Chóry i zespoły z czterech krajów zaśpiewają przy granicy

Chóry i zespoły z czterech krajów zaśpiewają przy granicy 15
Dwa dni, prawie 30 występów i niezwykła atmosfera – tak zapowiada się kolejny Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich. To wydarzenie organizowane jest już od ponad dwóch dekad. Zainteresowania nie brakuje, co roku salę wypełnia szerokie grono osób.
XXIII Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich odbędzie się już w najbliższy weekend (27 – 28 stycznia) od godziny 15 w Terespolu. Rokrocznie w tym niezwykle widowiskowym wydarzeniu biorą udział zespoły i chóry z Polski, Białorusi, Rosji i Ukrainy. Nie inaczej będzie tym razem.

Celem festiwalu jest kultywowanie i pielęgnacja tradycji bożonarodzeniowych oraz prezentacja kolęd charakterystycznych dla wschodniosłowiańskich tradycji. Ważna jest również wzajemna prezentacja dorobku kulturowego, wymiana doświadczeń czy poznanie i integracja środowisk wielokulturowych w ramach wspólnoty.

Jeszcze niedawno informowaliśmy tylko o terminie festiwalu. Dziś już wiadomo, kto i kiedy w nim wystąpi. Pierwszego dnia wśród polskich zespołów znajdziemy Zespół Śpiewaczy „Echo Polesia” z Terespola, Zespół Folklorystyczny „Mała Tęcza” z Żarów, Chór Bractwa Świętych Cyryla i Metodego z Bielska Podlaskiego, Zespół Wokalny „Duschevo” z Mrozów oraz Zespół Folklorystyczny „Hiłoczka” Związku Ukraińców Podlasia z Czeremchy.

Z Białorusi przyjadą Zespół Wokalno-Instrumentalny „Ubi Caritas”, Zespół Wokalny „Letucenni” oraz Chór College’u Artystycznego im. N. Sokołowskiego, Chór „Majowy Kwiat” oraz Chór Chłopięcy przy Państwowej Akademii Muzycznej.

Przedstawiciele Ukrainy to Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Vervechka”, Chór Dziecięcy „Tokatina”, Chór „Prolisok” Państwowej Dziecięcej Szkoły Artystycznej oraz Kapela Bandurzystek „Zoriancyja” Uniwersytetu im. I. Franki.

W niedzielę wystąpią Zespół Folklorystyczny „Łobaczewianki”, Zespół Wokalno-Instrumentalny „Cudawianki” z Dorohuska, Chór Ziemi Włodawskiej „Vlodaviensis”, Chór Akademicki Uniwersytetu Przyrodniczego z Lublina oraz Chór „Chołmszczyna” działający przy Centrum Kultury Prawosławnej w Chełmie.

Wśród uczestników z Białorusi znalazły się Zespół „Tutejsza Szlachta” Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego, Zespół Wokalny „Milavitsa” oraz Chór Żeński „Polesie” Polskiej Macierzy Szkolnej.

Tego dnia również nie zabraknie reprezentantów Ukrainy. Wystąpią Zespół Śpiewaczy „Lelija”, Zespół Folklorystyczny „Zorianycja” Szkoły Muzycznej im. F. Chopina, Zespół Folklorystyczny „Rankova Rosa” oraz Zespół Folklorystyczny „Dywostruny” Państwowego Pałacu Edukacji Estetycznej.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *