczący sposób usprawniłyby ruch w tej okolicy miasta.
  Każda duża inwestycja-budowa jest uciążliwa i to bez dwóch zdań…ale chyba lepiej się przemęczyć i mieć kilkadziesiąt dodatkowych miejsc pracy niż szczere pole i miejscówkę dla narkomanów i pijaków….myślę, że w tym wypadku interes społeczny jest ważniejszy (abstrahując od prywatnych interesów biznesmenów) niż czyjeś tam widzi mi się bo głośno, bo kurzą, bo ja tu tyle lat mieszkam i nigdy nic się tu działo.

 28. Ratunku! Ściana mi popęka a sufit już ma pęknięcia, wszystko przez tą budowę Bricomana, Metra i szpitala! Zburzyć natychmiast! Dodam, że z wiaduktu prosto w okno wieje smród z samochodów, z ulicy hałas straszny, i te autobusy… I po co te nowe bloki, będą dzieci grać w piłkę nie daj Boże albo wołać siebie…uszy zwiędną.
  Wyburzyć, zrównać, zasiać trawą, zrobić z miasta wieś! Domagam się.

 29. Ale bzdury!!!!!! Mieszkam blisko tej budowy, może i były jakieś małe wstrząsy, ale na pewno nie większe od tych kiedy przejeżdża pociąg……..Ciężki sprzęt co miał zrobić, to już zrobił, wiem, bo chodziłam pytać kierownika budowy. Komu te bajki wciskają? Biała to jednak zaścianek! Wynika z tego, że w naszym mieście głównodowodzącym jest pan P. Po co nam nowy prezydent?