Koniec pomyłek w przelewach do ZUS

Koniec pomyłek w przelewach do ZUS 15
Nowy system opłacania składek zniwelował błędy w przelewach od przedsiębiorców. Od początku działania nowego systemu liczba takich pomyłek spadła zaledwie do czterech.
Do końca grudnia składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trzeba było opłacać trzema lub czterema przelewami miesięcznie. Drobna pomyłka ze strony przedsiębiorcy powodowała, że wpłata nie była księgowana prawidłowo. ZUS wszczynał wtedy postępowanie wyjaśniające, by składki trafiły we właściwe miejsce. W 2016 roku ZUS odnotował prawie 260 tysięcy błędnych przelewów.

W styczniu zmieniły się zasady opłacania tych składek. System wyeliminował prawie całkowicie takie sytuacje. Od stycznia każdy przedsiębiorca ma w ZUS indywidualny numer rachunku składkowego na który co miesiąc wpłaca składkę.

– Efekty tej zmiany już widać. Od stycznia przedsiębiorcy z całej Polski wykonali jedynie 82 błędne przelewy do ZUS – wpisując nieprawidłowy numer rachunku składkowego. Z tego na województwo lubelskie przypadają zaledwie cztery takie przypadki. ZUS zwrócił nieprawidłowo przelane pieniądze na konta nadawców – pisze Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS.

W województwie lubelskim co miesiąc opłaca składki około 100 tysięcy przedsiębiorców. Swój numer rachunku składkowego mogą w każdej chwili sprawdzić przez wyszukiwarkę na stronie www.eskladka.pl

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *