Co powinieneś sprawdzić, zanim weźmiesz pożyczkę? [REKLAMA]

Co powinieneś sprawdzić, zanim weźmiesz pożyczkę? [REKLAMA] 16
Artykuł sponsorowany*

Jeśli rozważasz wzięcie pożyczki, z pewnością chcesz to zrobić w sposób bezpieczny, bez niespodzianek i na jak najkorzystniejszych warunkach. W takim razie z pewnością przydadzą Ci się poniższe porady.

Koszty

Wydaje się oczywiste, że koszty są podstawowym elementem, na który należy zwracać uwagę, zaciągając pożyczkę. Często skupiamy się jednak wyłącznie na oprocentowaniu i choć rzeczywiście jest ono ważne, to równie istotne są takie koszty jak prowizja, opłata przygotowawcza czy ewentualne ubezpieczenie. Korzystając ze wskaźnika RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) lub łącznej kwoty kredytu, z łatwości zorientujesz się, ile przyjdzie Ci zapłacić za całą pożyczkę.

Wiarygodność firmy

Jeśli zapożyczasz się w banku, nie musisz się martwić jego wiarygodnością. Inna sprawa w przypadku zaciągnięcia pożyczki w firmie parabankowej, której działalność reguluje kodeks cywilny, a nie prawo bankowe. Tego typu podmioty zdecydowanie warto prześwietlić pod kątem prawdziwości danych i opinii na ich temat wśród użytkowników Internetu.

Maksymalna kwota

Jeśli chcesz pożyczyć kilkaset zł, bez problemu zrobisz to w dowolnej firmie. Przy większych sumach, które przewyższają 3 tys. zł, sprawa się jednak komplikuje, ponieważ wiele firm parabankowych stosuje niskie limit maksymalnej kwoty, szczególnie dla nowych klientów. Dlatego jeśli Twoje potrzeby są duże, o wiele łatwiej zrealizujesz je dzięki pożyczce w banku.

Wymagane formalności

W zależności od banku lub firmy stosuje się różne wymagania formalne. Podczas gdy w jednej placówce otrzymanie pieniędzy zajmie Ci kilka dni, w innej załatwisz wszystko od ręki, nawet w ciągu 15 min. Przykładowo wzięcie pożyczki drogą online nie wymaga wielu formalności – żeby pożyczyć przez Internet, nie ma nawet potrzeby wychodzenia z domu!

Czas oczekiwania na realizację pożyczki

Jeśli Twój wydatek jest naprawdę nagły i musisz go zrealizować dosłownie tak szybko, jak się da, bez zbędnej zwłoki, liczy się dla Ciebie czas dostarczenia środków na Twoje konto. Zwróć więc uwagę na ten aspekt oferty i zorientuj się, jak długo się czeka na realizację pożyczki w danej firmie czy wybranym banku. Pamiętaj też, że choć banki nie działają w weekendy i dni wolne, istnieją firmy pożyczkowe, które oferują pożyczki w weekend. Sprawdź je w naszym zestawieniu chwilówek w weekend.

Termin spłaty

Na ile rat możesz rozłożyć zobowiązanie? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo istotna, więc powinieneś ją poznać, zanim zaciągniesz pożyczkę. Zasadniczo im większa kwota, tym na więcej rat powinna zostać rozłożona.

Opłaty za przedłużenie terminu spłaty

Jest czymś oczywistym, że gdy zaciągasz pożyczkę, z góry zakładasz, że spłacisz ją w umówionym terminie. Niestety, z różnych przyczyn, choćbyś chciał, może się zdarzyć, że nie uda Ci się uregulować zobowiązania na czas. Wtedy jedynym rozwiązaniem pozostaje przełożenie terminu, co jednak wiąże się z określonymi opłatami. Dla własnego spokoju zorientuj się w ich wysokości.

Jak sfinansować zakup mieszkania?

Decyzję o zakupie nowego mieszkania podjąć łatwo, gorzej jest z jej realizacją. I to nie, dlatego, że nie chcemy bądź nie mamy czasu się za to zabrać. Najzwyczajniej w świecie nie mamy wystarczającej kwoty. Więc zadajmy sobie prozaiczne pytanie – skąd wziąć pieniądze?

Wiadomo idealnie by było, gdyby odnalazła się nasza daleka krewna, która z ogromną przyjemnością chce nam przepisać spadek. Niestety taka ewentualność zdarza się bardzo rzadko, dlatego rozwiązania musimy poszukać gdzieś bliżej ziemi.

Bezstresowo – bezkosztowo

Idealne rozwiązanie i najbardziej preferowana forma sfinansowania nowego mieszkania, to wykorzystanie swoich oszczędności. Wiadomo gromadzenie takiej sumy nie trwa rok, sami dobrze wiemy jak drogie są teraz mieszkania. Nie mniej jednak gra jest warta świeczki. Jeśli tylko nasza praca (nasza i najlepiej naszego partnera) pozwala nam na odłożenie sporej sumy, tak, aby w niedługim czasie kupić własne M. warto zacisnąć zęby i pasa.

Co nam to daje? Przede wszystkim niezależność. Nie wiążemy się z bankiem na lata, nie oddajemy więcej niż pożyczyliśmy i nie musimy, co miesiąc myśleć o tym, żeby wpłacić ratę za kolejny miesiąc. A no i omija nas cała masa dokumentów, które należy podpisać podczas dogadywania szczegółów pożyczki.

To preferowany obrót sprawy, jednak mało osób może się pochwalić takim luksusem. W takim razie, co ich czeka?

Kredyt to nie zbrodnia

Na szczęście odchodzimy od myślenia, że nie wezmę kredytu, bo to będzie oznaczało, że jestem nieudacznikiem. W dzisiejszych czasach taka forma finansowania większych zakupów, jest czymś naturalnym. Nie mniej jednak warto się do niej dobrze przygotować, poznać wszelkie za i przeciw i mieć pewność, że wybraliśmy najlepszą opcję.

Zanim zaczniesz gromadzić dokumenty, których jest więcej niż w przypadku kredytu gotówkowego, porównaj oferty kredytów na ekredyt24.com.pl. Pozwoli Ci to szybko i sprawnie sprawdzić większość ofert dostępnych na rynku. Dodatkowo będziesz mógł zapoznać się ze wszystkimi za i przeciw – porównywarki nie mają na celu wychwalać jakiś produkt, dlatego możemy mieć pewność, że informacje tam zamieszczone są obiektywne.

Zapoznanie się z ofertą w porównywarce daje nam możliwość złożenia wniosku przez internet. Dopiero po jego wysłaniu konsultant z banku się z nami skontaktuje, a my będziemy mogli udać się do placówki dopiąć formalności. Jakie?

Przede wszystkim musimy wykazać naszą zdolność kredytową – bank skontroluje nasze zarobki, poprosi o przedstawienie umowy zatrudnienia, dodatkowo zapyta/sprawdzi nasze inne zobowiązania finansowe (alimenty, inny kredyt) oraz skontroluje wielkość gospodarstwa domowego i osób na utrzymaniu. Oprócz tego musimy pamiętać, że nie dostanie pieniędzy ot tak po prostu. Musimy mieć gotówkę na wkład własny, który od 2017 roku wynosie 20 proc. ceny nieruchomości. Na szczęście większość banków ciągle ma w swojej ofercie 10 proc. wkład własny, jednak w takim przypadku musimy wziąć kredyt ubezpieczony.

Nie mniej jednak wzięcie kredytu to duże zobowiązanie, jeśli jesteś zainteresowany tematem i chcesz jeszcze poszerzyć swoją wiedzę sprawdź również ten artykuł: http://ekredyt24.com.pl/kredyt-na-zakup-mieszkania/ pozwoli Ci on usystematyzować wiedzę.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *