Diecezja siedlecka ma dwa wieki. Rozpoczęło się wielkie świętowanie

Diecezja siedlecka ma dwa wieki. Rozpoczęło się wielkie świętowanie 16

W ramach obchodów 200-lecia zaplanowano wiele wydarzeń, koncertów i różnego typu imprez towarzyszących. Uroczystości rozpoczęła Konferencja Episkopatu Polski, a ich zwieńczeniem będzie tzw. marsz dla życia i rodziny. Istotnym elementem będzie również msza św. w intencji wiernych i diecezji w siedleckiej katedrze.

Diecezja siedlecka, dawniej janowska, została utworzona w 1818 roku i obecnie liczy 247 parafii. Od czterech lat jej pasterzem jest 63-letni Kazimierz Gurda, doktor nauk teologicznych i patrystycznych.

Diecezję powołał papież Pius VII. Miało to miejsce dokładnie 30 czerwca 1818 roku. Wówczas siedzibą biskupów był Janów Podlaski. W 1867 roku została ona skasowana bez porozumienia z Rzymem przez cara Aleksandra II, a jej terytorium przyłączono do diecezji lubelskiej. Dopiero pod koniec 1889 roku papież Leon XIII przyłączył diecezję janowską do lubelskiej.

Sześć lat po zakończeniu I Wojny Światowej papież Pius XI przeniósł stolicę biskupią z Janowa Podlaskiego do Siedlec. Diecezja janowska czyli podlaska otrzymała nową nazwę – siedlecka czyli podlaska.

W roku 1992 zmianie uległy granice diecezji. Jan Paweł II zmienił nazwę diecezji na siedlecką. Włączył ją do utworzonej metropolii lubelskiej i zmniejszył jej terytorium o kilka dekanatów – sokołowski, sterdyński i węgrowski. Pomniejszono jej teren również o część dekanatu janowskiego, łosickiego i liwskiego.

Diecezja siedlecka w swojej historii ma wiele bardzo istotnych wydarzeń takich jak wizyta papieża Jana Pawła II na Błoniach Siedleckich, Beatyfikacja Męczenników Podlaskich czy zakończenie II Synodu Diecezji Siedleckiej.

Dzisiaj (7 czerwca) w zamku biskupów łuckich i janowskich w Janowie Podlaskim rozpoczęło się 379. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi zaczęli obrady o godzinie 11, a o 17 będą uczestniczyli we mszy św. w janowskiej kolegiacie. Eucharystii będzie przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Natomiast homilia zostanie wygłoszona przez abp Stanisława Gądeckiego, metropolitę poznańskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

O godzinie 20 rozpocznie się koncert z okazji 200-lecia Diecezji Siedleckiej i 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Będzie się on składał z dwóch części. Pierwszą z nich będzie prezentacja multimedialna połączona z muzyką na żywo, natomiast druga to „Magnificat” Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Miasta Siedlce, solistów i Chóru Miasta Siedlce.

Jutro (8 czerwca) przypada kolejny dzień obrad Konferencji Episkopatu Polski w Janowie Podlaskim. Po południu biskupi złożą wizytę w Pratulinie, gdzie zostanie poświęcony nowy dom pielgrzyma.

W sobotę (9 czerwca) uroczystości jubileuszowe przeniosą się do Siedlec. Obchody rozpoczną się o 10.30 mszą św. dziękczynną w siedleckiej katedrze. Jednak zanim nastąpi eucharystia, będzie miało miejsce podpisanie dokumentów II Synodu Diecezji Siedleckiej.

Ostatnim dniem obchodów będzie niedziela (10 czerwca). Zwieńczy je „Marsz dla życia i rodziny”, który odbędzie się pod hasłem „Polska rodziną silna”. Rozpocznie się on o 14.30 pod pomnikiem Jana Pawła II w Siedlcach.

Udostępnij!

Komentarze: 1

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *