Kraszewski siedział z Konstytucją

dav

Bardzo głośno było o koszulce z napisem „Konstytucja” na pomniku pary prezydenckiej. Tym razem na znak manifestu taka koszulka pojawiła się na pomniku J. I. Kraszewskiego.

Wczoraj (7 sierpnia) na pomniku J. I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej pojawiła się koszulka z napisem „Konstytucja”. U boku Kraszewskiego znalazło się także papierowe wydanie Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.

Pomysłodawcą akcji był bialski KOD. Przyłączyły się do nich także inne osoby i ugrupowania. Zachowano anonimowość osoby lub osób zakładających koszulkę na pomnik. Jeden z uczestników tłumaczył, że obawiają się represji ze strony władz oraz policji.

– Zebraliśmy się tu żeby uszanować najważniejsze prawa w Polsce, którymi jest Konstytucja. Naszym zdaniem Konstytucja w Polsce jest łamana. Trójpodział władzy jest zawłaszczany przez obecną władzę. Dlatego tutaj jesteśmy i nie godzimy się na to – mówi działacz KOD.

Celem akcji było dotarcie do jak największej liczby osób i uświadomieniu ich, że Konstytucja dotyczy wszystkich obywateli kraju.

Tej zimy na pomnik Kraszewskiego założono czapkę i szalik. Nikt nie poniósł za to konsekwencji. Tym razem Kraszewski miał na sobie koszulkę. Pomnik nie został zniszczony. – W naszym odczuciu taka koszulka z napisem „Konstytucja” nie powinna nikogo obrażać ani ranić. Jeśli będziemy karać ludzi za takie coś, dojdziemy do absurdu – dodaje członek bialskiego KOD.

W ubiegłym tygodniu taka koszulka pojawiła się na innym pomniku w Białej Podlaskiej. Osobom, które ową koszulkę założyły postawiono zarzuty, a koszulkę zdjęto.

ZOBACZ TEŻ: Policja postawiła zarzut za nałożenie koszulki z napisem Konstytucja

Udostępnij!

Komentarze: 15

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

  1. Trójpodział władzy w Polsce od zawsze był fikcją, nie rozumiem czego tutaj bronić. Sądy były upolitycznione od zawsze ( czytaj: nie wymagało wielkiego wysiłku żeby wyroki były na rzecz władz), konstytucja jest prawnym bublem spisanym w pospiechu i na kolanie- jedne artykuły przeczą innym, gdzie tu logika? Nic się nie zmieni w naszym życiu po zmianie w sądach, kompletnie nic.

    1. Demokracja w wydaniu samorządowym najniższego szczebla też jest fikcją. Radni są ustawiani przez Wójtów/Burmistrzów …… i tak to zamiast lud sterować to ludem się steruje.

      1. Ja tylko przypomnę że takie ustawianie swoich ludzi na stołkach trwa co najmniej od 44 (a wydaje mi się że sanacja też w tej kwestii sporo za uszami miała). To nie jest tak że przyszedł PiS i nagle się coś zmieniło. Nasza scena polityczna zgniła jest od zawsze, ostatnie 30 lat tylko to pogłębiło.

      2. Ustawianie na stołkach swoich ludzi trwa co najmniej od roku 1944 (ale raczej zaczęło się dużo wczesniej – sanacja też miała sporo za uszami w tej kwestii). Nasza scena polityczna zgniła jest od momentu powstania, a ostatnie 30 lat zamiast coś poprawić tylko tą zgniliznę powiększyły. I będzie tak do usranego konca świata, bo mentalność Polaków jest niezmienna.

  2. Do pierdla podżegaczy i dewastatorów publicznych pomników. Podpalaczy spokoju społecznego. Niech zapyziali kod-owcy postawią swoje pomniki np Niesiołowskiego lub ich przywódcy od alimentów i tam odprawiają swoje szalbierstwa. Nich odczepią się od społecznie uznanych miejsc pamięci narodu polskiego. Apage satanas.

  3. Upolityczniacie wszystkie pomniki w naszym pięknym mieście, chociaż z Kraszewskim zrobiliście to z dużo większym smakiem niż z Kaczyńskim. Pozostał jeszcze św. Michał, ale z nim będzie trudniej, bo smok może odpalić w czasie profanacji…

  4. Brawo KOD! Demokracja i trójpodział władzy to najwyższa wartość! Patrząc na komentarze można odnieść wrażenie, że czasem trudno to zrozumieć na ścianie wschodniej (sam pochodzę z tego pięknego regionu), ale tak jest!

    1. brawo kod? człowieku puknij sie w głowę i zobacz kogo reprezentuje i za czyje pieniądze twoj KOD a co do sciany wschodniej to jest to obszar gdzie najwiecej jest ludzi kochających polskość,tradycję,wiare i myslących rozsadnie a nie lecących na lewackie nowinki jak pszczoly do miodu ,plujących na Polskę w Brukseli za niemieckie pieniądze jak Targowica .I prosze nie pouczać ludzi na scianie wschodniej bo to jest „lepszy sort”

  5. jezeli tak szczyca sie obrona demokracji to niech otwarcie przyzna sie jeden z drugim lub jedna z drugą do swojego aktu „bohaterstwa” a nie tchorzliwie chowa sie jeden za drugiego jak dzieci w przedszkolu bo obawia sie represji ,Boją sie byc bohaterami walki z Pisem?przecież jak opozycja dojdzie do wladzy to postawi im pomnik,da uprawnienia kombatanckie ,będa zyli jak pączki w masle ,może za darmo wysla na wycieczke do Brukseli i poczuja atmosfere wielkiego swiata biedni ,zakompleksieni szaraczkowie z Bialej Podlaskiej ,którzy nie chca być gorsi od tych z Warszawy

  6. Niememu, brązowemu, można wszystko na łeb założyć… Gdyby żył, pogoniłby was na cztery wiatry. Poszukajcie raczej jakiegoś popiersia Marksa, Engelsa czy Lenina – im bardziej przystoi taki strój.