Chcą wzorować się na Japończykach. Kolejki mają się skrócić

Chcą wzorować się na Japończykach. Kolejki mają się skrócić 16
Do 2020 roku ma powstać tzw. Bialska Onkologia. Nowa inwestycja będzie kosztować szpital 55 mln zł. Najważniejszym celem przedsięwzięcia jest zwiększenie dostępności. Aktualnie np. na badanie endoskopowe jelita grubego czeka się aż 7 miesięcy.
W ostatnich dniach w Białej Podlaskiej wizytowała delegacja z Japonii. Byli to przedstawiciele Szpitala św. Łukasza w Tokio, który jest ogromną placówką w samym centrum miasta, a w japońskich rankingach zajmuje czołowe pozycje. Na ich standardach chce się wzorować Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej.

– Szpital w Białej Podlaskiej jest jedynym polskim szpitalem, z którym współpracujemy – zaznacza Yoshiyuki Fujita, dyrektor szpitala w Tokio. Nasz szpital specjalizuje się w dużej mierze we wczesnym wykrywaniu różnego rodzaju chorób, zwłaszcza onkologicznych. To pozwala na zahamowanie rozwoju choroby, a nawet powstrzymanie jej w całości. Już podczas badania endoskopowego wycinamy takie elementy jak np. komórki rakowe. Nie musi się to odbywać podczas operacji onkologicznej. Chcielibyśmy żeby państwo wykorzystali naszą wiedzę i doświadczenie.

Bialska Onkologia umiejscowiona będzie w całkowicie nowym budynku, który powstanie na działce pomiędzy budynkami Zakładu Gospodarki Lokalowej a Centrum Chorób Zakaźnych i Ftyzjopulmonologii.

– Będzie to budynek czterokondygnacyjny. Na dwóch kondygnacjach znajdzie się 78 łóżek onkologicznych i hematologicznych. Natomiast na parterze powstanie kompleks endoskopowy, który zajmie ponad 600 metrów kwadratowych powierzchni – mówi Dariusz Oleński, dyrektor WSzS w Białej Podlaskiej. – Koszty inwestycji szacowane są na 55 mln zł. Ponad połowa tej kwoty zostanie pokryta ze środków własnych, a pozostała część ma zostać zrealizowana w oparciu o kredyt inwestycyjny – dodaje szef placówki. Przetarg ma ruszyć za kilka tygodni.

W pracowni endoskopowej prowadzone będą badania układu pokarmowego. – Chcielibyśmy działać w oparciu o doświadczenia japońskie, które są najbardziej efektywne zarówno pod względem medycznym, jak i ekonomicznym. Będziemy mogli liczyć na wsparcie lekarzy, pracowników naukowych i inżynierów ze Szpitala św. Łukasza w Tokio – tłumaczy Oleński. To właśnie z Japonii płynie idea badania endoskopowego naszego organizmu.

– Projekt Bialskiej Onkologii wynika z analizy bieżącego zapotrzebowania. W ostatnich latach obserwujemy wzrost zachorowań na raka jelita grubego. Wykrywamy przynajmniej jeden taki przypadek w tygodniu – mówi Paweł Chwaluk, dyrektor ds. medycznych.

Obecnie na badanie endoskopowe jelita grubego wykonywane w trybie ambulatoryjnym czeka się nawet 7 miesięcy. – Mówię to z pewnym zażenowaniem, bo nie jest to może najdłuższy czas w Polsce, ale jednak niekomfortowy dla pacjenta – zaznacza dyrektor bialskiego szpitala. – Mam nadzieję, że w 2020 roku będziemy mogli na bieżąco wykonywać badania endoskopowe układu pokarmowego.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *