Kraszewski i osiągnięcia uczniów

Kraszewski i osiągnięcia uczniów 16

W pamięci bialczan I Liceum Ogólnokształcące im. J.I. Kraszewskiego zapisało się jakoGimnazjum Męskie. Przez kilka dekad szkoła słynęła z wysokiego poziomu nauczania przedmiotów ścisłych. W ostatnich latach do wielu osiągnięć uczniów z klas matematyczno-fizycznych dołączyli kolejni laureaci i finaliści olimpiad i konkursów przedmiotowych z zakresu humanistyki, przyrody, lingwistyki oraz kultury i sztuki.

Zakończony rok szkolny 2019/2020 to rok szczególny ze względu na wyjątkowe sukcesy uczniów Kraszaka. Prymus Szkoły, tegoroczny maturzysta z klasy humanistycznej, Adam Matysiak, został finalistą L Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, XLIV Olimpiady Artystycznej w sekcji historii sztuki, oraz finalistą XXXII Olimpiady Filozoficznej. Adam to także uczestnik etapu okręgowego Olimpiady Języka Angielskiego i Olimpiady Języka Niemieckiego. Drugą finalistką Olimpiady Literatury i Języka Polskiego jest Martyna Szypiło z klasy 2c. Karol Fedoruk, absolwent klasy o profilu biologiczno-chemicznym, został finalistą 66 Olimpiady Chemicznej 2020. Poza tym drużyna Kraszaka w trzyosobowym składzie: Karol Fedoruk, Maciej Piszcz i Cezary Borysiuk wygrała konkurs chemiczny „Z chemią za pan brat” organizowany przez Wydział Chemii UMCS w Lublinie. Nagrodą główną jest voucher na kwotę 10 000 zł na wyposażenie szkolnej pracowni chemicznej.

Z powodu epidemii nie odbyły się eliminacje centralne (a w niektórych przypadkach także okręgowe) wielu konkursów i olimpiad. Uczestnicy zakwalifikowani do etapów okręgowych uzyskali tytuł finalisty. Jak co roku uczniowie I LO z sukcesem uczestniczyli w konkursach historycznych. W roku 2019/2020 finalistami XIII Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej” zostali: Bartosz Kuc z klasy 2c, Karol Fedoruk z klasy 3bh, Jakub Niczyporuk z klasy 3c, Wiktor Oczkowski z klasy 1gc i Michał Szendel z klasy 3c.
W 69 Olimpiadzie Fizycznej do etapu okręgowego zakwalifikował się Przemysław Szyc, natomiast Ina Stefaniuk z klasy 2h uczestniczyła w etapie okręgowym 49 Olimpiady Biologicznej. Do II (okręgowego) etapu Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie zakwalifikował się Kamil Roszkowski z klasy 2c, a w Olimpiadzie Historycznej- troje uczniów: Julia Orlik z klasy 2c, Jakub Niczyporuk z klasy 3c i Maciej Migasiuk z klasy 1a. Z kolei Mateusz Stawski, uczeń klasy 1ag, zajął 4 miejsce w województwie (36 w kraju) w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym Alfik 2019/2020.

Uczniowie najstarszego bialskiego liceum mogą poszczycić się także osiągnięciami w zakresie znajomości języków obcych. Mateusz Stawski z klasy ag to uczestnik etapu okręgowego Olimpiady Języka Angielskiego, natomiast Leonard Lubina z klasy 1ag- Olimpiady Języka Niemieckiego. O wysokim poziomie nauczania języków obcych świadczą także wyniki X Edycji Międzyszkolnego Konkursu Językowego organizowanego przez II Liceum w Białej Podlaskiej. Do lingwistów z Kraszaka należało całe podium w kategorii języka angielskiego i francuskiego oraz pierwsze miejsce w kategorii języka niemieckiego.
Olga Tryk z klasy 2a1 zdobyła I miejsce w kategorii języka angielskiego, Anna Kacik z klasy 3c- I miejsca w kategorii języka francuskiego, Leonard Lubina z klasy 1ag- I miejsce w kategorii języka niemieckiego. II miejsca zajęli odpowiednio: Mateusz Stawski z klasy 1ag (język angielski), Maja Rynn z klasy 3af i Julia Bandzerewicz z klasy 2c (język francuski), III miejsca: Wojciech Grunwald z klasy 3a (język angielski) i Klaudia Panasiuk z klasy 3af (język francuski), zaś Jakub Orzechowski z klasy 3a otrzymał wyróżnienie w kategorii języka niemieckiego.

Nauczyciele religii przygotowali uczniów do udziału w dwóch olimpiadach tematycznych. Finalistką XXX Olimpiady Teologii Katolickiej „Dumni z Ewangelii i z Polski” została uczennica klasy 2h Amelia Michaluk, a Aleksandra Andrusiuk z klasy 1ga uzyskała tytuł finalistki w Olimpiadzie Franciszkańskiej.
O tym, jak zdolna jest młodzież z Kraszewskiego, świadczą także nagrody w konkursach artystycznych. Martyna Szypiło z klasy 2c zdobyła Grand Prix w V Ogólnopolskim Konkursie Literackim dla Młodzieży „W świecie fantazji”. W konkursie tym I miejsce w kategorii poezji przypadło Janowi Maksymiukowi z klasy 1c, zaś wyróżnienia zdobyły Natalia Semeniuk z klasy 2c oraz Agata Kałużna z klasy 1gc.

Talent reżyserski i pasję filmową Marka Prokopiuka, ucznia klasy 2a1, dostrzeżono i nagrodzono w tegorocznej XX Jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Herbertowskiego organizowanego przez Stowarzyszenie Klub Herbertowskich Szkół oraz XIV Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Lublinie. Uczeń zdobył I miejsce i tytuł laureata w kategorii filmowej. Marek jest także tegorocznym laureatem I miejsca w V edycji Konkursu „To My Tworzymy Świat” w kategorii multimedialnej.
Instytut Architektury Krajobrazu na Wydziale Matematyki, Informatyki i Architektury Krajobrazu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II był organizatorem VII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Krajobraz wokół mnie”. I nagrodę zdobyła Zuzanna Reluga, II zaś Natalia Maziejuk. W VI Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Człowiek w krajobrazie” III nagrodę otrzymała Klaudia Jaroszuk. Laureatki z Kraszaka otrzymały indeksy na kierunek architektura krajobrazu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

Ogromna liczba pucharów, dyplomów, medali i wyróżnień świadczy o tym, że liceum od lat osiąga wiele sukcesów sportowych. W tym roku szkolnym uczniowie Kraszaka stanęli na podium kilkukrotnie, zarówno podczas rozgrywek Licealiady organizowanej przez Szkolny Związek Sportowy, jak i podczas zawodów wojewódzkich czy ogólnopolskich. Sportowcy Kraszaka zdobyli: I miejsce w Finale Ogólnopolskim w Turnieju Piłki Siatkowej „Z SKS-u do AZS-u”, II miejsce w Finale Wojewódzkim w Szachach Drużynowych Dziewcząt i Chłopców, II miejsce w Finale Wojewódzkim w Pływaniu Sztafetowym Dziewcząt, III miejsce w Finale Wojewódzkim w Pływaniu Sztafetowym Chłopców. Szachiści z I LO zdobyli tytuł wicemistrza województwa lubelskiego. Szkołę reprezentowała drużyna w składzie : Grzegorz Olichwirowicz, Jakub Niczyporuk, Marek Prokopiuk i Joanna Szymańska.
Wychowankowie Kraszaka są również uczestnikami wielu lokalnych przedsięwzięć. W Konkursie Języka Francuskiego organizowanym przez Bialskie Centrum Kultury nie mieli sobie równych. I miejsce i tytuł Mistrza Języka Francuskiego zdobyła Gabriela Szewczuk z klasy 3c, a kolejne miejsca zajęły uczennice z klasy 3af: Maja Ryn (II miejsce), Klaudia Panasiuk (III miejsce) i Katarzyna Sucharzewska (wyróżnienie). Z kolei w Międzyszkolnej Debacie Czytelniczej organizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Białej Podlaskiej Nagrodę Główną zdobyli Michał Kowalina z klasy 3h i Ignacy Siłuszyk z klasy 1c, a wyróżnienia- Przemysław Szyc z klasy 3a i Jan Maksymiuk z klasy1c.
Z inicjatywy uczennicy klasy 1dg Leny Popławskiej uczniowie uczestniczyli w dwóch unijnych projektach ERASMUS+: „THINK!” w Luksemburgu oraz „LIFE IN PEACE” w Estonii.
Wszystkie te osiągnięcia świadczą o sile nauczania w Kraszaku, będąc jednocześnie potwierdzeniem, iż najstarsze bialskie liceum to najlepsza szkoła w regionie.