Jak działa alkomat z czujnikiem elektrochemicznym? Dowiedz się, co zagwarantuje Ci pewny wynik

Jak działa alkomat z czujnikiem elektrochemicznym? Dowiedz się, co zagwarantuje Ci pewny wynik 16

Alkomaty przeznaczone do użytku indywidualnego cieszą się na naszym rynku coraz większym zainteresowaniem, co, choćby z uwagi na wciąż poważny problem nietrzeźwych kierowców, należy przyjąć z zadowoleniem. Dostępny w sklepach asortyment nieustannie ulega pewnym zmianom. Najważniejsza dotyczy konstrukcji sensorów – elektrochemiczne od dłuższego czasu zdecydowanie wypierają urządzenia półprzewodnikowe.

Sięgaj po najlepsze dostępne rozwiązania i bądź pewien każdego badania

Jeszcze stosunkowo niedawno za urządzenia optymalne z punktu widzenia potrzeb indywidualnego użytkowania i kwoty, jaką gotów jest przeznaczyć na zakup alkomatu, uważano urządzenia półprzewodnikowe. Zawierające alkohol powietrze zmienia (obniża) rezystencje półprzewodnika w sensorze, na podstawie czego obliczana była jego ilość. Istotną zaletą takiej konstrukcji była umiarkowana cena, towarzyszą jej jednak poważne wady. Najważniejsza to oczywiście łatwość zafałszowania wyniku, do którego może dojść za sprawą szeregu często znajdujących się w naszych organizmach substancji, w tym nawet niektórych leków. Kolejną jest niska precyzja, do czego dochodzi także niezbyt wysoka trwałość.

Dlatego właśnie już od lat na wyposażeniu funkcjonariuszy rozmaitych służb znajdował się alkomat z czujnikiem elektrochemicznym . Tutaj alkohol reagując z zastosowanym na elektrodzie związkiem chemicznym (obecnie często jest to np. złoto i platyna) wytwarza kwas octowy, który z kolei uwalniając elektrony wytwarza prąd na anodzie. Takie rozwiązanie charakteryzuje się nieporównywalnie większą precyzją, a także niewrażliwością na wszelkie czynniki mogące zafałszować wynik pomiaru. Problemem jeszcze jakiś czas temu mógł być wyższy koszt – obecnie jednak, jak można przekonać się przeglądając np. obszerny asortyment sklepu Promil-Lab, cieszyć się możemy ogromnym wyborem takich urządzeń w nader zróżnicowanych cenach.

Jak dobrze wybrać alkomat z czujnikiem elektrochemicznym?

Już samo sięgnięcie po model z tym typem sensora pozwala nam oczekiwać wysokiej precyzji badania. Urządzenia te różnią się jednak między sobą nie tylko jakością – warto przyjrzeć się bliżej szeregowi modeli i znaleźć takie, które najbardziej odpowiada nam z punktu widzenia wygody użytkowania. Dobry współczesny alkomat liczy ponadto wykonane badania i nie pozwoli na wykonanie kolejnego w momencie, gdy konieczna jest już kalibracja. To czynność regulacyjna sprowadzająca się do dostosowania układu elektronicznego do aktualnego stanu czujnika, który zmienia swoje parametry wraz z upływającym czasem, a także kolejnymi badaniami.

Wysokiej jakości, umiarkowany cenowo alkomat elektrochemiczny do użytku indywidualnego w zupełności zaspokaja potrzeby przeciętnego posiadacza. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, by wyposażyć się w znacznie droższy, przeznaczony np. dla policji, który, choć wykorzystuje zwykle dokładnie tą samą technologię, to ma dużo trwalszy sensor i spełnia rygorystyczne wymagania w zakresie czułości. Pamiętajmy jednak, że dowodowa ważność badania wykonanego przy jego użyciu wynika także z potwierdzonego stosownym dokumentem wzorcowania, a nie tylko z samego faktu zastosowania określonego modelu. Z punktu widzenia prywatnego użytkownika dużo ważniejsze jest to, by korzystać z oferty wyspecjalizowanego sklepu, który dysponuje laboratorium kalibrującym każdy sprzedawany alkomat.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *