Kurczaki świeciły w ciemności. Badano ich napromieniowanie

Kurczaki świeciły w ciemności. Badano ich napromieniowanie 16

W miniony weekend powiadomiono służby o podejrzeniu skażenia radiologicznego pieczonych kurczaków znajdujących się w jednym z domów na terenie miasta. Obecnie sprawą zajmuje się sanepid.

W sobotę (25 stycznia) około godziny 4.30 do komendy dodzwoniła się kobieta, mieszkanka miasta. – Kupiłam wczoraj dwa pieczone kurczaki, a teraz one świecą jak żarówki – relacjonowała. Wyraziła także obawę o swoje zdrowie i poprosiła o przyjazd patrolu.

Na miejsce skierowano straż pożarną i policję. Potwierdzono, że kurczaki pozostawione w kuchni emitują światło fluorescencyjne. Strażacy zmierzyli promień radiacyjny. Spektrometr nie wykazał promieniowania, a żaden z domowników nie uskarżał się na złe samopoczucie.

O zdarzeniu powiadomiono bialski sanepid. W kraju dochodziło już do podobnych sytuacji. Z nieoficjalnych informacji wynika, że powodem mogły być bakterie fosforyzujące. Fluorescencję mogły spowodować także dodatki chemiczne do żywności. Sanepid bada sprawę. Wiadomo, że nie są one zagrożeniem dla życia ludzi i zwierząt.

Udostępnij!

Komentarze: 5

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

  1. Spożywanie takich kurczaków policjanci powinni zalecać pieszym i rowerzystom korzystającym z ulic i dróg w porze nocnej. Będą dobrze widoczni dla kierowców bez stosowania elementów odblaskowych.