Juwenalia pod znakiem zapytania?

Juwenalia pod znakiem zapytania? 16
Dużymi krokami zbliża się największe studenckie święto. Od wielu lat dwie bialskie uczelnie razem włączały się w organizację tego wydarzenia. Jak się okazuje, tym razem będzie inaczej.
W tym roku święto studentów zaplanowano na 22 i 23 maja. Tradycyjnie juwenalia odbędą się w bialskim Parku Radziwiłłowskim. Osoby śledzące fanpage Juwenaliów AWF i PSW kilka dni temu mogły natknąć się na dość niepokojącą informację, z której wynikało, że tegoroczne wydarzenie będzie płatne. Za wejściówki oprócz osób, które nie studiują mają zapłacić również studenci bialskiej filii Akademii Wychowania Fizycznego.

Jak czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez Członków Rady Samorządu Studentów Filii AWF w Białej Podlaskiej, tegoroczne juwenalia nie będą miały takiej samej formy jak dotychczas. W piśmie samorząd wskazuje na ograniczenie przez władze uczelni środków przeznaczonych na imprezę. Jak tłumaczą, budżet zaplanowany na początku roku został zmniejszony miesiąc przed jednym z największych studenckich wydarzeń.

– Mamy wyjątkowy rok. Uczelnia nie otrzymała jak dotąd informacji administracyjnej o podstawowej dotacji, z której się utrzymuje. Kolegialnie podjęliśmy decyzję, że niestety musimy ograniczyć koszty w przypadku różnych przedsięwzięć i inwestycji – tłumaczy dr. hab. Hubert Makaruk, dziekan WWFiS AWF. – Pracujemy cały czas na prowizorium budżetowym. Nie możemy dopuścić do tego, by mieć deficyt.

Ze współpracy przy organizacji juwenaliów wycofała się Państwowa Szkoła Wyższa oraz Klub „Gramofon”. Członkowie samorządu zaznaczają, że budżet jaki pozostał do dyspozycji samorządu studentów AWF nie pozwala na samodzielne zorganizowanie koncertów i innego rodzaju występów artystycznych.

– Zawsze staraliśmy się działać dla dobra studentów i Uczelni, ale nie jesteśmy w stanie pokonać problemów finansowych. Czujemy się rozgoryczeni zaistniałą sytuacją oraz jest nam przykro, że nie możemy podtrzymać tradycji bialskich Juwenaliów – piszą w oświadczeniu Członkowie Rady Samorządu Studentów FAWF. Takie słowa padły kilka dni temu.

Dzisiaj jednak odbyło się spotkanie, podczas którego udało się dojść do pewnego porozumienia między władzami uczelni a samorządem studenckim. – Juwenalia odbędą się, ale w innym terminie. Dzisiaj w tej kwestii mieliśmy spotkanie, na którym studenci przedstawili swoją ofertę i wiem, że mają już różne pomysły – wyjaśnia dziekan. – Chcę podkreślić, że środki (ponad 30 tys. zł – przyp. red.), które chcemy w tym roku przeznaczyć na juwenalia nie są mniejsze niż te, które były wydatkowane na święto studenckie w roku ubiegłym. Wyszło po prostu niepotrzebne zamieszanie.

Faktem jest, że juwenaliową tradycję zapoczątkowała właśnie AWF. – Chcemy, aby ta tradycja była kontynuowana – wyjaśnia dr Makaruk. – Dokładamy wszelkich starań, aby nasi studenci byli zadowoleni, aczkolwiek też rozumiemy, że to (informacja o odwołanych juwenaliach – przyp. red.) mogło wywołać niepochlebne komentarze i trochę nadszarpnąć nasz wizerunek, nad czym też bardzo ubolewam.

Juwenalia przygotowywane przez Akademię Wychowania Fizycznego mają się odbyć 29 maja. Z kolei święto organizowane przez Państwową Szkołę Wyższą pozostaje bez zmian – studenci będą bawić się 22 i 23 maja. Już wiadomo, że wśród osób, które w tych dniach zagoszczą na scenie będzie O.S.T.R. oraz Dwa Sławy. Nie mamy niestety informacji o osobach występujących podczas juwenaliów AWF.

Poniżej załączamy oświadczenie opublikowane przez Członków Rady Samorządu Studentów AWF.Juwenalia pod znakiem zapytania? 17 Juwenalia pod znakiem zapytania? 18

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *