Gmina hucznie uczci rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Gmina hucznie uczci rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości 16

Bogato zapowiada się program obchodów święta Niepodległości w gminie Terespol. Na tę okazję zaplanowano m.in. rekonstrukcję historyczną „Bitwy pod Kobylanami” oraz Piknik Niepodległościowy.

Po mszy św., która zostanie odprawiona w samo południe w kościele w Kobylanach zebrani przemaszerują pod pomnik, gdzie zostaną przypomniane losy żołnierzy 34. Pułku Piechoty z Białej Podlaskiej. To właśnie w Kobylanach przeszedł on swój krwawy chrzest bojowy staczając bój z Niemcami.

Po części oficjalnej wszyscy udadzą się w kierunku Dzieła Międzyfortowego Kobylany I. Tam nastąpi uroczyste otwarcie odrestaurowanego fortu, który zbudowano w latach 1914-1915. Po tym przyjdzie czas na otwarcie wystawy „Twierdza Brześć Litewski podczas I wojny światowej”, którą przygotowało Muzeum Twierdzy Brzeskiej.

Rekonstrukcję „Bitwy pod Kobylanami” z 1919 roku zaplanowano na godzinę 14. Będzie w niej uczestniczyć 35 umundurowanych żołnierzy wyposażonych w karabiny maszynowe, miotacze ognia i broń hukową. Zostaną również przedstawione elementy pozoracji pola walki z zastosowaniem efektów pirotechnicznych. W bitwie weźmie udział także samochód Daimler z 1913 roku.

Zebrani wezmą udział też w Pikniku Niepodległościowych, podczas którego rekonstruktorzy zaprezentują umundurowanie i broń z epoki. Będzie można również wziąć udział w tematycznej lekcji o lokalnej historii.

Zwieńczeniem wydarzenia będzie widowisko muzyczno-teatralne przygotowane przez grupę „Białe Anioły”.

Gmina hucznie uczci rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości 17

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *