Cudzoziemców diagnozuje filtr epidemiologiczny

Cudzoziemców diagnozuje filtr epidemiologiczny 15
Filtr epidemiologiczny to oddzielny obiekt medyczny, w którym diagnozuje się cudzoziemców starających się w Polsce o ochronę międzynarodową. Przez rok funkcjonowania filtra przebadano prawie 1,5 tys. osób – około 700 dorosłych i 800 dzieci.
Obiekt medyczny został umiejscowiony przy ośrodku recepcyjnym dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej. – Inwestycja unowocześniła infrastrukturę medyczną wykorzystywaną do wstępnej weryfikacji zdrowotnej w zakresie epidemiologiczno-sanitarnym osób przekraczających wschodnią granicę Polski i zgłaszających się do procedury uchodźczej – informuje Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu ds. Cudzoziemców.

Placówka składa się z trzech segmentów – administracyjno-recepcyjnego, medyczno-diagnostycznego oraz izolacyjnego. Obiekt wyposażony jest zarówno w stacjonarny sprzęt medyczny taki jak aparat RTG, analizatory parametrów krytycznych, sprzęt reanimacyjny – jak i dodatkowe wyposażenie, które stanowią namioty medyczne, pojazdy dla osób niepełnosprawnych czy stacje dezynfekcji ścieków.

– Większość z blisko 1,5 tys. osób przebadanych w filtrze stanowili obywatele Rosji narodowości czeczeńskiej. Badania diagnostyczne przechodzili także cudzoziemcy pochodzący m.in. z Armenii, Kirgistanu, Tadżykistanu, Kazachstanu czy Ukrainy – wyjaśnia rzecznik. – Obiekt działa w pełnym zakresie swojej funkcjonalności, zarówno jeśli chodzi o przeznaczenie pomieszczeń, jak i dostępne wyposażenie. W filtrze epidemiologicznym dyżuruje 14 osób z personelu medycznego – wszyscy pochodzą z Białej Podlaskiej i okolic.

Od początku funkcjonowania filtra epidemiologicznego nie było żadnego przypadku poważnych chorób zakaźnych. W listopadzie wykryto podejrzenie zachorowania na odrę u trójki dzieci. Przez czas oczekiwania na pełne wyniki badań dzieci wraz z rodziną zostały umieszczone w części izolacyjnej filtra epidemiologicznego. Ostatecznie jednak wykluczono odrę, ponieważ badania laboratoryjne wskazały wynik ujemny.

Projekt filtra epidemiologicznego został zrealizowany przez Urząd do Spraw Cudzoziemców w ramach Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy. Koszt budowy placówki opiewa na kwotę 8,7 mln zł z czego 85 procent to wkład strony szwajcarskiej.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *