Chcą odnawiać nagrobki. Znów będą kwestować

Chcą odnawiać nagrobki. Znów będą kwestować 16

Tradycyjnie na początku listopada będzie przeprowadzana zbiórka pieniędzy na renowację nagrobków znajdujących się na cmentarzu przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Od lat zajmuje się tym Stowarzyszenie Koło Bialczan.

Kwesta odbędzie się już po raz dwunasty. Akcja po raz pierwszy miała miejsce w 2007 roku. Od tamtej pory dzięki zebranym pieniądzom udało się odrestaurować 61 zabytkowych nagrobków i tablic inskrypcyjnych. Nekropolia, przy której zostanie przeprowadzona zbiórka powstała ponad dwa wieku temu – w 1805 roku. Trzykrotnie ją powiększano, ostatni raz w 1978 roku. Najstarsze nagrobki znajdują się w południowej części cmentarza.

W tym roku 1 listopada w akcji weźmie udział 45 osób. Kwestować będą m.in. członkowie Koła Bialczan  oraz osoby reprezentujące władzę lokalną czy świat kultury. Włączą się również bialscy harcerze. Następnego dnia (2 listopada) w zbiórkę zaangażują się uczniowie.

Udostępnij!

Komentarze: 4

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

  1. A ja proponuję aby w tym roku nie mieszkańcy tylko kwestujący sypnęli kasą. Dlaczego zawsze te same osoby mają dawać. Państwo przedstawiciele urzędu miasta , radni, koło bialczan, zapraszamy do zrzutki na renowację – będzie szybciej i będą większe kwoty

    1. Z tego co widziałem to rządzący zrobili sobie oczywiście polityczną szopkę ze zbiórki pieniędzy. Nie omieszkam dodać iż było pokazowo do momentu skończenia mszy na starym cmentarzu. Też jestem ciekaw czy cokolwiek dołożył do puszki czy tylko stał by rozdawać swoje ulotki.

  2. Prezydent stefaniuk wielki zbieracz datków na cmentarzu.
    Nie ma tam swojego przodka.taki bialczanin. Jak by miał takt to na 2 dni przed wyborami nie lansowal by się w takim miejscu.
    Pani renato pomniki się nie remontuje tylko resteuruje albo odnawia Tak na przyszly rok żeby Pani wiedziała.