Jechał wyznaczonym przejazdem dla rowerów. Wjechało w niego auto

Jechał wyznaczonym przejazdem dla rowerów. Wjechało w niego auto 16

32-latek z Białej Podlaskiej kierując samochodem osobowym marki Citroen nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i najechał na 46-letniego rowerzystę. Mężczyzna prawidłowo przejeżdżał po wyznaczonej drodze dla rowerów.

Rowerzysta z obrażeniami trafił do szpitala. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Zdarzenie miało miejsce w poniedziałek (9 września) w Białej Podlaskiej na ul. Grunwaldzkiej.

Udostępnij!

Komentarze: 7

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

 1. Białopodlaszczanie gdy robili uprawnienia do kierowania pojazdami nie mieli ścieżek rowerowych (tak jak nie mają torów tramwajowych) i jest spory problem ze znajomością kodeksu drogowego w tym zakresie. Na skrzyżowaniu równorzędnym z drogą rowerową pierwszeństwo ma kierujący pojazdem z prawej strony. W sumie policja mogłaby przeprowadzić akcję rower ale grupa speed woli łapać pieszych przechodzących w niedozwolonym miejscu na Sobieskiego.

 2. Ups. Zwracam honor policjantom. Dzisiaj trawa policyjna akcja „niechronieni użytkownicy dróg“. Jej celem zmniejszenie liczby ofiar wśród pieszych i rowerzystów. Ciekawe czy będą pilnować tylko pieszych na Sobieskiego czy też zwrócą uwagę na wymuszanie pierwszeństwa przejazdu na rowerzystach?

  1. Od kiedy jest ścieżka rowerowa na Grunwaldzkiej na pewno zwiększyła się liczba wypadków ponieważ teraz rowerzyści zachowują się tutaj jak święte krowy na tej ścieżce, z balkonu co dzień widzę co tu się dzieje, ta ścieżka miała ułatwić wszystko a okazała się ścieżka śmierci, jestem i rowerzysta i kieruje także autem i na Grunwaldzkiej jest strasznie niebezpiecznie kierować autem bo z każdej strony wycjodza ścieżki i wyjazdy z np. min. z Lidla, z Witolda, terebelskiej, kościoła, Uważajcie wszyscy nawet pieski bo tu jest po prostu bardzo niebezpiecznie

 3. tak potrzeba nauki kierowcom rower ma pierwszenstwo na sciezce rowerowej i nie musi sie zatrzymywac . Kiedy skręcasz w prawo,jadac sam zawsze upewnij się, że obok ciebie nie ma roweru. Rower jadący na wprost jezdnią, a także pasem dla rowerów lub ścieżką rowerową ma przed samochodem pierwszeństwo . art. 27 ustawy — prawo o ruchu drogowym
  1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.
  1a. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
  3. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.
  4. Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.
  Częściowo skuteczna okazała się apelacja wniesiona przez ukaranego rowerzystę, mianowicie:

  kierujący pojazdem zbliżający się do przejazdu dla rowerzystów ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe (art. 26 ust. 1 pord);
  dodatkowo w przypadku skrętu w drogę poprzeczną musi ustąpić pierwszeństwa rowerowi jadącemu na wprost (art. 27 ust. 1a pord);
  szczególna ostrożność to obowiązek zwiększenia uwagi i dostosowania zachowania do warunków i sytuacji na drodze, w stopniu umożliwiającym szybką reakcję (art. 2 pkt 22 pord).

  1. rowerzyście można też:
   – jeździć po chodnikach,
   – przejeżdżać po przejściach dla pieszych i to tuż przed autem,
   – nie używać świateł nawet kiedy ma je zamontowane,
   – skręcać w lewo z prawego pasa i odwrotnie,
   – nie sygnalizować zamiaru skrętu (bo kogo to moze obchodzić),
   – jeźzić jezdnią przy której jest ścieżka rowerowa,
   – jeździć pod prąd (nocą po ciemku też),
   – itd, itp.
   I oczywiście jak się zdaży udeżyć czy zarysować auto to szybciutko się oddalić, bo jemu się nic nie stało a tablicy rejestracyjnej nie ma to mu można skoczyć.