Domowy Szpital doceniony. Bialski budynek z wygraną w konkursie

Domowy Szpital doceniony. Bialski budynek z wygraną w konkursie 15
fot. archiwum
Konkurs wybierał budynki w kilku różnych kategoriach, które dzieliły je na rodzaj przeznaczenia. W kategorii budynek specjalny nagrodę otrzymało Biuro Projektowe ARCH-DOM Ryszard Suchora, Henryk Dołęgowski za Domowy Szpital w Białej Podlaskiej. Jury doceniło „udane przekształcenie utylitarnego pawilonu w architekturę nadającą przestrzenny wyraz służbie zdrowia” oraz „wprzęgnięcie otaczającej zieleni w sam środek architektonicznej kompozycji”.
Domowy Szpital w Białej Podlaskiej powstał w wyniku rozbudowy, nadbudowy oraz zmiany użytkowania budynku po byłym oddziale zakaźnym. Początkowo określano go jako Hospicjum Stacjonarne oraz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Szpitala w Białej Podlaskiej, jednak znacznie przyjemniejsza nazwa – Domowy Szpital – została przyjęta w efekcie końcowym.
Budynek powstał w wyniku przebudowy parterowego budynku pochodzącego z 1940 roku, który od dawna nie był użytkowany. Założony na planie zbliżonym do litery „H” stary obiekt  zmienił swoje oblicze o 180 stopni. Nie tylko wygląd, lecz także układ funkcjonalny. Projekt Piotra Trojniela, który odpowiedzialny był zarówno za opracowanie pomysłu architektonicznego, jak i programu funkcjonalno-użytkowego budynku (na etapie projektu budowlanego współpracował z nim Henryk Dołęgowski), okazał się strzałem w dziesiątkę, a to zaowocowało wygraną w konkursie.

Udostępnij!

Komentarze: 1

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

  1. Serdeczne gratulacje dla tych, którzy dostrzegli potrzebę powstania „szpitala domowego”w naszym mieście oraz dla autorów przebudowy starego, szpecącego okolicę obiektu.Słowa podziękowania,dla Jerzego Owsiaka i całej Orkiestry Świątecznej Pomocy za pomoc w usprzętowieniu obiektu.Wyposażony obiekt zyskał także odpowiednie siły witalne do sprawnego i życzliwego wobec chorych działania. Postępowanie personelu tej placówki wobec chorych pełne jest empatii i życzliwej chęci udzielenia pomocy cierpiącym. Szpital Domowy to nazwa najlepiej oddająca atmosferę panującą w placówce. Wszystkim , którzy się do tego przyczynili serdeczne wyrazy uznania i podziękowania. Chciałoby się powiedzieć „tak trzymać”. Moje życzenia i opinie, są odczuciem całej rodziny korzystającej z usług szpitala domowego matki i babci