Car Mikołaj w Parku Radziwiłłowskim

P1060360
fot. nadesłane

W bialskim parku można było spotkać takie osoby jak Jan Matejko, białoruski Car Mikołaj czy potomków rodu Radziwiłłów. Wszystko w związku z rozgrywkami gry miejskiej „Tropiciele Europejskiej Kultury”.

Gra była wynikiem spotkań młodzieży we Francji, Polsce i na Białorusi. Miało to miejsce dzięki międzynarodowej wymianie młodzieży projektu „COOL-tural games” realizowanego w ramach mobilności edukacyjnej programu Erasmus +. Projekt rozpoczął się 4 maja i będzie trwał do 3 października tego roku. 25 czerwca do Roskoszy przyjechało wiele młodych osób i liderów z Białorusi oraz Francji. Młodzi ludzie którzy przez osiem dni poznawali własne dziedzictwo kulturowe, dzielili się swoją wiedzą organizując warsztaty kulturowe i gry terenowe oraz przygotowywali grę miejską świetnie się przy tym integrując.

Istotnym punktem programu wymagającym wiele pracy i wysiłku  było zorganizowanie gry miejskiej dla lokalnej społeczności. Podczas przygotowań w Roskoszy młodzież wykonała plakaty, zaproszenia, stworzyła fabułę, opracowała zasady i scenariusz gry, zadania, miejsca, rekwizyty, stroje, kartę gry z załącznikami, wystawę projektową, baner i prezentację.

Uczestnicy wymiany odwiedzili również Warszawę, w której poszukiwali śladów dziedzictwa kulturowego. Odwiedzili Państwowe Muzeum Etnograficzne.

W miniony wtorek (3lipca) o godzinie 13 w Parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej uczestnicy projektu rozpoczęli grę miejską „Tropiciele europejskiej kultury”. Pojawiło się wielu zainteresowanych. W grze wzięło udział 13 pięcioosobowych drużyn. Każdy uczestnik dał z siebie wszystko, by dla swojej drużyny zdobywać kolejne składniki „tajemnego eliksiru” pozwalającego uratować mistrzów z Polski, Białorusi i Francji przed utratą swojej tożsamości i pamięci o dziedzictwie kulturowym. Drużyny musiały wykazać się wieloma umiejętnościami sprytu, kreatywności, a także dobrej kondycji fizycznej i samozaparcia. Wszyscy gracze z wielkim zaangażowaniem wykonywali kolejne zadania, które były przedstawiane i prowadzone przez animatorów.  Gra była bardzo wyrównana lecz tylko najszybsza drużyna otrzymała mapę a zarazem możliwość ukończenia eliksiru.

Gra została objęta honorowym patronatem przez Prezydenta Miasta Biała Podlaska oraz patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

 

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *