Dariusz Stefaniuk komentuje porażkę wyborczą: „Czuję ulgę”

– Mogę teraz skoncentrować się na mojej rodzinie. A swoich następców przestrzegam przed triumfalizmem, bo czas szybko płynie, a później pewnych rzeczy już się nie da wymazać – mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Dariusz Stefaniuk. Zaznaczył również, że przegrana nie jest dla niego katastrofą i zapewnił, że z polityki się nie wycofa, a zwłaszcza tej samorządowej.

Wczoraj (5 listopada) prezydent Dariusz Stefaniuk (PiS) zwołał konferencję, podczas której wspólnie ze swoim zastępcą Adamem Chodzińskim dziękował swoim wyborcom za oddane głosy oraz gratulował Michałowi Litwiniukowi (KO) wygranej. Przypomnijmy, że kandydat Koalicji Obywatelskiej uzyskał 53,11 proc. głosów. „Krzyżyk” przy jego nazwisku zaznaczyło ponad 13 tys. osób.

– Tendencja „Anty PiS” wygrała. Wiele osób mówiło mi, że to nie były głosy przeciwko mnie, a przeciwko partii. To jest szkoda dla miasta – twierdzi Dariusz Stefaniuk. – Zostawiamy budżet miasta w bardzo dobrej kondycji. Jest on na prostej i ten kurs trzeba utrzymać. Chciałbym, żeby ekipa, która będzie rządziła miastem przez najbliższe lata wykorzystała ten trudny czas, który ja miałem po panu prezydencie Czapskim.

Prezydent Stefaniuk pytany o to, czy przyczyn porażki nie upatruje w ludziach ze swojego sztabu wyborczego, stanowczo zaprzeczył. – Życzyłbym każdemu, kto działa w polityce by miał takich ludzi obok siebie. Jestem im bardzo wdzięczny i nigdy nie będę obarczał ich winą za porażkę wyborczą. Jeżeli ktoś chciałby rozliczać za kampanię, którą przegraliśmy, to ja biorę całą winę na siebie i z pełną odpowiedzialnością przyjmuje wszystką krytykę.

Dariusz Stefaniuk przestrzegł swoich następców przed triumfalizmem. – Jeśli żyje się z przeświadczeniem, że będzie musiało się oddać gabinet prezydenta, to każda przegrana nie jest żadną katastrofą, tylko robi się to z podniesioną głową. Dzisiaj nie mam załamania i to nie jest dla mnie wielki problem. Bym powiedział, że nawet czuję ulgę. Mogę koncentrować się na mojej rodzinie i po prostu życiu.

Prezydent jako swój sukces widzi m.in. podniesienie prestiżu miasta na arenie ogólnopolskiej. – W ministerstwach, w rządzie czy wśród przedsiębiorców jesteśmy znani. Prestiż marki Białej Podlaskiej został podniesiony. Na pewno naszym sukcesem jest też uzdrowienie finansów publicznych.

Głos zabrał również wiceprezydent Adam Chodziński. – Pozostawiamy wiele rozpoczętych projektów. Wierzę, że zostaną one wszystkie zrealizowane i bialczanie w pierwszych miesiącach przyszłego roku będą widzieli już efekty. Te wszystkie projekty to był pewien proces, który organizowaliśmy przez ostatnie cztery lata. Również chciałbym pogratulować Michałowi Litwiniukowi. Będziemy się widzieli w radzie miasta i mam nadzieję, że będziemy współpracowali i wspierali się wzajemnie, aby Biała Podlaska się nadal rozwijała.

Udostępnij!

Komentarze: 99

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

  1. To nie żona (chociaż i ona trochę pomogła), a sam były prezydent, który wzbudzał niechęć do jego osoby.
   Ale w tej chwili to dalej kompletny brak samokrytycyzmu.

   1. NO TAK PAJAC PAJACEM ZAWSZE ZOSTANIE I NIC SIĘ NIE NAUCZY BO TOTALNE IGNORANCTWO JEST BEZKRESNE. A W DODATKU TRAFIŁO JESZCZE NA CWANIACZKA KTÓREGO WUJEK SENATOR MILIARDY WYPROWADZIŁ ZE SKOKÓW TO CZEGO OCZEKUJESZ/??

 1. „Kto chce iść szybko idzie sam, kto chce iść daleko idzie ze wszystkimi”. To znaczy, nie ma takiej mendy z którą nie pójdę, bo chcę iść daleko?

 2. TAK prestiż miasta wzrósł ,ale tylko za sprawą wybudowania pomnika na miejskim szalecie. O czym to mówiła cała Polska .Dopiero teraz cała Polska mówi w tym kontekście że ludzie na wschodzie poszli po rozum do głowy .Pogonić posła osła i kozła .

 3. To nie były głosy przeciwko PIS,to były głosy przeciwko kandydatowi na prezydenta.W wielu przypadkach wyborcy jednak zagłosowali na kandydatów PIS / np.w Radzyniu Podlaskim /.

  1. 100% racji, buta, pycha, nieliczenie się z ludźmi, tak się kończy kariera, w Białej już nikt nigdy nie postawi na tego konia

 4. Rządowy zamordyzm przeszczepiony na grunt samorządu przyniósł zły skutek dla Dariusza. Oj chłopaku, musisz się jeszcze wiele nauczyć. Przede wszystkim rozmawiać i słuchać ludzi, a nie tylko Jarosława Kim Dżong Una.

  1. O jaki zamordyzm Ci chodzi? Czy Ty nie widzisz, że bez tego zamordyzmu, Europa gnije i umiera? Niskie pkb, problemy z demografią, starzejące się społeczeństwa, spadek bezpieczeństwa na ulicach. Włochy się przebudziły, a my nie idźmy tą drogą. Drogą kompleksów przed Europą Zachodnią.

   1. kobieto, o czym ty piszesz. Raczej zastanów się, o co ci chodzi. Tu nie o Europę chodzi, tylko o Białą Podlaską. Stefaniuk przeniósł na grunt samorządowy wszelkie zło, które ma swoje korzenie od Jarosława i senatora narzuconego memu miastu przez nich. Gdyby Stefaniuk samodzielnie myślał, to nie byłoby takiej rozpierduchy.

 5. Panie Dariuszu Stefaniuk, były prezydencie! Ja akurat zagłosowałem przeciwko Panu jako KŁAMCY. Nie przeciwko PiSowi ani „za” Litwiniukiem. Jeśli myślał Pan- jak PiS-, że wszyscy wyborcy to durnie, to zebrał Pan żniwo tego myślenia. Nie będę tęsknił za Panem. Żegnam i pozdrawiam serdecznym palcem.

  1. to było głosowanie nie za ale przeciwko konkretnej osobie i całemu desantowi z Gdańska, tak samo będzie w przyszłych i następnych wyborach, na pierwszy ogień trzeba pogonić wszystkich pseudo fachowców zatrudnionych po znajomości

 6. Trudno wygrać z trzema tuzami z miasta nad Krzną. Wiekszość deczyji – lepszych, gorszych – obracało sie przeciwko byłem już prezydentowi. Na pewno było czymś zaczęcie budowy nowego stadionu – wielu bialczan bedzie to pamiętac latami. Chyba gdzieś pogubił się w latach pracy, a i dobór współpracowników nie był za dobry. Niemniej Stefaniuk, to jak na te okolice, polityk i zapewne jego czas tutaj nadejdzie z czasem.

 7. Niestety większość głosowała na nazwisko,a nie na partię ,bo w samorządzie liczy się człowiek ,a nie partia.Nadal przez pana S przemawia arogancja i buta.Społeczeństwa nie wolno traktować jak bezwolną masę.To małe miasto szybko tu rozchodzą się wieści sam dał powód do plot trzeba mieć świadomość,swoich czynów, a lud od włodarza wymaga świadomości i trzeżwości umysłu.

  1. Młodzi lubią pajacować i pajaca wybrali, tłumacząc to jako otwartość i szczerość. Ale wyszczerzone zęby nie zrobią z pana L. dobrego gospodarza. Sam fakt z jaką przyjemnością i chęcią stworzono koalicję, świadczy tylko o okazji do zemsty.

   1. Prowadzi Pani jakieś statystyki odnośnie wieku głosujących? Jeśli tak, to proszę przedstawić na jakiej podstawie twierdzi Pani, że młodzi wybrali ML? Aha, proszę też sprecyzować co znaczy wg Pani „młodzi”? Menaopauza przemówiła przez Panią?

    1. Pisałam o pajacach podłączonych do telerespiratorów i żywiących się chłamem z facebooka. To oni podnosili statystyki dla L. Ci co tutaj trochę przeżyli i na przestrzeni lat widzili co się działo, nie głosowali na pajaca i jego muszkieterów. F…k off

  2. Dokładnie, na francuskiej stoją dwa olbrzymie bilbordy, a poza tym nastawiłeś tego przy każdej ulicy i na każdym przystanku, teraz to zwijaj! Albo zrób sobie z tego spadochron, ale nie obrzydzaj mieszkańcom życia !

 8. Za 4 lata to samo odczuje michał takie zycie. Dzisiaj swietuje za 4 lata sie pakuje moze znowu ktos z wice zostanie nowym prezydentem

 9. Dziękujemy za walkę Panie Dariuszu. Proszę o więcej pokory na przyszłość. Sprawa z radną Łagowska była niepotrzebna. To było paliwo dla lokalnych mediów. Oraz mógł Pan nie zwalniać swojego zastępcy Litwiniuka przed wyborami. Głowa do góry, walka o Polskę trwa całe życie. Proszę z rodziną przyjechać do Warszawy na Marsz Niepodległości, tak jak ja robię co roku ze swoją. Pozdrawiam.

 10. Księgowy;jaki problem reszty ?ona po to była by wytłumaczyć ,że miasto nie jest na plusie! Pensję z czterema zerami co miesiąc to umiała brać a wytłumaczyć to już nie….żenada….szkoda byłego prezydenta,że jej zaufał?Widziała tylko czubek własnego nosa?

  1. Jak ktoś nie umie czytać bilansu który był przedstawiany na sesji RM to pyta skarbnika albo kogokolwiek kto ma pojecie o tym . Prezydent powinien takie sprawy „czuć” , nie wszystkie zakamarki bilansu ale to skąd jest taki wynik powinien wiedzieć inaczej nie może nazywać się gospodarzem

 11. Darek nie spinaj się, masz potencjał, jeszcze nie jedną darmową wódeczkę wypijesz i rozje..esz nie jeden płot, służbową bryką !!!

 12. On nadal nie wie czemu przegrał. Taka nauczka potrzebna jest w przyszłym roku jego mecenasowi Biereckiemu, może obydwaj zauważą , że naród nie jest taki głupi jak im się wydaje.

 13. Przegrał bo nie był dobrym człowiekiem Biała to małe miasto i jeden drugiemu opowiada o pracy o sąsiadach o dzieciach. Proszę zajrzeć głęboko w swoje sumienie i będzie Pan wiedział skąd ta porażka….

 14. Jedną ze znaczących przyczyn porażki jest Pana buta, arogancja i brak szacunku dla przeciętnego mieszkańca naszego miasta.Nawet po porażce nie powstrzymał się Pan od krytyki Pana Czapskiego, nie dorasta mu Pan jednak swoim zachowaniem ani osobowością do pięt ale taka jest linia jedynie słusznej partii PIS.Może przypomni sobie Pan jak potraktowaliście razem z Biereckim własnego kolegę partyjnego Pana Abramowicza.Wstyd wciągać w brudną kampanię własną żonę i dziecko i wysyłać żeby biegała do mieszkań i poniżała się aby utrzymać się przy korycie. Kto teraz będzie wbijał łopaty na rozpoczęcie inwestycji, kto będzie otwierał i przecinał wstęgę.Będzie smutno w Białej Podlaskiej bo już nie przyjedzie do nas ani Duda, ani Kaczyński ani Morawiecki.

 15. Jeśli Pan czuję ulgę, to i ja poczułam ulgę, że pomogłam Panu skończyć tą niewdzięczną czteroletnią misję. Życzę powodzenia. Niech Pan już nie wraca. Nie warto się poświęcać dla takich jak ja.
  PS.
  Można było wcześniej zrezygnować z tych męczarni.

 16. Cały Darek buc i arogant – pasujesz do czołówki politycznej pod tym względem. Niestety ale za swoją porażkę powinieneś winić siebie. Owszem w Polsce niechęć do PIS powiększa się i powtarza się schemat że PIS to partia jednej kadencji, druga nie będzie już jej dana w takiej formie więc złote czasy dla Was mijają bezpowrotnie.

 17. Debile Darek przegrał tylko 3 procentami nie 100% więc ludzie nikt go z tad nie wygania. Gdyby colgejta nie wywalił to by wygrał. Ta zagrywka że żłobka go pogrążyła.

 18. Pani Krysiu popieram narastający problem całej Europy. Duża część społeczeństwa bialskiego na co dzień nie interesuje się władzą, jak przychodzą wybory reagują bardzo emocjonalnie, a później jak emocje opadną, narzekają i narzekają. Standard, tak jest przynajmniej u nas na wschodzie. Za mało w polityce mamy twardo stąpających po gruncie np. inżynierów. Nasze lokalne społeczeństwo wybrało człowieka który 4 lata współpracował z Prezydentem, człowieka który kilkanaście lat chciał być Prezydentem i człowieka który był Prezydentem a w przyszłym roku nabiera praw emerytalnych i jego kandydatura ze Stowarzyszenia Radzyńskiego to prawdopodobnie próba zemsty. Ludzie kompletnie nie myślą. Taka jest prawda. Sam jestem ciekaw jak ten mix przełoży się na mieszkańców miasta.

 19. PANIE LITWINIUK NIEDŁUGO SIĘ PAN PRZEKONA I PANA EKIPA ŻE PREZYDENT DARIUSZ STEFANIUK BĘDZIE ZAJMOWAŁ KLUCZOWE STANOWISKO W SEJMIKU I PANA WYSZUKANI EKSPERCI W POZYSKIWANIU I PISANIU PROJEKTÓW UNIJNYCH BĘDĘ SIĘ KŁANIAĆ ABY TE WNIOSKI ZOSTAŁY ZAAKCEPTOWANE I WTEDY ZOBACZYMY CZY WARTO OPLUWAĆ I KRYTYKOWAĆ PREZYDENTA DARIUSZA STEFANIUKA I JEGO RODZINĘ NIC PAN NIE UGRA I PANA EKIPA PRZEKONA SIĘ PAN

  1. chcesz powiedziec ze Dariusz Stefaniuk ma gdzies inters Bialej Podlaskiej i mysli tylko o swoim ego? Oskarżasz Stefaniuka ze mysli tylko o swoim interesie i jest osoba msciwa? no zobacz a mial byc takim ideowcem

  2. Głupoty opowiadasz <Bialczaninie". Sądzę, że PiS już na tyle zmądrzał i wyciągnął wnioski z nie do końca udanych wyborów samorządowych, że byłoby ogromnym błędem mszczenie się na samorządach, gdzie wygrali przeciwnicy. Jeśli chcą wygrać wybory parlamentarne w przyszłym roku i w następnym wybory prezydenckie, to moim zdaniem powinni zrobić wręcz odwrotnie. Żeby zamknąć gęby opozycji – zaczęli współpracować dla dobra mieszkańców miast i wsi. Wtedy będą mieli szansę uzyskać nawet większość konstytucyjną.

 20. Niestety Panie Prezydencie, ale nie ma Pan racji! A dlaczego? Bo gdyby wyborcy byli przeciwko PiS, to PiS by nie zdobył aż 11 mandatów (na 23) w Radzie Miasta, czyli najwięcej spośród startujących Komitetów Wyborczych. Jedyną prawdziwa przyczyną porażki Pana i całej formacji – jest Pan! A raczej Pańska buta, despotyzm i pycha, brak szacunku dla ludzi i jednoosobowe zarządzanie miastem, tzw. zasobami ludzkimi i wręcz głupie błędy popełnione na koniec kadencji. Wydawało się Panu, że jak Pan po 3 latach nicnierobienia rozbabrze tuż przed wyborami kilka ulic, zacznie budować stadion piłkarski, wypłaci wszystkim pracownikom U.Miasta tuż przed drugą turą nagrody, to mieszkańcy dadzą się nabrać na takie prymitywne zagrania? Ludzie nie są tacy głupi, jak się Panu wydaje! Dlatego mieszkańcy dali żółtą kartkę drużynie PiS, a kapitan drużyny, który głównie grał solo, nie dość, że strzelił swoim samobója, to jeszcze na koniec meczu dostał czerwień! Taka jest prawda Panie już były Prezydencie!!!

  1. dobrze prawisz…. zapomniałeś tylko dodać że on nie potrafi samodzielnie myśleć a to wszystko było widać jak się miota pod koniec…. takich błaznów to aż szkoda przyznać że biała wybrała kiedyś na prezydenta….

 21. Szkoda. Trudno to wytłumaczyć antypisowcom bo nawet gdy będą żyć lepiej to i tak będzie źle bo to PIS. Tego myślenia się nie zmieni. Biała straci w najbliższych latach i to dużo, ale to nic, przynajmniej PIS nie będzie mógł się pochwalić tym, że umie rządzić. Kler dostanie po zadku bo Stefaniuk nie będzie prezydentem. Ciemnogród znowu wyjedzie do Niemiec na truskawki i w końcu nie będą pałętać się po Rywalu i będzie można spokojnie kupić bluzkę. Pomnik Kaczyńskiego, którego tak nienawidzą (nawet nie wiedzą dlaczego ) zamienią na pomnik Jaruzelskiego bo przynajmniej trzymał tych Akowców za mordę. Wojsko wymyślili. Po co? Przecież jak przyjdzie Putin to w końcu będzie dobrze. A po co te ronda ? Nie było rond i też było dobrze. Ścieżki rowerowe? Też wymyślił. Janusz całe życie koniem jeździł i żadna ścieżka mu nie była potrzebna. A ostatnio to w Piszczacu PIS u Grażyny wyjadł wszystkie ogórki ze słoika.

  1. Dobre… ostatnio w Zalesiu Czerwony kapturek niósł do babci koszyk z ciastem śliwkowym i napdł go zły PIS i zjadł całe ciasto. Pis zbliża się do Białej. Ludzie bójcie się!!!

 22. Czy Komendant Straży Miejskiej wie co to jest długopis i kartka papieru ? Domyślam się , że jednak wie. To proszę napisać czym prędzej takie pisemko , zatytułowane ” Rezygnacja „. I proszę przestać trzymać kurczowo łapkami oparcia krzesła, wreszcie zostawić je w spokoju. Aha ,proszę również na końcu w P.S. dopisać którzy funkcjonariusze roznosili Dyzmowe gazetki po klatkach schodowych, robiąc wszystko, żeby Michał przegrał i nie został prezydentem. Ich nazwiska już są znane, ale jak Pan dopisze, to będzie tak ładniej wyglądało.

 23. Historia z D.S. się nie kończy. Teraz trzeba będzie się przyjrzeć umowom, przetargom, konkursom na stanowiska itd. Już wróble ćwierkaja o ewentualnych zawiadomieniach do odpowiednich organów.

  1. WYPŁACONE PREMIE ZA FRAJER SĄ DEFRAUDACJĄ PUBLICZNEGO GROSZA EFEKTEM CZEGO POWINIEN BYĆ ZWROT TYCH ŚRODKÓW Z WŁASNEJ KIESZENI, TAK STANOWI PRAWO

 24. Dziękuję Stefaniukowi z tysiąc złotową premię. Chyba nie myślałeś cwaniaku , że za tysiąc złotych poprę twą osobę ? Poparłam bezwarunkowo Michała Litwiniuka. A ty ? Teraz to ty możesz mi skoczyć … A ja trumfuję i będę zamawiała obiady z jakże znienawidzonej przez ciebie restauracji. Wreszcie…

 25. „Wiele osób mówiło mi, że to nie były głosy przeciwko mnie, a przeciwko partii.” Co za buc, on niczego się nie nauczył, on nigdy nie jest winny. Ciekawe czy prezes już wie, że Stefaniuk z Białej Podlaskiej przegrał wybory na prezydenta przez PiS?

  1. Kiedy jesteś pokorny jak sługa, chcesz służyć. Kiedy utracisz pokorę już nie chcesz służyć , chcesz aby tobie służono. Trochę pokory i dystansu do siebie. Tego brakuje pseudo politykom. I niby do kościoła chodzi a wystarczyło postępować zgodnie z nauką Jezusa .

 26. Szanowny Panie Dariuszu, niech Pan się nie łudzi, ludzie głosowali przeciwko Panu. Przeciwko zakłamaniu, które Pan reprezentuje, nieudolności, nieudacznictwie, kolaboracji z klechami. Ludzie nie chcą prezydenta – kukły, który jak wierny pies wykonuje polecenia spadochroniarzy z Gdańska i okolic, który swoją nadgorliwością wobec swych panów wzbudza obrzydzenie i zażenowanie. Ale żeby oddać choć trochę sprawiedliwości, to część na pewno głosowała przeciw tym tworom, które ze Panem stoją, tak jak w Krakowie stały za Wassermann.

 27. Brawo!!!! Miejskie spółki go rozliczyły za lata „panowania” i rujnowania bialskich firm. Teraz pora na „skazańca”

 28. Szanowni Państwo. Po co tyle zajadłości, złości, mściwości. Każdy wybiera jak uważa. Skoro przekazujecie Państwo pewne informacje to oznacza, że macie na ten ten temat pewne i potwierdzone wiadomości. W innym przypadku można podać to do sądu jako oszczerstwo. Skoro się wymienia i oczernia Pana Darka, to ma się dowody. Ale nie o to chodzi. Były wybory i to już historia. Wybrano nowego Prezydenta. I teraz ciekawe jak on będzie się zachowywał, w jaki sposób będzie dobierał sobie kadry i najbliższych współpracowników. Niedługo będziemy to obserwować. Czy pozostawi fachowców, czy obsadzi członkami swojej opcji, czy wyczyści urząd, czy nie. Wtedy napiszcie na forum. Każda opcja to robi. Poza tym nie wolno deptać człowieka. Trochę spokoju. Niech nowy prezydent pokaże klasę. Za 5 lat zobaczymy. A co do wyborów, to każdy prowadzi kampanie jak może potrafi i na ile ma środki i sponsorów. Dziś jest wszystko dozwolone oprócz bezpodstawnego i nieprawdziwego deptania godności drugiego człowieka. Jeżeli przedstawiane na forum pewne fakty dotyczące rodziny są prawdziwe to sprawa zainteresowanego. Sam przed sobą powinien się rozliczyć, w jaki sposób traktował zwykłych ludzi i członków rodziny. SKOKI tez ktoś rozliczy. Zobaczymy co się będzie pisać na temat nowego Prezydenta za 5 lat. Może ten odchodzący Prezydent zrobił też coś dobrego dla Białej. Nikt jakoś nie pisze o tym. Trochę równowagi.

 29. Darek, idź do uczciwej pracy. Wykształcenia nie masz, wiedzy również, ale ,,pyszałek” z Ciebie jakich mało. Może senator zatrudni Ciebie jako swojego szofera, będziesz go woził na spotkania z wyborcami. Wygrał prawnik, chłopak stąd, wykształcony, z dobrej rodziny, którego żona nie urządza szopek, wykorzystując do tego kilkuletnie dziecko. Jedyne co po Tobie zostanie to pomnik faceta co nigdy nie był w Białej Podlaskiej. Twój poprzednik skończył dobrą uczelnię, reprezentował sobą pewnego rodzaju poziom, kiedy studia nie kończyli wszyscy co leci po kolei. Darek ze swoją wiedzą, wykształceniem, obyciem to nawet szeregowym urzędnikiem w UM być nie możesz, ale szofer u senatora, zadzwoń przypomnij się, bo chyba czas wreszcie iść do pracy, a nie żyć na koszt podatnika.Mimo wszystko Darku dziękuję Ci za jedno-kabaret z konferencją żony, tenorem, który został przekupiony stanowiskiem, które miał i tą całą ,,masonerią”. Kto pod kim dołki kopie, ten sam w nie wpada-każdy chyba zna to powiedzenie ludowe, dlatego Darku warto uczyć się przysłów. Przysłowia mądrością narodu. A i kibicem AZS AWF B.P. Michał Litwiniuk był zawsze, a Darek zaczął chodzić przed wyborami, aby pokazać się jaki to z niego kibic. Kibic żaden, prezydent też, ale może są inne dziedziny, gdzie Darek się odnajdzie.

  1. Stefaniuka dbał tylko o interes Biereckiego ,mieszkańcy woģóle się nie liczyli ,no chyba że ci co pomagali mu w dojściu do władzy ,ciekawe co teraz będą robić w Urzędzie Miasta jego przefarbowani zwolennicy,którzy pomagali zwalniać i odnosić na uczciwych ludzi którzy tam pracowali.