W sobotę wielkie sprzątanie miasta

W sobotę wielkie sprzątanie miasta 16

Każdy, kto chciałby zadbać o środowisko i swoje otocznie będzie miał do tego okazję. Niebawem w mieście odbędzie się akcja sprzątania. Na każdego z uczestników będzie czekała niespodzianka.

W sobotę (6 kwietnia) odbędzie się akcja sprzątania miasta zainicjowana przez Michała Litwiniuka, prezydenta Białej Podlaskiej. Celem tej inicjatywy jest nie tylko porządkowanie, ale też wspólne działanie i integracja różnych środowisk społeczności miejskiej. Wezmą w niej udział bialskie stowarzyszenia, członkowie kół hobbystycznych oraz klubów. Do akcji może przyłączyć się każdy.

Wytyczono siedem różnych tras, które pokonają uczestnicy akcji. W miejscach zbiórki uczestnicy otrzymają od koordynatorów worki na śmieci oraz rękawice zakupione przez Wydział Gospodarki Komunalnej. Śmieci zostaną przewiezione przez pracowników „Zieleni” do miejsca utylizacji. Po zakończonym sprzątaniu uczestników czeka ognisko na placu przy dawnym punkcie poboru wody.

Do akcji sprzątania miasta przyłączył się także Zakład Zagospodarowania Odpadów. 13 i 27 kwietnia na terenie miasta pojawią się mobilne punkty odbioru odpadów. Będzie można z nich skorzystać także 11 oraz 18 maja.

Miasto posiada około 114 hektarów działek. W ubiegłym roku podczas ich sprzątania zebrano ponad 32 tony śmieci. Miasto jest regularnie sprzątane, ale mimo to skala zaśmiecania jest ogromna. W minionym tygodniu z „Drogi Wojskowej” zebrano ponad dziesięć 110 litrowych worków śmieci i butelek. Po kilku dniach od sprzątania zebrano tam jeszcze dwa takie worki odpadów.

W ubiegłym roku pracownicy Referatu Gospodarowania Odpadami prowadzili także lekcje ekologiczne w klasach 1-3 szkół podstawowych. Podczas lekcji uczniowie poprzez zabawę poznawali zasady segregacji odpadów komunalnych. Specjaliści opowiedzieli także czym jest ekologia.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej w przypadku stwierdzenia zaśmiecenia ustalają właściciela. Pierwszym krokiem jest ustalenie terminu uprzątnięcia „nielegalnych” śmieci. Teren jest ponownie kontrolowany. W przypadku niezastosowania się osoba, która wyrzuciła śmieci w niedozwolonym miejscu zostaje ukarana mandatem. W 2018 ujawniono 212 przypadków zaśmiecania. Ukarano za to 38 osób.

W sobotę wielkie sprzątanie miasta 17

Udostępnij!

Komentarze: 8

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

  1. A ‚ pensjonarjusze’ z ul. Prostej z za wielkiego muru mogli by pomóc w sprzataniu, a jest co, bo po zimie to jeden wielki śmietnik za czyje jedzą, piją pełny All Inclusive,

  2. dokładnie. niech sprzątają ci co powinni.
    Moje dziecko w przedszkolu kilka dni temu bez naszej wiedzy sprzątało nasze „czyste miasto”. jakim prawem ?
    to już cyrk się robi

  3. Sprzątanie było zawsze, ja w szkole też sprzątałam i ręce mi od tego nie odpadły. Ludzie mniej pretensji więcej działania a wszystkim będzie się żyło lepiej

  4. Wracają ,,Czyny społeczne ,, , dobrze że nie w niedzielę…Pan prezydent rozumiem, będzie sprzątał po byłym stadionie…

  5. To co z tego ze kiedyś było sprzątanie? teraz co miesiąc płacimy dla firmy aby miasto było czyste i tyle w temacie