Łukasz Węda z nagrodą od ministra

60279415_2355920361138533_4714233525170077696_o
fot. nadesłane

Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaje się osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Taką nagrodę za swoje działania odebrał Łukasz Węda, regionalista związany z rodzinną Studzianką (gm. Łomazy), historyk-archiwista oraz animator inicjatyw społecznych i kulturalnych.

Wręczenie odznaczeń odbyło się w czwartek (9 maja) podczas V Gali Fundacji Dziedzictwa Kulturowego na Zamku Królewskim w Warszawie. Wyróżnieni zostali Zdzisław Pawłowski, Krzysztof Lesiakowski, Jadwiga Tumidajewicz, Franciszek Więcławski oraz Roman Szczęsny – piątka przedsiębiorców z Bełchatowa, którzy od lat wspierali odbudowę kolegiaty św. Wawrzyńska w Żółkwi.

W tym zacnym gronie znalazł się również Łukasz Węda, organizator i animator społecznej opieki nad cmentarzem tatarskim w Studziance. – To dla mnie wielka nobilitacja i szczególne wyróżnienie znaleźć się wśród tylu znakomitych osób – podkreśla. – Tego dnia medal otrzymało pięć osób. Gdy prowadzący mówił, ile udało się wspólnie zdziałać przez kilkanaście lat z mieszkańcami regionu, to uważam, że nadal warto to robić – dodaje.

Łukasz Węda urodził się w 1982 roku w Białej Podlaskiej. Jest on absolwentem m.in. Podyplomowego Studium Ochrony i Promocji Dziedzictwa Kulturalnego na Uniwersytecie w Białymstoku, a także doktorantem na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. W 2010 roku odebrał on nagrodę Bene Meritus Terrae Lublinensi, a w 2018 roku został zwycięzcą plebiscytu Internautów „Nasz Autorytet 2018” w dziedzinie „Kultura”. Regionalistę odznaczono również Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego na 100-lecie Odzyskania Niepodległości za działalność społeczną.

Łukasz Węda to także pracownik samorządowy zajmujący się kulturą i sportem. Jest współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka, dyrektorem Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Piszczacu, członkiem Klubu Biegacza Biała Biega i Bialskiego Klubu Morsa. To również koordynator i organizator projektów społecznych, autor licznych wniosków aplikacyjnych o fundusze krajowe i unijne, organizator i animator społecznej opieki nad cmentarzem tatarskim w Studziance, przewodnik turystyczny oraz pilot wycieczek. Łukasz Węda jest biegaczem i maratończykiem, pasjonatem epoki napoleońskiej i tematyki tatarskiej. Prowadzi on zajęcia z łucznictwa, organizuje spływy kajakowe, gry terenowe i zawody biegowe. Interesuje się dziedzictwem kulturowym, turystyką, rękodziełem i ginącymi zawodami i poezją. Jego motto to „Marzenia się spełniają, tylko trzeba mieć nadzieję na ich realizację”.

 

Udostępnij!

Komentarze: 16

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

  1. Brawo Łukasz, brawo.
    A jeszcze tak niedawno kopaliśmy piłkę o drzwi stodoły i biegaliśmy za nią po „Zagumieniu”….
    Człowiek orkiestra !!!

  2. Obserwuję tego chłopaka od lat. Robi on wspaniałe rzeczy dla lokalnej społeczności. To jedna z najbardziej zakręconych pozytywnie osób w okolicy.

  3. Dzięki Łukaszowi odnaleźliśmy swoje korzenie w Studziance. Te wspaniałe opowieści na mizarze, których słuchaliśmy z zapartym tchem zachęciły nas do szukania przodków.