Chór „Społem” działa od 65 lat. Muzycy odebrali nagrodę

DSC_1658
fot. Karolina Jaszczuk

Chór „Społem” Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Białej Podlaskiej w tym roku świętował 65-lecia swojej działalności.  Uroczystość jubileuszowa była okazją do docenienia artystów. W imieniu władz miasta wiceprezydent Maciej Buczyński wręczył muzykom specjalną nagrodę.

Chór powstał w kwietniu 1954 roku. Jego inicjatorami byli Juliusz Krzyżanowski, ówczesny prezes spółdzielni i Tadeusz Mroczkowski, kierownik działu samorządowo-społecznego oraz 13 pracowników z pasją do śpiewu. Pierwsza próba odbyła się pod okiem Konstantego Walczuka, który przez następnych 15 lat dyrygował chórem. Niedługo potem powstało trio żeńskie, a kilka lat później Zespół Tańca Ludowego „Społem” z własną kapelą ludową. Działał on aż do 1992 roku. Przez okres swojej działalności zespoły reprezentowały wspólnie opracowane pieśni z tańcami takie jak mazur z opery „Straszny Dwór” czy polonez „Pożegnanie Ojczyzny”.

Chórem przez 33 lata dyrygował Henryk Zaporski, a obecnie od 2003 roku jego miejsce zajmuje Andrzej Charytoniuk. Próby chóru odbywają się dwa razy w tygodniu w sali narad siedziby Spółdzielni przy ulicy Brzeskiej. Muzycy chętnie koncertują dla ludzi starszych działających w Klubach Seniora, ale również dla dzieci niepełnosprawnych czy podopiecznych Domu Opieki Społecznej w Kozuli. W repertuarze muzyków znajduje się szeroki wachlarz pieśni patriotycznych, ludowych, biesiadnych żołnierskich i partyzanckich, operetkowych, lirycznych i kościelnych.

Artyści mają na swoim koncie ponad 2,5 tys. koncertów, które odbyli zarówno w kraju jak i zagranicą. Chór występował cztery razy z Filharmonią Lubelską i dwukrotnie z Włościańską Orkiestra im. Karola Namysłowskiego.  Śpiewali oni również na scenach wielu festiwali i uroczystości m.in. podczas Legnica Cantans, Festiwalu Pieśni Pokoju w Lublinie czy podczas uroczystości religijnych na Jasnej Górze. Można było ich usłyszeć również podczas Aukcji Koni w Janowie Podlaskim, w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnych w Rumii oraz m.in. w Brześciu, Kobryniu, Pińsku,  Łogiszynie, Kamieńcu Litewskim, Wysokim Litewskim, Żabince  na Białorusi czy w Jaworowie na Ukrainie. W chórze „Społem” śpiewał m.in. Jerzy Ostapiuk, solista Teatru Wielkiego w Warszawie, a akompaniował mu Bogusław Kaczyński, ceniony i lubiony kreator i znawca muzyki.

Chór przez okres swojej dotychczasowej działalności został uhonorowany licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Mowa tu m.in. o odznaczeniach „Za zasługi dla Lubelszczyzny”, „Za zasługi dla województwa bialskopodlaskiego”czy „Zasłużony dla „Społem”. Muzycy odebrali również medal  pamiątkowy województwa lubelskiego, Nagrodę Kulturalną „Zasłużony Działacz Kultury” czy Odznakę Honorowa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Udostępnij!

Komentarze: 1

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *