Dach amfiteatru do rozbiórki. Nie miał odpowiednich zabezpieczeń

27210
fot. bialapodlaska.pl

Na początku mówiono, że remont zakończy się we wrześniu. Później termin przesunięto na grudzień. Teraz okazuje się, że realna data zakończenia przebudowy amfiteatru przypada na koniec maja. Wszystko przez całą listę ukrytych wad konstrukcyjnych. To mogła być prawdziwa katastrofa budowlana.

Modernizacja amfiteatru była jedną z obietnic wyborczych Dariusza Stefaniuka, gdy po raz pierwszy ubiegał się o fotel prezydenta Białej Podlaskiej. Mieszkańcy zostali zapewnieni, że obiekt zostanie zadaszony. Przez brak dachu niejednokrotnie przerywane były największe miejskie wydarzenia.

Wszystko szło dobrze, aż do lipca ubiegłego roku. Wówczas budowa zatrzymała się. A tłumaczono to tym, że projektem modernizacji amfiteatru „opiekuje się” Kazimierz Butelski, architekt pierwotnego projektu, do którego ma prawa autorskie. Co prawda nie był on przeciwny żadnym zmianom, jednak wszystko należało z nim konsultować, co wydłużało proces przebudowy. Do tego doszedł nieszczęśliwy wypadek – zmarł konstruktor belki nośnej, na której miał trzymać się dach.

Przypomnijmy, że obiekt powstał w 1965 roku, a pierwsze remonty zostały zakończone tam w 2003 roku. Trwająca przebudowa jest częścią ogromnego projektu rewitalizacji parku Radziwiłłowskiego. Wartość tego przedsięwzięcia opiewa na kwotę 21 mln zł.

Obecnie termin zakończenia prac datowany jest na 31 maja, natomiast do 21 stycznia mają dobiec końca prace projektowe. – Projektant aktualnie sukcesywnie opracowuje dokumentację techniczną z rozwiązaniami na zabezpieczenie – wykonanie wzmocnień konstrukcji stalowej i podpór żelbetowych mostu świetlnego oraz zastosowanie dodatkowych podpór i odciągów wzmacniających konstrukcję stalową zadaszenia amfiteatru – informuje Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik prasowy prezydenta miasta.

Bez wykonania odpowiednich wzmocnień modernizacja obiektu mogła zakończyć się katastrofą budowlaną. Dach mógł nawet grozić zawaleniem.

Projekt, który aktualnie jest opracowywany obejmuje całą listę niezbędnych zabezpieczeń, które należy wykonać, aby z amfiteatru można było korzystać bez obawy, że ogromny dach spadnie mieszkańcom na głowy. Chodzi m.in. o dodatkowe elementy konieczne dla uzyskania odpowiedniej nośności obiektu, a także wzmocnienie słupów żelbetowych zlokalizowanych przy scenie. Zmianie ulegnie również konstrukcja „wieszaka” na słup wraz z odciągami linowymi. Zostaną zamontowane także elementy mocujące konstrukcję do ścian zaplecza scenicznego.

– W ostatnim czasie wykonawca wykonał osiem mikropali o długości 18 m do odciągów z lin stalowych wzmacniających konstrukcję oraz rozbiórkę części podjazdu betonowego i nasypu w celu wykonania  oczepów betonowych do mocowania odciągów stalowych – dodaje rzecznik. – W celu wprowadzenia belek wzmacniających część dachu musi być rozebrana i ponownie wykonana.

Udostępnij!

Komentarze: 39

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

  1. Jak się wybiera na prezydenta pajaca który nie potrafił się wypowiedzieć na żaden z tematów a dopiero jak się czegoś nauczył na pamięć i żonka płaczącą bo „zaledwie” w dwóch zarzadach spółek państwowych zasiada a on sam i tak śmieje się wam wszystkim w pysk bo wujek senator wsadza go do sejmiku ….. Haha pogratulować wam mieszkańcom białej rozumu

 1. To ile obietnic Darsyriusza zostało spełnionych? Szafki w szkołach? – nie
  Recykling samolotów? – nie
  Stadion, amfiteatr? – nie
  SSE – niby jest tylko jakoś nie przyciąga inwestorów.

   1. Nie tylko droższe obiady w szkole ale zaniżone porcje. Proszę wysłać dziecko po obiad i wszystko zważyć, odmierzyć, włącznie z kompotem…. Nowa właścicielka OSZUKUJE na wszystkim!
    Bardzo proszę dziennikarzy aby zajęli się tą sprawą.

 2. Jak to wszystko ładnie wygląda na papierze. Przychodzi do realizacji, jeśli już dojdzie i zaczyna się partolenie i tak od lat lecą nasze złotówki w biurokratyczno – polityczne błoto.

  1. Jak ktoś całe życie tylko robił na papierze to skąd ma wiedzieć jak to się robi na ziemi – na prawdę. I tak niedoświadczeni politycy zmieniają oblicze Tej ziemi .

 3. Panie prokuraturze, specjalista od infrastruktury który tym się zajmował obecnie przebywa w Bialskim szpitalu. Niech Pan wkońcu zajmie się tym Chudziński. Wcześniej wymyślił że zna się na infrastrukturze teraz podobno mówi że jego konik to ortopedia. A na serio jest bardzo miły tylko z czytaniem i pisaniem ma problemy.

 4. Jak platforma rządzi to normalne, że są opóźnienia, jak oni są opóźnieni. Na euro tez się spóźnili. Ciekawe czy Litwiniuk jak jeździ rowerem do pracy to się tez spóźnia, ale tego się nie dowiemy bo sam siebie nie wywali. PO to DNO

    1. ale pierogi ponoć najlepsze a i asfalcik na trelince położony to jak nie jeździć ???? na motorku z kolegami też wypad niezły a vanik to miaU chyba być pro rodzinny w celach wypadowych ale jak zwykle dyzma czego się nie dotknie to spitoli to na całej maasie

 5. Mamy taki system wyborczy , że prezydentem miasta mógł zostać kompletny ignorant bez jakiegokolwiek doświadczenia a radnymi potakiwacze, którym chodziło tylko o comiesięczną dietę – minimum 1200 zł – a nie o to aby coś pożytecznego zrobić dla miasta. W takiej sytuacji nie ma się co dziwić, że klops ze stadionem czy amfiteatrem i nie tylko. Niestety za naprawianie tego bagna biorą się tacy sami fachowcy jak ich poprzednicy, zresztą większość to ci sami ludzie, którzy stanowili sitwę nieudacznika Stefaniuka. A Stefaniuk po takich osiągnięciach w rozwoju Białej teraz swoje umiejętności wkłada w rozwój całego województwa. A cierpliwy naród to wytrzymuje!

  1. Byłem kiedyś na spotkaniu w którym brał udział DS, „Jego” uwagi do tematu spotkania porażały brakiem rozumienia sedna problemu , tzn. rozumiał je na swój sposób i artykułował jak „prawo absolutne” . Nikt nie zwrócił mu uwagi bo nie wypadało zwracać Prezydentowi, skwitowano chwilą milczenia i dalej referowano zagadnienie. DS poczuł się ważny i uznał fakt wniesienia „swojego” nieocenionego wkładu i tak to pewnie jest do dziś . Jemu się wydaje ……… a ludzie milczą. Sytuacja przypominała raczej teatr jednego aktora, któremu nikt nie chce przerywać gry , bynajmniej nie przez szacunek czy miłość do sztuki .

 6. Pani redaktor…a gdzie ten dach tam widać?! co tam rozbierać?! byłem tam w niedzielę, oglądałem i jedyną rzeczą, którą widać to metalowa kratownica po obwodzie amfiteatru….

 7. Jak platfusy rozbierali ,tak rozbierają.To niedobre ,tamto niedobre bo to inni robili.Zobaczymy co sami zrobią….i czy zrobią to lepiej.

 8. M L co nie dotknie zamienia w pył i gruz brawo wyborcy tam wszystko jest w porzadku z tym dachem tego jestem na 100 % pewien. Za 5 lat po bialej bedzie gruzowisko trzeba odwolac tego pana bo wizja przyszłości bialej nie jest kolorowa

 9. Jeżeli ktoś z krytykujących przeczytał tekst, to się dowiedział, że ukryte wady konstrukcyjne istnieją od ostatniego remontu, a więc od 2003 . A to chyba czasy Czapskiego…..

 10. Co jeszcze pan Michał będzie rozbierał, wstrzymywał? A może nalezy pana Michała odwołać. Tak sprytnie anuluje wszystkie decyzje i inwestycje poprzednika. Biała Podlaska zatrzymała sie, czyli cofamy się. Brawo wy.