Dlaczego różnice w kosztach stomatologicznego uzupełnienia ubytków są takie duże? Oddajmy głos ekspertom!

Dlaczego różnice w kosztach stomatologicznego uzupełnienia ubytków są takie duże? Oddajmy głos ekspertom! 16

Ukruszenie zęba to z pewnością nic przyjemnego – towarzyszący temu ból i dyskomfort trudno porównać z czymkolwiek innym. Na dodatek taki wypadek wymaga kompleksowego leczenie w gabinecie stomatologicznym. I to jak najszybciej, w przeciwnym wypadku konsekwencje zdrowotne mogą być bardzo poważne. Kiedy pacjenci znajdą się już w fotelu dentystycznym, często dziwią się że podobny zabieg może kosztować od 100 do ok. 1000 zł wzwyż. Wyjaśniamy, skąd tak ogromne rozbieżności w cenniku.

Wypełnienie światłoutwardzalne jest droższe, jednak zapewnia lepsze efekty. To widać gołym okiem

Specjaliści z cenionej w branży firmy Hellodent wyjaśniają, że główną rolę odgrywa materiał zastosowany do wykonania plomby. Podczas procedur finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wykorzystywane są przede wszystkim kompozyty chemoutwardzalne oraz amalgamaty. Jak łatwo się domyślić, jest to rozwiązanie znacznie tańsze niż wypełnienie światłoutwardzalne. Pierwsze z wymienionych preparatów mają całkiem niezłe właściwości fizyczne (uzupełnienie ubytku utrzymuje się bardzo długo), jednak już pod względem estetycznym pozostawiają wiele do życzenia. Kolor takich plomb wyraźnie odróżnia się od naturalnego, a ponadto podczas zabiegu zdrowe zęby często ulegają przebarwieniom. Z kolei kompozyty światłoutwardzalne są dużo szczelniejsze i wytrzymalsze. Na dodatek barwę można dopasować idealnie do koloru zębów pacjenta i dzięki temu nie widać, że w którym miejscu doszło do ubytku.

Od wybranego materiału zależy, ile czasu zajmie dentyście kompleksowe wykonanie całego zabiegu

Koniecznie trzeba wspomnieć, że w każdej klasie materiałów stomatologicznych występuje mnóstwo rozmaitych produktów o odmiennych właściwościach. Różnią się od siebie zarówno jakością, jak również sposobem obróbki. Innymi słowy poszczególne wypełnienia światłoutwardzalne mogą wymagać od stomatologa innych technik pracy. Generalnie im bardziej „plastyczne” tworzywo, tym większe możliwości jego precyzyjnego uformowania i nadania zębom maksymalnie naturalnego wyglądu. Jednak szczelne odbudowanie ubytku, wraz ze szczególną dbałością o walory estetyczne, niejednokrotnie trwa 2-3 razy dłużej niż metody mniej zaawansowane. A trudno oczekiwać po lekarzach-stomatologach, że będą poświęcać swój czas bez gratyfikacji finansowej (zwłaszcza w prywatnych klinikach). Naturalnie to do pacjenta należy decyzja, na czym właściwie zależy mu najbardziej: jakości wykonania, czy jednak oszczędnościach w portfelu? Konieczność powtórzenia wypełnienia, jeżeli do pierwszego użyto pośledniego materiału, może jednak zniweczyć korzyści ekonomiczne związane z tańszą opcją.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *