CZAS WYBORÓW: Cisza przed głosowaniem

CZAS WYBORÓW: Cisza przed głosowaniem 16

Od północy z piątku na sobotę trwa cisza wyborcza. Pod groźbą kary – sięgającej nawet miliona zł – obowiązuje całkowity zakaz prowadzenia agitacji.

Cisza wyborcza to całkowity zakaz agitowania, ale również zakaz publikowania sondaży przedwyborczych dotyczących przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów czy sondaży prowadzonych w dniu głosowania. Do prowadzenia kampanii można m. in. poruszać się pojazdami, na których znajdują się reklamy czy umieszczać reklamy na portalach internetowych i społecznych.

Cisza wyborcza została wprowadzona w Polsce w 1991 roku. Pod swoją nazwą kryje m.in. zakaz wystąpień publicznych, audycji, manifestacji, rozwieszania plakatów, rozdawania ulotek i publikacji materiałów dotyczących kandydujących polityków lub partii politycznych. Takie restrykcyjne zachowanie obowiązuje już na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do jego zakończenia.

Wszelkie przejawy prowadzenia kampanii wyborczej i złamanie ciszy należy zgłaszać organom ścigania.

Cisza wyborcza to czas spokoju, bez bombardowania ze wszystkich stron informacjami o kandydatach, tak by obywatele zastanowili się, na kogo najlepiej oddać swój głos. Kandydaci zaś mają pewność, że nikt w ostatniej chwili nie wyciągnie oczerniających ich informacji, do których z braku czasu nie mogliby się odnieść.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *