Co dalej z zasiłkami? ZUS odpowiada

Co dalej z zasiłkami? ZUS odpowiada 15

W związku z decyzją o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych do Świąt Wielkanocnych, podjęto prace nad wydłużeniem dodatkowego zasiłku opiekuńczego o kolejne dni. 

Formalności wyglądają tak samo- ubezpieczony rodzic wypełnia proste oświadczenie, w którym wskazuje okres opieki nad dzieckiem, a nastepnie przekazuje je swojemu pracodawcy. W przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą – wysyłają taki wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Mogą go wysłać również drogą elektroniczną. Wszystkie podania zostaną rozpatrzone po wejściu w życie znowelizowanych przepisów.

INNA ALTERNATYWA

Istnieją jeszcze inne świadczenia, z których może skorzystać rodzic. Jest to obowiązujący od dawna standardowy zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach, w ramach którego ubezpieczeni mają do dyspozycji 60 dni w każdym roku kalendarzowym. Rodzice mogą go wykorzystać m.in. w przypadku konieczności sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 w sytuacji, kiedy doszło do nieprzywidzianego zamkniecia jego żłobka, przedszkola albo szkoły.
Aby skorzystać z takiego zasiłku należy wypełnić wniosek na formularzu Z-15A i dołączyć do niego napisane przez siebie oświadczenie o zamknieciu placówki oświatowej dziecka. Po wejściu w życie nowych przepisów, ten okres zasiłku będziemy mogli rozliczyć jako dodatkowy zasiłek opiekuńczy i tym samym nie pomniejszy on puli 60 dni wyżej wspomnianego świadczenia.
Wszystkie informacje i dotyczące zasiłków opiekuńczych i formularze dostępne są na stronie internetowej www.zus.pl

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *