Dostali 100 tysięcy na nowoczesne i bezpieczne przejście

56575863_272872936985811_1217834377598205952_n

Bialski projekt modernizacji przejścia dla pieszych na ul. Sidorskiej został jednym z najlepiej ocenionych w konkursie „Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”. Miasto dostanie na ten cel 100 tysięcy złotych.

Projekt pt. „Bezpiecznie do szkoły – modernizacja przejścia dla pieszych na ul. Sidorskiej w Białej Podlaskiej” będzie realizowany dwutorowo poprzez budowę modelowego przejścia dla pieszych oraz działania edukacyjno-profilaktycznie.

Wybór miejsca tłumaczy Michał Litwiniuk, prezydent miasta – Zadecydowały o tym analiza zdarzeń drogowych monitorowanych przez Komendę Miejską Policji w Białej Podlaskiej, sygnały płynące od kadry nauczycielskiej o potrzebie zwiększenia bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych, a także wniosek rodziców dzieci z pobliskich bloków, podpisany przez 150 osób, o podjęcie działań zwiększających bezpieczeństwo na omawianym przejściu dla pieszych.

Podczas modernizacji mają zostać wykorzystane najnowocześniejsze rozwiązania infrastrukturalne. Przejście prowadzące m.in. do SP nr 5 jako miejsce narażone na wypadki z udziałem dzieci zostanie wyposażone w aktywne najazdowe dwustronne oświetlenie LED, czujniki ruchu wraz z uchwytami do regulacji zasięgu aktywacji systemu w obrębie przejścia oraz lampy ostrzegawcze. Zainstalowane zostanie doświetlenie przejścia dla pieszych ledowymi lampami doświetlającymi świecącymi światłem ciągłym po zmroku oraz znaki D6 – „przejście dla pieszych” i T27 – „tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci”.

Ponadto w obrębie przejścia wymieniona zostanie warstwa ścieralna jezdni. W zamian pojawi się tam antypoślizgowa nawierzchnia drogowa z boksytu. To rozwiązanie znacznie skraca drogę hamowania pojazdu. Przejście zostanie oznaczone także poziomymi znakami w formie biało-czerwonych pasów wykonanych w technologii grubowarstwowej chemoutwardzalnej masy. Będzie to pierwsze tak nowoczesne przejście dla pieszych w Białej Podlaskiej.

Dzięki projektowi zorganizowane zostaną zajęcia z zakresu bezpieczeństwa dla dzieci i młodzieży. Poprowadzą je strażnicy miejscy o raz nauczyciele. Każdy uczestnik zajęć otrzyma wiedzę na temat bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych, opaski odblaskowe i książeczki edukacyjne.

Udostępnij!

Komentarze: 8

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

  1. myslę, ze warto również zwrócić uwagę na przejscie na ul. Nowej koło komendy. Kilka dobrych razy mało brakowało do tragedii.
    SP4 wogóle jest zapomniana. Bezpieczenstwo dzieci z tej szkoły jest mało wazne.

  2. Dobry pomysł ale może przydałoby się niektórym „mamuśkom” głowy zmodernizowac! Otóż W ubiegłym tygodniu byłam świadkiem jak kobieta trzymając dziecko za rękę przechodziła pomiędzy samochodami I wprost pod autobus miejski właśnie kilka metrów za przejściem , które ma być zmodernizowane. Czy po modernizacji zmieni się mentalność tej kobiety?