Coś dla miłośników regionu

Coś dla miłośników regionu 16
Uczestnicy spotkania będą mieli okazję wysłuchać wykładu połączonego z prezentacją na temat „Pradziejów i wczesnego średniowiecza Białej Podlaskiej i okolic”.
Wykład poprowadzi Mieczysław Bienia – bialski archeolog i pracownik Muzeum Południowego Podlasia. Spotkanie odbędzie się 22 marca o godzinie 17 w Dziale Wiedzy o Regionie przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Białej Podlaskiej.

Mieczysław Bienia urodził się na Śląsku. Był studentem archeologii na lubelskim UMCS, a od 1991 roku mieszka w Białej Podlaskiej. Od ponad dwóch dekad pracuje w Muzeum Południowego Podlasia i kieruje otworzonym wówczas Działem Archeologii. Zajmuje się również działającym przy muzeum Kołem Archeologicznym „Fibula”.

Archeolog gdy rozpoczynał swoją pracę w naszym mieście, pragnął odnaleźć ślady przemarszu Gotów przez Podlasie. Po kilku latach badań doszedł do wniosku, że się pomylił. Z błędu wyprowadziły go ubiegłoroczne znaleziska na terenie gminy Drelów. Wtedy odkryto gockie cmentarzyska, a tym samym ożyły nadzieje na udowodnienie zasiedlania Podlasia przez Gotów. O rezultatach tych badań, ale i innych pracach archeologicznych na terenie naszego regionu będzie można usłyszeć podczas spotkania.

Mieczysław Bienia na swoim koncie ma wiele publikacji. Opracował i zredagował m.in. Grodziska wczesnośredniowieczne istniejące i domniemane na terenie dzisiejszego województwa bialskopodlaskiego, Tajemnice Janowskiego Zamku: opowieść o odkryciach archeologicznych  na Zamku w Janowie Podlaskim (współautor z Małgorzatą Bienią), Przygoda z archeologią i Przygoda z archeologią II czyli o obozie archeologicznym w Horodyszczu i najstarszych dziejach miejscowości słów kilka.

Spotkaniu z archeologiem będzie towarzyszyła wystawa książek i innych dokumentów ze zbiorów Działu Wiedzy o Regionie poświęconych archeologii na Podlasiu.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *