Dwa krążki z Mistrzostw Polski AZS

Dwa krążki z Mistrzostw Polski AZS 16

Sportowcy z bialskiego AZS- AWF przywieźli z Mistrzostw Polski Akademickiego Związku Sportowego dwa medale. Złoty medal  wywalczył  Bartłomiej Bedeniczuk z wynikiem 198cm, a brąz przypadł Piotrkowi Tarkowskiemu za skok w dal. Mistrzostwa odbyły się w dniach 19- 20 maja w Łodzi.

Bartłomiej  Bedeniczuk z uwagi na wysoki poziom rywalizacji oraz problemy z plecami podniósł  poprzeczkę na  2.05 i po dwóch minimalnych strąceniach zrezygnował z konkursu. Piotr Tarkowski w rywalizacji z seniorami uzyskał najlepszy w tym sezonie wynik, oddając skok w 6 próbie na odległość 7.37m. Jest to najlepszy w tym roku wynik wśród juniorów w Polsce. Wcześniej Piotr startował w eliminacjach na 100m w którym biegnąc pod wiatr  0.6m/sek, ustanowił rekord życiowy uzyskując 10.94 sek. Dało mu awans do finału stumetrówki. Z uwagi  na rozpoczynający się konkurs w skoku w dal i szanse na medal – zawodnik zrezygnował z finałowego biegu. W rywalizacji zwyciężył  Mateusz  Różański z AZS-PWSZ w Tarnowie (tegoroczny złoty medalista z Halowych  Mistrzostw Polski Seniorów w hali), a drugie miejsce zajął Mateusz Jopek z wrocławskiego AZS–AWF z rezultatem  7.40m.

Dobre wyniki uzyskały wieloboistki  –  Weronika Zielińska oraz Monika  Stypułkowska. W rzucie oszczepem Weronika z wynikiem  41.35m  zajęła  siódme miejsce, a Monika z rezultatem – 37.40m zajęła 9 miejsce. Wcześniej  Weronika uzyskała najlepszy w tym sezonie wynik skacząc w dal, a wyniósł on 5.55m. Monika w biegu na 100m przez płotki pobiegła w eliminacjach, uzyskując na  mecie  czas  14.90sek. Obie Panie biegały na zakończenie swoich startów dystans 200m, rozgrywany pod silny wiatr przekraczający 2,0 m/sek. Mimo to, zbliżyły się do swoich rekordów życiowych, co napawa optymizmem przed Mistrzostwami Polski w Wielobojach, które mają się odbyć na początku czerwca w Suwałkach.

Bardzo dobry wynik w skoku w dal uzyskał także Kuba Żukowski  (młodszy junior),  skacząc na odległość 6.33m., uzyskawszy tym swój rekord życiowy.

Skok w dal nie wyszedł tym razem  Agacie  Stypułkowskiej,  która  uzyskała  wynik – 5.36m.,  Po konkursie, który odbył się  12 maja w Białej  Podlaskiej można było liczyć, iż Agata przekroczy w  tej  konkurencji  sześć  metrów. Zawodniczka przed samym wyjazdem skręciła nogę na zajęciach z piłki ręcznej.

Szczęścia do  wiatru nie mieli sprinterzy Kacper  Jędrysik  i  Bartosz  Litwinek, którzy biegli pod wiatr i uzyskali na 100m odpowiednio – 11.64sek. i 11.68sek.

W  punktacji  ogólnej  wśród  13  klubów  AZS  skromna  9-osobowa  reprezentacja  bialskiego  klubu  zajęła  XI miejsce,  a  w  klasyfikacji  uczelnianej  na 41 sklasyfikowanych uczelni, drużyna z Białej Podlaskiej uplasowała się na dziewiątym miejscu.

Niewiele  brakowało,  by  ekipa  bialskiego  AZS-AWF  w ogóle nie wyjechała na mistrzostwa. Dotacja z budżetu miasta na ten rok w wysokości czterech tys. złotych nie była wystarczająca na pokrycie kosztów wyjazdu. Pomogło dofinansowanie uczelni.