Kapela przestanie pełnić obowiązki dyrektora

Kapela przestanie pełnić obowiązki dyrektora 16

Ministerstwo kultury, a w następstwie Michał Litwiniuk, prezydent miasta zdecydował, że Zbigniew Kapela nie będzie dyrektorem Bialskiego Centrum Kultury. Od 1 lutego obowiązki szefa kultury przejmie jedna z dotychczasowych pracownic.

Zbigniew Kapela pełnił obowiązki dyrektora jeszcze za czasów poprzedniego prezydenta Dariusza Stefaniuka. Ostatnio ten stan rzeczy został przedłużony o kolejny miesiąc. Jednocześnie zapytano ministerstwo kultury o to czy Kapela może zostać dyrektorem „na pełen etat”. Zdecydowano, że ma się jednak odbyć konkurs

Zdecydowano powierzyć obowiązki szefa BCK pracownicy. Pełniącą obowiązki dyrektora od 1 lutego będzie Małgorzata Rafał. Jej angaż ma trwać do 31 marca.  W międzyczasie odbędzie się konkurs na nowego dyrektora BCK.

Małgorzata Rafał niejednokrotnie współorganizowała Jarmark Bożonarodzeniowy, różnego rodzaju rajdy rowerowe oraz inne imprezy. Jest czynnym pracownikiem i promotorką kultury.

Udostępnij!

Komentarze: 21

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

  1. Powołanie dyrektora w instytucjach kultury wpisanych do rejestru Ministra ( do takich należy BCK ) wymaga konkursu lub uzyskania pozytywnej opinii Ministra. Okres wyborczy nie sprzyjał załatwianiu bieżących , choć pilnych spraw konkurs na dyrektora BCK nie został ogłoszony – procedura konkursowa trwa ok 2 miesiące a pełniący obowiązki dyrektora p. Zbigniew Kapela mógł tę funkcję pełnić 1 rok. Termin ten upłynie 31 stycznia br. Minister wydaje pozytywną opinie na powołanie dyrektora tylko na dobrze przygotowany i uzasadniony wniosek – widocznie uzasadnienie przygotowane przez urzędników UM nie przekonało Ministra. Prezydent Miasta podjął decyzję powołania p.o. dyrektora na 2 miesiące dając sobie czas na ogłoszenie i przeprowadzenie konkursu. Życzmy dobrze BCK i bialskiej kulturze

   1. Wniosek tu nie ma nic do rzeczy. Z tego co wiem, to był napisany nie dobrze lecz bardzo dobrze. Myli się Pan Anonim równieże w kwestii weryfikacji wniosku. Minister nie wydaje żadnej opinii. Wniosek wysłany jest do Ministerstwa z prośbą o zgodę na zatrudnienie dyrektora bez wszczynania procedury konkursowej a nie o opinię – a to bardzo duża różnica. Opinia, obojętnie jaka, nic nie wnosi.

    1. Tak czy inaczej sprawa powołania dyrektora BCK jest spóźniona o pół roku. Gdyby Urząd Miasta znał decyzję Ministra wcześniej , to miałby możliwość ogłoszenia konkursu i jego rozstrzygnięcia bez konieczności powoływania nowego p.o. dyrektora na 2 miesiące. Takie „manewry” nie służą instytucji , pracującym w niej zespole i całej bialskiej kulturze. No cóż podobno myślenie nie boli.

 1. Małgorzata Rafał niejednokrotnie współorganizowała Jarmark Bożonarodzeniowy, różnego rodzaju rajdy rowerowe oraz inne imprezy. Jest czynnym pracownikiem i promotorką kultury.

 2. No to kapela zagrała marsza na odchodne Kapeli i czas zagrać w innym zespole, najlepiej na zielonej trawce. Tak postępujący ludzie nie powinni pełnić funkcji publicznych i kierowniczych. Szkoda, że znalazły się „taśmy” tylko na tego cwaniaka. Jeszcze kilku by się znalazło w naszym mieście. Ten przykład pokazuje, jaka jest patologia na stanowiskach kierowniczych i dyrektorskich. Szkoda tylko, że musi minąć dużo czasu, aby ktoś ukrócił takie praktyki. Braki w wychowaniu, pogarda dla innego człowieka, despotyzm itp. to nie są dobra cechy dla osób starających się o wysokie stanowiska, ale niestety takie osoby mamy i to blisko nas.

 3. Szkoda, to przez odgórnie wykonywane polecenia. Nie miał wyjścia albo on albo jego…
  Odgórnii zleceniodawcy i tak spadną na 4 łapy.

 4. I bardzo dobrze bo Kapela jak to mówili pracownicy BCK potrafił tylko szczuć pracownika na pracownika !!!

 5. Jeżeli Ministerstwo jest zdania.że trzeba przeprowadzić konkurs,to po co zwalniano Kapelę.Trzeba było przeprowadzić konkurs i mianować dyrektorem zwycięzcę tego konkursu.

 6. Kto działa na dwa fronty Tak kończy. Ciekawe kto kogo kryje. Panie Kap…. przekombinowałeś wraz z Kolgejtem.

 7. Niby kultura, ale braki w kulturze.Nie znam pana Kapeli ani pani Bielińskiej.Tylko z informacji przeczytanych czy usłyszanych.Bardzo mnie jednak zdziwiła rozmowa przeprowadzona przez pana Kapelę z panią Bielińską (wg. tekstu podanego w prasie). Pani Bielińska, młoda kobieta, zwraca się do swojego dyrektora per. „Pan.” Pan Kapela ( nie wygląda na zdjęciach na staruszka) do swojej pracownicy zwraca się per „Ty”. Może jestem za stara i mam staroświeckie poglądy, ale mnie to zupełnie nie odpowiada, taka forma zwrotna między ludźmi. Albo jesteśmy na „Ty” albo na Pan , Pani.I co wymagać kultury od innych, jak nie ma jej w polskiej kulturze. Wielka szkoda, że zapominamy o podstawowych, dobrych formach zwrotnych do drugiego człowieka. Ludzie starsi tak naprawdę maja jeszcze w sobie wiele dobrych manier wpojonych przez rodziców. Wielki Polak, kardynał Stefan Wyszyński mówił:”Kiedy do pokoju wchodzi kobieta, ty mężczyzno masz wstać, nie wypada abyś siedział, bo kobiecie należy się szacunek”. I sam zawsze tak postępował. Ale kto o dobrych manierach dzisiaj jeszcze pamięta?

 8. Mnie nie interesuje Kapela tylko KARUZELA… Panie Prezydencie jakim „prawem” wstrzymano budowę tego czego mieszkańcy oczekują ?!?!?

 9. W końcu skończyła się prywata służbowym autem po supermarketach z całą rodziną i dojazd do domu.Wcześniej kochał PIS,a teraz przekombinował lecz Prezydent Litwiniuk na takie gierki nie da się nabrać.Brawo Panie Prezydencie.