KONTAKT BP24: Smog w centrum miasta

KONTAKT BP24: Smog w centrum miasta 16

Mimo wielu interwencji straży miejskiej nadal mamy duże zadymienie w godzinach porannych na terenie miasta. Wszystko za sprawą mieszkańców, którzy palą czym popadnie. W centrum często czuć smog i nieprzyjemny zapach wydobywający się z kominów. Na Kontakt BP24 od czytelnika Dawida otrzymaliśmy informację na ten temat.

– Byłem dzisiaj w Białej Podlaskiej ok. godz 10 rano. Chciałem się napić kawy w nowej kawiarni przy placu Rubina. Ale nie odważyłem  się wysiąść z samochodu i czym prędzej opuściłem miasto.  Dlaczego? Nie było czym oddychać… Albo raczej można było zaciągnąć się gęstym jak dym powietrzem przepełnionym spalinami z domowych kotłowni spalających węgiel/koks. I z całą pewnością również śmieci. Czy ktoś to monitoruje? Przecież to zabójcza trucizna – informuje Dawid Finkielsztejn.

Co na to władze miasta? – Miasto na swojej stronie internetowej http://um.bialapodlaska.pl umieściło informacje na temat zagrożeń, jakie niesie spalanie odpadów, w tym: tworzyw sztucznych. Pracownicy Referatu Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta przeprowadzili w okresie grzewczym na przełomie 2018/2019 w szkoła podstawowych i przedszkolach na terenie miasta 18 lekcjie dukacyjnych dotyczących prawidłowego segregowania odpadów oraz zakazu ich spalania w kotłach. A straż miejsa na bieżąco kontroluje takie miejsca. Od początku roku przeprowadziła pond 60 interwencji – informuje Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik prasowy bialskiego prezydenta.

Dodaje, że w mieście realizowany jest projekt „Włączamy dobrą energię! Budowa małych instalacji OZE w mieście Biała Podlaska” współfinansowany ze środków Europejskiego, który obejmuje zastosowanie urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej dla domów jednorodzinnych (w tym pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, kotły na biomasę). – Obecnie podpisane zostały umowy z mieszkańcami na budowę następujących instalacji: kotły na biomasę – 96 szt., kolektory słoneczne – 304 szt., instalacje fotowoltaiczne – 201 szt. oraz powietrzne pomp ciepła ciepłej wody użytkowej – 228 szt. Miasto ubiega się o dofinansowanie kolejnego etapu tego przedsięwzięcia, obejmującego kolektory słoneczne do podgrzewania wody – podkreśla rzecznik.

>>SPRAWDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA <<

 

Udostępnij!

Komentarze: 20

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

 1. nie tylko w centrum, zapraszam na osiedle Pieńki, wystarczy popatrzeć w dniu odbierania śmieci ile worków ludzie wystawiają , prawie nic, gdzieś te śmieci muszą się podziewać, szok!!!!

 2. ,,W centrum często czuć smog i nie przyjemny zapach wydobywający się z kominów”. A przepraszam ile domów prywatnych jest w centrum miasta, w większości to komunalne mieszkania należące do zasobu ZGL czyli Urzędu Miasta. Mieszkania te w większości ogrzewane są piecami kaflowymi. To czym ludzie mają palić. Proszę bardzo karajmy ale ukarani mandaty odnoście do urzędu miasta to ich mieszkania więc niech urząd płaci. Żeby wymagać i ewentualnie karać trzeba najpierw dać narzędzia ku temu aby było zgodnie z prawem.

 3. Tak władze dbają o to żeby było dobre powietrze.od 2016 nie można skończyć projektu odnawialne źródła energii. Ale zapisy na następny etap już są i może za 2 lat wszystko się ułoży

 4. Szanowna redakcyjo, droga Greto, zamiast promowac czyste ogrzewanie, oraz efektywne metody spalania opału, to robicie g-burzę i tanią prowokację opatrzoną jakimś wyimaginowanym pejsatym nazwiskiem. Palenie śmieciami jest bezdyskusyjnie naganne, jednak ludzie będą palić drewno czy (o zgrozo!) ten straszny węgiel. Są metody, aby spalać go czyściej i efektywniej, bez dymu. Tu Greta będzie bardzo niezadowolona, ale nie każdego stać na pompę ciepła oraz prąd do jej zasilania. Prąd ten w Polsce powstaje… uwaga!… ze spalania węgla w elektrociepłowniach. Kółko się zamyka. Straszenie nas CO2 w XXI wieku jest tym samym czym było w czasach antycznych straszenie zaćmieniem słońca. To nieuniknione zjawisko zostało wykorzystane wymuszenia ofiary składanej przez tych najmniejszych tym największym. Dzisiaj mamy do czynienia z tym samym mechanizmem. Czym jest Europa na tle reszty świata, która ma głeboko normy CO2? Jeżeli CO2 tak dramatycznie (wg mediów) rośnie, to dlaczego nie sadzimy drzew, które CO2 redukują? Przypadek? Jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze, przeważnie te w kieszeniach zwykłych szarych ludzi.

 5. Na Terebelskiej kopcą od lat.Nie można zostawić okna otwartego. A i przy zamkniętym dym przedostaje się do mieszkania. Mogę podać numery tych posesji. Zakupić drona co bada skład dymu i zrobić porządek z trucicielami.

 6. Problem w tym jak palą , nawet gorszej jakości węgiel można spalać bez dymu tylko trzeba odpalać od góry i mniejsze ilości . Najlepszy w dymieniu jest budynek naprzeciw Dropu , nie wiem czy to mieszkanie prywatne czy jakiś lokal . Należało by pokazać jak powinno się palić i upominać .

 7. Zapraszam na osiedle Francuska.Aby troszeczke zimniej,wieczorem nie wyjdziesz z domu,mnostwo dymu i smrodu.Czlowieka dusi sie od razu.Pala wszystko co sie da,bo rozne sa „zapachy”.

 8. Na terenie powiatu powstaje zaklad, ktory bedzie przetwarzal setki ton izocyjanow rocznie, a wy tu o jakims dymie ze spalania opalu, amatorzy.

 9. Powietrze w bialej jest tragiczne…straz miejska cos robi??! Smiem watpic….truciciele moga robic co chca…pozostaje modlic sie o wiatr i deszcz, wtedy jest czym oddychac…na nic wiecej nie mozna liczyc w tym miescie…

 10. Ndzień dzisiejszy wszystkie normy przekroczone conajmniej o 100%, więc jak jest rzeczywiście, aż strach pomyśleć.

 11. Ekologiczne spalanie kosztuje. Aby opłacało się ogrzewać gazem, pelletem, ekogroszkiem itd.trzeba mieć dobrze ocieplony dom. Koszt ocieplenia domu w zależności od wielkości to wydatek od kilkunastu do kilkudziesieciu tysięcy, zł a dodając do tego wymianę stolarki okiennej i drzwiowej robi się już bardzo poważna suma.Zakup i instalacja ekologicznego pieca/kotła też kosztuje. A gro domów wymaga takich inwestycji ,a ponieść takie koszty mogą nieliczni