Chcą przywrócić pomnikowi dawny blask

Chcą przywrócić pomnikowi dawny blask 16
Zabytkowy monument pochodzący z pierwszej połowy XIX wieku został wzniesiony dla upamiętnienia ukończenia budowy Traktu Brzeskiego. Teraz Terespol czeka na decyzję odnośnie dofinansowania konserwacji tego obiektu.

Pomnik „Traktu Brzeskiego” umiejscowiony jest przy ulicy Wojska Polskiego w Terespolu. Na wykonanym z żeliwa obelisku można zobaczyć płaskorzeźby, które przedstawiają robotników pracujących prze budowie drogi, a także pamiątkowe napisy i datę ukończenia budowy w postaci cyfr rzymskich.

Obiekt ma już swoje lata, dlatego konieczne jest wykonanie prac konserwatorskich. Niektóre elementy się odkształciły w wyniku procesów korozyjnych. Ponadto stan pomnika przyczynił się do rozrośnięcia wewnątrz niego roślinności. Zniszczyły się również metalowe słupki ogrodzenia.

Miasto Terespol stara się teraz o wsparcie finansowe na prace konserwatorskie pomnika. Samorząd złożył wniosek do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Istnieje szansa na otrzymanie 50 tys. zł dofinansowania.

Jeśli wszystko pójdzie zgodne z planem, monument zostanie oczyszczony, zdezynfekowany, a niektóre elementy dekoracyjne płyt i stopni podstawy zostaną zdemontowane. W programie prac znalazło się również pokrycie powierzchni żeliwa antykorozyjnymi powłokami. Konserwacja obejmie również ogrodzenie. Monument wraz z ogrodzeniem ma być w matowych, szarych kolorach.

To nie wszystko. W planach jest też nieco nowatorki pomysł. Walory estetyczne obelisku zostaną podkreślone poprzez wykonanie oświetlenia. Koszt konserwacji to ponad 109 tys. zł. Jeśli miasto otrzyma pozytywną decyzję o dofinansowaniu, jeszcze w tym roku rozpoczną się prace.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *