Jechał autem z cofniętym przebiegiem o 120 tys. kilometrów

Jechał autem z cofniętym przebiegiem o 120 tys. kilometrów 16

Od początku roku podczas każdej kontroli drogowej policjanci sprawdzają aktualny stan licznika i porównują go z danymi wprowadzonymi do systemu podczas okresowych badań technicznych. Wczoraj policjanci bialskiej drogówki ujawnili kolejne auto z odświeżonym o ponad 120 tys. przebiegiem.

W sobotę przed godz.11 na ul. Brzeskiej w Międzyrzecu Podlaskim policjanci bialskiej drogówki zatrzymali do kontroli kierującego osobowym oplem. Za kierownicą auta siedział 19-letni mieszkaniec gminy Drelów. – Działając w ramach nowych uprawnień mundurowi w trakcie kontroli sprawdzili również stan licznika pojazdu. Okazało się wówczas, że liczba kilometrów odbiegała od zapisanej podczas ostatniego badania technicznego. W chwili kontroli drogomierz opla wskazywał ponad 250 tys. km, natomiast w styczniu 2019 roku podczas przeglądu diagnosta odnotował 370 tys. km, czyli o ponad 120 tys. km więcej niż obecnie – informuje podkom. Barbara Salczyńska-Pyrchla, oficer prasowy bialskiej policji.

Dodatkowo auto, którym podróżował 19-latek nie miało przeglądu. W rozmowie z funkcjonariuszami młody kierowca przyznał, że niesprawny samochód kupił na początku ubiegłego miesiąca, a w chwili zatrzymania jechał właśnie na badania.

Teraz policjanci wyjaśniają, jak doszło do rozbieżności wskazań licznika i kto jest za to odpowiedzialny. Za przestępstwo zmiany wskazań drogomierza lub ingerencji w prawidłowość jego pomiaru zgodnie z zapisem art. 306a kodeksu karnego grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Udostępnij!

Komentarze: 7

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

  1. Przepis jest bardzo dobry czas skończyć z cwaniaczkami handlująvymi samochodami, którzy oszukują. Dziadek jeździł, stał w stodole itp.

  2. Ten przepis w głównej mierze powinien dotyczyć chrupków (samochodów z zachodu) przed wykonaniem pierwszego badania technicznego w PL. Ponieważ przed wykonaniem tego pierwszego badania technicznego w PL ze stanem licznika przejechanych km można zrobić wszystko. Od Turasa z AutoHaus kupujesz strucla, a w PL sprzedajesz lalkę z przebiegiem 120 tys km.

  3. Walić z grubej rury w cwaniaków. Zamykać w więzieniu na min 1 rok, to dwa razy się zastanowią czy warto oszukiwać.