„Jeszcze jedna podróż” Romana Pieńkowskiego

DSC_4206

Ta wystawa zainteresowała bardzo wielu mieszkańców. Artysta zabrał miłośników sztuki na „Jeszcze jedną podróż”. Tym razem koleją.

W piątek (5 sierpnia) w Galerii Podlaskiej odbył się wernisaż wystawy „Jeszcze jedna podróż”. Jej autorem jest Roman Pieńkowski, wieloletni pracownik Bialskiego Centrum Kultury, prowadzący koło plastyczne „Gwasz”. Otrzymał Bialską Nagrodę Kultury im. Anny Sanguszków Radziwiłłowej.

Romana Pieńkowskiego inspiruje kolej, stare westerny i fotografia analogowa. Tworzy głównie w technice olejnej. Tym razem bazowym tematem obrazów była lokomotywa oraz pejzaże widziane z pociągu.

– Siedzi we mnie taka dymiąca lokomotywa. Fascynują mnie stare, niezwykłe maszynerie, a szczególnie parowozy. Mój tata pracował na kolei. Tę wystawę zadedykowałem właśnie jemu. Mam taką małą pamiątkę po nim, bardzo cenną. Był naczelnikiem stacji w Małaszewiczach. Zawsze obiecywałem sobie, że wrócę kiedyś, że oddam pokłon starym dobrym parowozom i lokomotywom. Pisałem artykuły na ten temat, robiłem rysunki, ale przyszedł wreszcie moment, że zapragnąłem namalować obrazy na temat starych lokomotyw – tłumaczył autor wystawy.

Na wernisażu pojawił się też Zbigniew Kapela, dyrektor BCK. Z jego ust padło wiele ciepłych słów i podziękowań pod kierunkiem Romana Pieńkowskiego. Opowiadał także o kole plastycznym prowadzonym przez autora tej wystawy. W tym roku koło będzie świętowało jubileusz swojego 30-lecia.

Niewielka gabarytowo galeria wypełniła się dosłownie po brzegi. Wystawa cieszyła się powodzeniem wśród odwiedzających. Będzie można oglądać ją do 8 listopada w Galerii Podlaskiej, przy ul. Warszawskiej 12.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *