Krew popłynie od bialczan

Krew popłynie od bialczan 15
fot. Piotr Lachowski

Już niebawem następna edycja akcji krwiodawstwa na bialskim placu Wolności. Każdego roku zbiórka cieszy się ogromnym powodzeniem. Krew jest nieustannie potrzebna wielu ludziom po wypadkach lub w trakcie choroby.

We wtorek (7 sierpnia) na placu Wolności w godzinach 10-14, odbędzie się akcja krwiosawstwa. W oznakowanym ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa będzie można poddać się całej procedurze związanej z oddaniem krwi.

Stowarzyszenie Młodzi Demokraci w Białej Podlaskiej organizuje akcję krwiodawstwa już po raz kolejny. Mieszkańcy naszego miasta każdego roku licznie przyłączają się do tej akcji, by pomagać osobom, które potrzebują krwi. Celem akcji jest nie tylko pozyskanie jak największej liczby dawców, ale również zwrócenie uwagi na ważny problem społeczny. Liczymy, że w tym roku akcja również okaże się sukcesem – mówi Konrad Romanowski, przewodniczący Stowarzyszenia Młodych Demokratów w Białej Podlaskiej.

Krew jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, lecz także cierpiącym na szereg poważnych chorób. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów ratuje życie i zdrowie. U pacjentów onkologicznych stosuje się coraz bardziej agresywną chemioterapię. Coraz więcej osób potrzebuje także przeszczepów. Stąd zapotrzebowanie na krew rośnie.

Każdy, kto zdecyduje się oddać krew, może uzyskać bezpłatne wyniki badań laboratoryjnych: pełnej morfologii krwi, znaczników wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, AIDS (HIV-1/HIV-2) oraz zakażeń kiłą czy też aktywności aminotransferazy alaninowej – ALAT. Tradycyjnie można również liczyć na zestaw czekoladek.

Krwiodawcą może zostać każda osoba po osiemnastym i przed sześćdziesiątym piątym rokiem życia, która waży co najmniej 50 kg. Szczegółowe informacje co do wymagań dotyczących osób, które chcą podzielić się krwią, można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku.

Udostępnij!

Komentarze: 1

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *