Certyfikat SSL – po co go mieć?

certyfikat-ssl


Wchodząc na stronę znanych firm typu Hekko, można dostrzec osobną zakładkę poświęconą certyfikatom SSL. Czym one są i czy rzeczywiście dzięki inwestycji w nie jesteśmy w stanie w odpowiedni sposób zapewnić swojej stronie internetowej stuprocentową ochronę przesyłu danych? Poniżej krótki poradnik dla tych, którzy decydują się na uruchomienie swego pierwszego serwisu online oraz wahają się, czy kupić tego rodzaju ochronę. Więcej w dalszych fragmentach.

 

Zgodnie z zamierzeniem

 

Podstawowym celem wprowadzenia certyfikatu SSL okazuje się zapewnienie maksimum poufności transmisji wiadomości na linii użytkownik danej strony www oraz ta strona. W praktyce natomiast odbywa się to poprzez szyfrowanie procesu wymiany informacji, dzięki czemu dostęp do nich przez osoby trzecie jest zupełnie niemożliwy. W głównej mierze taka forma zapewniania ochrony witrynie jest przejawem zdrowego rozsądku i troski o odbiorców treści naszych stron. Pamiętaj, że skoro zobowiązujesz się przyjmować na swym serwisie czyjeś dane osobowe, ponosisz za nie odpowiedzialność. Nie wystawiaj swych internautów na zagrożenie związane z phishingiem, który uchodzi obecnie za najczęstszą formę niekorzystnych i nieuczciwych zabiegów z zakresu cyberprzestępstw. Wyposażając się w omawiany certyfikat SSL czy to od Hekko, czy jakiejkolwiek innej sprawdzonej firmy, niczym nie ryzykujesz, bowiem masz pewność, że w razie jakichkolwiek prób włamania się na stronę, którą prowadzisz i przejęcia z niej czyichś personaliów, nie będzie to możliwe. Certyfikat SSL to zatem nic innego, jak swego rodzaju blokada, która paraliżuje wszelkie działania hackerskie. Nie jest to mit wyssany z palca, a fakt jaki potwierdzają statystyki – nie ma ani jednego odnotowanego przypadku przejęcia kontroli nad przesyłem danych na stronie, która byłaby opatrzona opisywanym typem zabezpieczenia, jakim jest certyfikat SSL.

 

Niezbite fakty

 

Niestety, patrząc na ogólne statystyki związane z cyberprzestępstwami, dane są zatrważające. Z roku na rok drastycznie zwiększa się liczba nieuczciwych praktyk stosowanych w Internecie. To sprawia, że również masowo przybywa stron internetowych, jakie chronione są przed wspomnianymi działaniami przez certyfikaty SSL. Do wyboru konsumenci mają obecnie ich wiele rozmaitych rodzajów, więc swobodnie każdy jest w stanie znaleźć wariant optymalny na swoją kieszeń oraz dostosowany do swych preferencji i własnego zapotrzebowania. Dla tych, którzy nadal mają wątpliwości i sceptycznie podchodzą do kwestii inwestowania w SSL, kilka danych z ostatnich lat – zaledwie rok temu, wyłącznie w samym drugim kwartale, pojawiło się praktycznie pięćdziesiąt milionów prób wkradnięcia się na strony. To sprawia, że certyfikat, o którym mowa prędzej czy później stanie się po prostu standardem i wręcz koniecznością, tym bardziej, że już teraz strony www niezabezpieczone SSL są przez przeglądarki Chrome i Firefox traktowane jako „niebezpieczne” i wiążące się z zagrożeniem.

Udostępnij!