Gmina inwestuje w bycie eko. Dołoży do solarów z własnej kieszeni

Gmina inwestuje w bycie eko. Dołoży do solarów z własnej kieszeni 15
Ceny wykonawców instalacji solarnych okazały się wyższe niż zakładał budżet. Mieszkańcy gminy jednak nie będą musieli dokładać do nich z własnej kieszeni. Gmina pokryje podwyżkę kosztów.
W tym roku gmina Biała Podlaska miała wydać 5,5 mln na 537 instalacji solarnych i fotowoltaicznych. Po pierwszym przetargu okazało się jednak, że najniższa kwota wykonawcy jest i tak o około trzy procenty większa niż zakładano podczas planowania budżetu na 2018 rok.

Początkowo pojawiła się myśl, aby to mieszkańcy pokryli tą różnicę. Tak się jednak nie stanie. Obecnie koszty instalacji solarów wyniosą około 3-3,5 tys. Gdyby jednak obciążyć tym mieszkańców koszta wzrosłyby w zależności od ilości montowanych paneli.

– Kwota, którą mieliby pokryć mieszkańcy wzrosła dlatego, że zmieniły się interpretacje podatkowe VAT oraz koszt wykonania instalacji. Zakładaliśmy, że koszt wyniesie mieszkańca około 3-3,5 tys. zł. Po wspomnianej podwyżce mógłby wynieść nawet kilka tysięcy zł. Moglibyśmy tym ich obciążyć, ale decyzją wójta dołożymy do budżetu 166 tys. zł tak aby mieszkańcy nie odczuli  wzrostu ceny – mówił podczas sesji Adam Olesiejuk, zastępca wójta gminy Biała Podlaska.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *