Jutro zostanie pochowany Jan Guz, przewodniczący OPZZ

Jutro zostanie pochowany Jan Guz, przewodniczący OPZZ 16

Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych odszedł w piątek (24 maja). Miał 62 lata. Od kilkudziesięciu lat był on związany z Białą Podlaską. To właśnie w tym mieście spocznie jego ciało. Jan Guz zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym przy alei Jana Pawła II.

Jan Guz pochodził z rodziny rolniczej z Białobrzegów, niedaleko Kocka. Gdy skończył sześć lat, odeszli jego rodzice, a mały Jan trafił do domu dziecka w Czemiernikach. W późniejszych latach skończył on szkołę zawodową ze specjalnością ślusarza mechanika, a następnie technikum ze specjalnością w obróbce skrawaniem. W 1988 roku Jan Guz zdobył dyplom na Akademii Nauk Społecznych przy KC PZPR w Warszawie (nauki polityczne), a w 2002 ukończył menadżerskie studium podyplomowe na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Odbył także liczne kursy, m.in. z zakresu ubezpieczeń społecznych, nadzoru właścicielskiego i pedagogiki dla wykładowców i instruktorów. Był żonaty z Aliną, pracownicą zakładów włókienniczych w Białej Podlaskiej. Mieli dwoje dzieci.

Jan Guz od 1972 roku pracował w Ochotniczych Hufcach Pracy, a od 1984 roku wchodził w skład ich struktur. Był m.in. zastępcą komendanta hufca. Pełnił on również funkcję przewodniczącego rady OPZZ w województwie bialskopodlaskim. Od 1977 do momentu rozwiązania działał w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Był m.in. instruktorem w jej komitecie wojewódzkim. W latach 80. był członkiem wojewódzkiej rady narodowej, a na początku lat 90. ubiegał się o mandat posła z listy SLD.

Od 1997 do 2004 roku pełnił funkcję wiceprzewodniczącego OPZZ, a następnie od 2004 aż do momentu jego śmierci zajmował stanowisko przewodniczącego związku. W 2010 roku Jan Guz został powołany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego na członka Narodowej Rady Rozwoju. W październiku 2015 z ramienia OPZZ przewodniczący został członkiem nowo powstałej Rady Dialogu Społecznego.

Jan Guz zmarł 24 maja w wieku 62 lat. Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się w środę (29 maja) mszą św. o godzinie 13 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ul. kard. Stefana Wyszyńskiego w Białej Podlaskiej. Po mszy kondukt pogrzebowy wyruszy na cmentarz przy alei Jana Pawła II.

 

 

Udostępnij!

Komentarze: 5

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

  1. jeśli umarł pojednawszy się w spowiedzi Św., a nade wszystko jeśli w godzinie smierci był w stanie łaski bożej – to mówmy wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!! jeśli zas Janek umarł w niepojednany z P. Bogiem, to chodźby odprawiono setki Mszy Świętych i był najwspanialszy katolicki Pogrzeb – nic to mu już niestety nie pomoże